Přeskládání a předvyplnění pdf souboru k tisku

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Přeskládání a předvyplnění pdf souboru k tisku

Příspěvek od xsouku04 »

Dostal jsem za úkol vytisknout 1000krát jeden PDF formulář, ale předvyplnit pořadové číslo od 0001 do 1000. Hledal jsem, jaké jsou možnosti, ale nic se mi moc nezdálo.
Nakonec jsem použil pdflatex, výsledné řešení je velmi elegantní a je možné to snadno pozměnit, a předvyplňovat třeba i mnohem více - z databáze. Nebo také jen rozvrhnout k tisku.

Předpokládám, že by se to někomu mohlo hodit, proto to zde zveřejňuji.

Kód: Vybrat vše

\documentclass[A4paper]{article}
\usepackage{pgffor,fmtcount,pdfpages}
\usepackage[landscape]{geometry}

\begin{document}
\large   % nastavím si font podle velikosti písma předlohy
\foreach \n in {1,...,1000}{% smyčka foreach kde proměná \n je od 1 do 1000
  \includepdf[pages={1,2},picturecommand*={%
    \put(690,520){% souřadnice se počítaje z levého horního rohu
     \padzeroes[4]{\decimalnum{\n} } % vypíše počítadlo \n a doplní je nulami zleva
    }}]{kmenovylist.pdf}  % název PDF souboru
}
\end{document}
tento skript si uložím do textového sobouru test.tex a pak to celé spustím pdflatex test.tex . Ve stejném adresáři by měl být původní pdf soubor kmenovylist.pdf.

Latex je skoro 40 let starý program, který zdá se může být v některých případech užitečný i dnes a nejen to. I jednodušší a přímočařejší na použití než moderní klikací aplikace. V Linuxu stačí nainstalovat balíček pdflatex balíček, pro windows si stáhněte instalátor https://miktex.org/download

Jiná skvělá možnost je využití knihoven fpdf a fpdi pro php. https://github.com/Setasign/FPDI . Tím se skládání nového pdf dokumentu z existujících dá zautomatizovat přímo na webové stránky.
Člověk by nevěřil jak jednoduché a univerzální to je. Dokonce jednodušší a univerzálnější než klikat něco v drahém Acrobatu PRO nebo Wordu. Tu část co se nemění, si uživatel může připravit v libovolném programu, co vygeneruje PDF a ta část co se mění, se vloží pak přes to. (např. číslo vstupenky, čárový kód a podobně)
jaara
Příspěvky: 38
Registrován: úte 08. dub 2014 10:49:48

Re: Přeskládání a předvyplnění pdf souboru k tisku

Příspěvek od jaara »

Před mnoha léty jsem něco podobného řešil a neznaje možnosti pdf, použil jsem Corel Draw s úžasným hromadným tiskem přes virtuální pdf tiskárnu. Jednoduché a hlavně s možností grafiky.
Podobně jsem na tisknul na papír i vstupenky na firemní plesy s očíslovanými stoly s různým počtem židlí tak, aby každá vstupenka měla své originální pořadové číslo pro tombolu. Jo, to byly časy...
vlk
Příspěvky: 180
Registrován: ned 29. pro 2013 19:04:40

Re: Přeskládání a předvyplnění pdf souboru k tisku

Příspěvek od vlk »

Asi bych na to použil hromadnou korespondenci, vygeneroval ji (Libre Office či jiný kancelářský balík) a pak převedl do PDF (nějaká libovolná možnost, např. přes virtuální tiskárnu) a případně rozkouskoval (pdfsam).
Odpovědět