Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Potíže a možnosti při volání ze sim karet Odorik.cz
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od xsouku04 »

TomK píše: čtv 22. čer 2023 7:03:44 T-Mobile dnes povolil VoLTE pro Kaktus.
https://dotekomanie.cz/2023/06/kaktus-z ... vat-volte/
Chápu, že Kaktus je takový virtual-nevirtual, ale neznamená to spuštění VoLTE i u ostatnich virtuálu v síti T-Mobile?
Chápal bych to jako povinnost T-Mobile kvůli rovnosti VO nabidky trhu a nenadrzovani.
Žádné info nemám, ale nejednodušší by to bylo zkusit, kdo s tím má zkušenost.
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od alfi »

Zkouším na novém telefonu (Nokia G60) a chová se to zase jinak. Menu v telefonu (Android 12) pro změnu nabízí přepínač VoLTE i VoWifi, reálně funguje jen VoLTE a jen s TMobile SIM kartou. U Odoriku volání spadne do 2G, VoWifi se nechytá ani u TM (to mně trochu štve, hodilo by se do špatného signálu). Debug info o síti v obou případech říká "typ hlasové sítě: LTE", ale při pokusu o volání se u Odoriku nepoužije. Po upgradu na Android 13 zmizel přepínač VoLTE, asi měli uživatelé moc na výběr :-) Telefon nabízí i 5G, ale u Odoriku nefunguje, hlas při 5G+TM přepíná na VoLTE ve 4G. (někdy musím znovu zkusit i ten iPhone, vypadá, že jsem to dřív zkoušel špatně a asi to nejede ani tam - dostupnost přepínače ještě neznamená, že jede i služba :( )
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od xsouku04 »

Mě by zajímalo, jestli má někdo nějaké praktické zkušenosti z VoWifi u českých operátorů. Kromě míst se špatným signálem by se to mohlo hodit i pro druhou a třetí zónu roamingu. Jsou příchozí hovory spolehlivé?
Předpokládám, že to ale nebude úplně špatné, protože třeba v USA se to běžně používá delší dobu. Ne všichni operátoři tam mají všude pokrytí, a tak je to pro ně dobrá berlička, která je navíc téměř nic nestojí.
Hrozí v druhé a třetí zóně roamingu, že se to přepne do mobilní sítě a příchozí hovor se tak nečekaně prodraží?
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od Pitomec »

TomK píše: čtv 22. čer 2023 7:03:44 T-Mobile dnes povolil VoLTE pro Kaktus.
https://dotekomanie.cz/2023/06/kaktus-z ... vat-volte/
Chápu, že Kaktus je takový virtual-nevirtual, ale neznamená to spuštění VoLTE i u ostatnich virtuálu v síti T-Mobile?
Chápal bych to jako povinnost T-Mobile kvůli rovnosti VO nabidky trhu a nenadrzovani.
Kaktus to stále jenom testuje (i když ve skutečnosti není co testovat, když to na SIM T-Mobile funguje) a někdo má to štěstí, že má VoLTE v provozu a někdo jiný naopak smůlu, protože mu VoLTE nefunguje (třeba mně).
Obrázek
tomplee
Příspěvky: 37
Registrován: úte 16. črc 2013 12:12:29

Re: Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od tomplee »

xsouku04 píše: pát 23. čer 2023 0:24:01 Mě by zajímalo jestli má někdo nějaké praktické zkušenosti z VoWifi u českých operátorů. Kromě míst se špatným signálem by se to mohlo hodit i pro druhou a třetí zónu roamingu. Jsou příchozí hovory spolehlivé?
Předpokládám že to ale nebude úplně špatné, protože třeba v USA se to běžně používá delší dobu. Ne všichni operátoři tam mají všude pokrytí a tak je to pro ně dobrá berlička, která je navíc téměř nic nestojí.
Hrozí v druhé a třetí zóně roamingu, že se to přepne do mobilní sítě a příchozí hovor se tak nečekaně prodraží?
Používám VoWifi na Vodafone předplacené kartě a funguje to skvěle. Bydlím v místě, kde je jen signál vodafonu, ale i ten je velmi slabý, a teď jsem konečně spolehlivě dostupný na svém mobilním čísle. Kdyby Odorik SIMky uměly VoWifi, vodafone bych opustil. Jestli jsou příchozí hovory spolehlivé, nevím jistě, protože pokud se mi někdo nedovolal, nevím o tom. Pokud se ale dovolá, je to bez problémů a bez výpadků. Zpoždění mi přijde lepší než přes SIP, ale přesto lehce znatelné.
Pokud jde o zahraničí, používal jsem to asi měsíc v USA, s pár výpadky asi z důvodu nestabilní WiFi a s lehce výraznějším zpožděním. Taky by mě zajímalo, jestli při handoveru na LTE bude hovor účtován jako v roamingu, ale nezkoušel jsem to. Přepnul jsem telefon do módu letadlo a pak zapnul WiFi, VoWifi pak fungovalo bez nebezpečí handoveru.
Někdo mi říkal, že jde VoWifi použít i přes data na druhé simce, tedy bez skutečné wifi, ale to se mi nepodařilo na mém telefonu Xiaomi Redmi Note 11 zprovoznit.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od xsouku04 »

