Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Potíže a možnosti při volání ze sim karet Odorik.cz
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od LubosD »

Zajímalo by mě, na jaké úrovni v případě virtuála probíhají policejní odposlechy? Vzhledem k tomu, že příchozí hovory přes Odorika nejdou, bych tipoval, že na úrovni T-Mobile.

Je to tak?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od xsouku04 »

LubosD píše:Zajímalo by mě, na jaké úrovni v případě virtuála probíhají policejní odposlechy? Vzhledem k tomu, že příchozí hovory přes Odorika nejdou, bych tipoval, že na úrovni T-Mobile.

Je to tak?
Ano, je to tak. O šmírování včetně případného hlášení polohy telefonů se stará T-mobile.
achil
Příspěvky: 62
Registrován: ned 11. led 2015 14:28:05

Re: Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od achil »

Je fakt, že toto šmírování a i sledování není pouze on-line, ale i archivované z minulosti? Ptám se i na samotný hovor. Archivace seznamu volaných či přijatých čísel bude samozřejmá.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od xsouku04 »

achil píše:Je fakt, že toto šmírování a i sledování není pouze on-line, ale i archivované z minulosti? Ptám se i na samotný hovor. Archivace seznamu volaných či přijatých čísel bude samozřejmá.
Osobně nevěřím tomu, že by velcí operátoři nahrávali všechny hovory, aby pak na žádost policie mohli nějakou nahrávku vydat.
Je to podle mne obráceně. Policie zažádá a pak se teprve nahrává.
Informace o tom, kdo si s kým volal a kde se zrovna pohyboval, ale zpětně získat asi půjde. Nemám ale žádné informace navíc, je to můj úsudek, který nemusí být pravda.

Jestli to dělá NSA, aby pak mohla vydírat politiky a novináře, nevím. Soudím, že nejspíš ano. Proč by jinak šmírovala např. paní Merklovou?
V tom jsou ale USA nejspíše podstatně napřed, u nás si myslím, že se v tomto směru nic nelegálního neděje. Tedy pokud hovory nenahrávají šmíráci z USA i u nás.
Pokud jste např. novinář nebo politik a nechcete se nechat vydírat od šmejdů z USA, doporučuji používat zrtp, na to jsou zdá se US šmíráci stále krátcí. Bohužel to lze použít jen pro hovory VoIP<->VoIP. Že mají šmíráci se zrtp problém, usuzuji podle toho, že se jim zatím podařilo umlčet všechny opensource vývojáře zrtp z USA. Přitom zrovna tam je něco takového nejvíce potřeba.
Běžný člověk si ale může říkat co chce, není to pro nikoho podstatné.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od LubosD »

Operátoři archivují IMEI, volané/volající číslo nebo APN, čas a délku spojení, buňku a azimut. Obsah se nearchivuje.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od Kristovec »

Tímhle tématem jste mi připomněli,že mám doma rozečtenou knihu George Orwella - 1984.
Dnes mám poslední noční směnu,to se bude v práci ve tmě a tichu nádherně přemýšlet! :)
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od aplet »

http://cs.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie

take Pepa s Letovic u Brna ma pocit ze je sledovan a odposluchavan ...proti vola tetkom pres voip a NSA nastal obrovskej chaos proto nasadily na Pepu nejlepsi agenty :D
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od ViR »

Viz § 97 Zák. 127/2005 Sb. a prováděcí předpisy :-) Ve zkratce - operátor nic neodposlouchává, ale je povinen na žádost oprávněných orgánů a na jejich náklady zřídit pracoviště, umožňující odposlech a záznam. A na jejich žádost (s náležitostmi dle zákona, zejména souhlasem soudu) na toto pracoviště příslušné číslo propojit. V nějakém OOP či vyhlášce je zhruba tento postup - když vznikne operátor, měl by "těm oprávněným" oznámit, "že je", a oni s ním buď zřízení toho pracoviště dohodnou, nebo to prostě nechají být. (Platí se to, tak že to obecně od malých OPů nechtějí...)

Jiná je situace s "provozními a lokalizačními údaji", ty má operátor zaznamenávat a uchovávat je šest měsíců ze zákona a pak je musí zničit - více viz ten § 97 ZoEK a vyhl. 357/2012 Sb. Čili ty jde poskytnout i zpětně, zatímco odposlech podle právních předpisů nikoli.

Jinak od ex manželky (dříve byla státní zástupce, nyní soudce) mám informace, že i velcí operátoři "spolupracují neochotně" a dělají opravdu jen to, co podle zákona musí a na co má policie a pod. soudní příkaz, či nějaké jednoznačné právo.

A když se pokouší dostat třeba k provozu neveřejných služeb/sítí, ke kterým podle ZoEK přístup nemají, bývají zpravidla "vyfuckováni" ;)
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od LubosD »

ViR píše:A když se pokouší dostat třeba k provozu neveřejných služeb/sítí, ke kterým podle ZoEK přístup nemají, bývají zpravidla "vyfuckováni" ;)
Předpokládám, že volání pomocí interních čísel v síti Odorika do definice neveřejné služby nespadá, takže odposlech musí umožnit a v takové situaci pomůže leda ZRTP.
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Na jaké úrovni probíhá odposlech?

Příspěvek od 5uch »

Pro úplnost:
Předpokládám, že za určitých okolností je možné se dostat (i zpětně) k obsahu komunikace. Tedy technicky.
Např. služba Vodafone Park - zde jsou pro jeho uživatele k dispozici texty odeslaných i přijatých SMS, a to i několik roků zpětně. Logicky musí být tedy texty SMS někde uloženy a technicky je k nim tedy možný přístup. Zda je operátor (Vodafone) ochoten zpřístupnit obsah SMS jiným stranám, či zda k nim mají přístup někteří zaměstnanci operátora - to netuším.

Předpokládám, že uživatel v podmínkách služby Vodafone park uděluje souhlas s archivací jeho dat, ovšem tím vlastně dává souhlas i s archivací dat ostatních lidí (texty přijatých SMS).
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Odpovědět