Ukrajina MNP

Místo pro služby, které lze dobře kombinovat se službami Odorik.cz .
Odpovědět
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Ukrajina MNP

Příspěvek od Kristovec »

Jsem na Ukrajině a přenáším číslo od Kyivstar k lifecell. Dnes v poledne jsem šel do lifecellu,tam vše od nich závisející udělali - registrace osoby bez občanství UA, a dali novou SIM. Pak jsem musel do Kyivstaru - elektronická objednávka přenosu. Pak zpět do lifecellu a znova s pasem. Teď čekáme,a zítra v 15 hodin má přenos proběhnout a číslo bude aktivní v lifecell.Takže ještě jednou půjdu do lifecell , asi aktivovat SIM a doladit tarif. Za přenesení je totiž sleva na paušál, místo 400 UAH = 254 CZK budu za tarif lifecell Platinum platit 250 UAH = 155 CZK. T,arif obsahuje neomezené LTE , 3 000 minut na všechny sítě, ty ovšem v roamingu nejdou využít, a 50 minut v roamu. LTE plnou rychlostí asi 50 GB. Je to předplacenka. Nenabiju,neplatím.

Jinak,volsli mi z Kyivstaru,retenční služba, a paní říkala,že čeští operátoři už začínají na roamujících Ukrajincích šetřit, už to od 22. nebude zdarma,jako dosud. Tarif Kyivstar LOVE UA má za 150 UAH = 95 CZK 12 GB + 1 200 minut,tady i v EU,ale v ČR to klesne z 12 na 2 GB, na minuty jsem se zapomněl zeptat. Mám pocit,že Západu už se tolik nechce Ukrajinu dál dotovat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8161
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina MNP

Příspěvek od xsouku04 »

Ukrajinští operátoři by si rádi užívali roaming v EU zdarma, nebo skoro zdarma. Ale když někdo volá z ČR na Ukrajinu, tak si nechávají platit téměř 4 Kč/min bez DPH velkoobchodní cenu. Za opačný směr (tedy když se volá z Ukrajiny do ČR) dostanou čeští mobilní operátoři jen cca 15 haléřů/min a bude se to snižovat až na cca 5 haléřů/minuta. Ceny hovorů a dat v roamingu na Ukrajině (česká SIM tam) také budou jistě řádově jinde, než když je ukrajinská SIM v EU.
S válkou to nemá moc společného, dělají tak dlouhodobě. Proč si to nechají líbit, je otázka. Že je to pomalinku přestává bavit, je pochopitelné.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Ukrajina MNP

Příspěvek od Kristovec »

Takže vychytralost od UA. Tím víc teď,zvykli si natahovat ruku. Uvidíme,až Leyenová dá oficiálně EU roaming, jak se vytvoří podmínky služeb.
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Ukrajina MNP

Příspěvek od helmut.niederman »

Kristovec píše: stř 14. pro 2022 19:15:42 Takže vychytralost od UA. Tím víc teď,zvykli si natahovat ruku. Uvidíme,až Leyenová dá oficiálně EU roaming, jak se vytvoří podmínky služeb.
UA nemůže být součástí EU roamingu, není v EU :roll:
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Ukrajina MNP

Příspěvek od Kristovec »

Není,ale von Leyenová jí to slíbila. Ostatně GB nebo Švýcarsko či - teď nevím,Norsko nebo Dánsko,také nejsou v EU ale roaming mají.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8161
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina MNP

Příspěvek od xsouku04 »

Kristovec píše: pát 16. pro 2022 7:14:57 Není,ale von Leyenová jí to slíbila. Ostatně GB nebo Švýcarsko či - teď nevím,Norsko nebo Dánsko,také nejsou v EU ale roaming mají.
Ono ale záleží jak to udělají. Pokud by měli stejné regulace a pravidla jako v EU byl by to velký přínos. Ale nevím, jestli Ukrajinci přistoupí na to, že dostanou za příchozí hovor jen 5 haléřů za minutu. Pokud ale jen budou nutit EU operátory na pobytu na Ukrajině prodělávat, aby si ukrajinští operátoři mohli namastit kapsu na úkor ostatních, je to zvrhlost. Ale v EU, když se něco politicky tlačí, tak se všichni bojí ozvat, takže možné to je. V každém případě by to mohlo znamenat výrazně nižší cenu hovorů na Ukrajinu, protože současných 4 Kč/min by opravdu nikdo neplatil. Funguje to totiž tak, že číslo v Roamingu dostane dočasné lokální číslo, na které se hovory přesměrovávají. Tedy náklady na příchozí hovory v Roamingu jsou vždy stejné, jako je volání do dané země. To že operátoři účtují často mnohonásobně více, je jiná věc.
Odpovědět