Dík za odpověď.
tomplee píše: sob 24. čer 2023 20:14:39 Zpoždění mi přijde lepší než přes SIP, ale přesto lehce znatelné.
Pokud někde není nějaký problém jako velký jitter, tak SIP má výrazně menší zpoždění než 2G mobilní síť.
tomplee
Příspěvky: 37
Registrován: úte 16. črc 2013 12:12:29

Re: Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od tomplee »

xsouku04 píše: ned 25. čer 2023 11:09:04 Pokud někde není nějaký problém jako velký jitter, tak SIP má výrazně menší zpoždění než 2G mobilní síť.
Aha. No, srovnával jsem to subjektivně jak se mi to zdá na mým mobilu.
Uživatelský avatar
TKlf
Příspěvky: 117
Registrován: ned 16. pro 2012 1:05:17

Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od TKlf »

Dobré odpoledne, používám VoWiFi na iPhone a když chci v roamingu volat jako místní, tak dávám mobil do letadla.
Jednou jsem zkoušel i volat přes hotspot jiného mobilu, který jel na místní data na místní sim. Fungovalo to také a dobře. Telefon byl stále na polovinu signálu na 4G.
Stejně tak používám i FaceTime, se kterým také nemám problém. Wi-Fi nebo hotspot mobilu ale musí fungovat v nějaké rozumné hodnotě. Přes FaceTime za hodinový hovor bez obrazu přenosu cca 50 MB dat (ten hodinový hovor byl pracovní, jinak takto dlouho nevolám).
sip2sim
Příspěvky: 39
Registrován: ned 05. čer 2022 17:56:09

Re: Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od sip2sim »

xsouku04 píše: pát 23. čer 2023 0:24:01 Mě by zajímalo, jestli má někdo nějaké praktické zkušenosti z VoWifi u českých operátorů. Kromě míst se špatným signálem by se to mohlo hodit i pro druhou a třetí zónu roamingu. Jsou příchozí hovory spolehlivé?
Předpokládám, že to ale nebude úplně špatné, protože třeba v USA se to běžně používá delší dobu. Ne všichni operátoři tam mají všude pokrytí, a tak je to pro ně dobrá berlička, která je navíc téměř nic nestojí.
Hrozí v druhé a třetí zóně roamingu, že se to přepne do mobilní sítě a příchozí hovor se tak nečekaně prodraží?
Pouzivam VoWiFi s ceskym VF na predplacence v UK a je to v pohode a VF je jediny cesky operator, ktery to v zahranici povolil.
Doma prepinam do "Airplane" mode telefon protoze neni signal a to zbytecne vybiji baterku a sem tam se stane
ze se to VoWiFi spojeni rozpadne, bud na SIM1-UK, nebo na SIM2-CZ a nebo na obou, ale muze to byt VDSL pripojenim ...


Duvod = hovory pres VoWiFi jsou uctovany jako v CZ a spousta lidi si zvykli na to ze dneska v EU roamingu
volaji jako za ceny v CZ po cele EU a pokud clovek ma VoWiFi zapnute, tak se to neuctuje jako volani z roamingu
ale jako volani z CZ na mezinarodni cisla a to uz neni ve volnych minutach u vetsiny tarifu ....

Bohuzel ani jeden Anglicky operator VoWiFi v zahranici nenabizi prave viz. vyse, protoze by to "consumers nepochopili".

Jeste horsi je to s VoLTE roamingem a specialne v zemich, kde zrusili
3G site a treba nekteri operatori ani neprovozuji 2G site ...........a to si proste nezavolate.

Ale spousta lidi si vystaci dnes s daty (messaging cllientem typu Signal atd.) a VoLTE roaming se take da obejit pouzitim SIP,
ale to zase lide nevedi co je ... :(
Naposledy upravil(a) sip2sim dne úte 09. led 2024 13:01:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivace VoLTE a VoWiFi?

Příspěvek od xsouku04 »

Tedy jsem našel jak je možné volat přes VoWifi, třeba z Thajska, tedy pokud máte Vodafone.

https://myego.cz/item/jak-volat-v-zahra ... keho-cisla

Je ale hrozně důležité to nepoplclést a vybrat si operátora, který roaming neumí, aby se nepřipojil Vodafone přes běžné mobilní sítě, ale jen Wifi a nenaúčtoval pak hrozné pálky.

Předpokládám, ale že tímto způsobem nebudete mít přístup k příchozím SMS. Protože ty asi přes VoWifi chodit neumí. Ale dočasně se lze přihlásit do obilní sítě a SMS obdržet, jen si pak musíte dát pozor, aby jste nepřijali příchozí hovor.

Ti co nemají Vodafone, nebo telefon s podporou VoWifi mohou volat jen přes Odorik.cz. Pokud jste v roamingu tak CLIP funguje.
Odpovědět