Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od Pitomec »

542448048 a 542448192 a 542448284 a 542448387
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8163
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše: pon 11. zář 2023 18:33:25 542448048 a 542448192 a 542448284 a 542448387
Dodavatel to nemá dobře ošetřeno a nám to nějak nedetekoval skript, abych jej vyloučil. Samozřejmě když udělám testovací hovor, tak se to nestane a CLIP mi projde. Tak jsem jej zatím odstranil.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od Pitomec »

U zpětného volání je ale CLIP celkem zásadní, protože pokud není a ukazuje se nějaké číslo ústředny, pak je to dost mimo. Navíc v případě, kdy volaná strana z nějakého důvodu hovor nepřijme, tak ani nebude volat zpět (nebo bude, ale nikam se nedovolá, max. na tu ústřednu).
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8163
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše: pon 11. zář 2023 19:16:38 U zpětného volání je ale CLIP celkem zásadní, protože pokud není a ukazuje se nějaké číslo ústředny, pak je to dost mimo. Navíc v případě, kdy volaná strana z nějakého důvodu hovor nepřijme, tak ani nebude volat zpět (nebo bude, ale nikam se nedovolá, max. na tu ústřednu).
No a právě proto tomu chtějí mobilní operátoři zabránit pod záminkou boje proti spoofingu. Teď je otázka, jestli to projde.
Když byli na začátku léta na Workshopu na ČTÚ a ČTÚ tam promítal slajdy, jak si regulaci představuje, že chce dělat whitelisty nebo blacklisty blokovaných čísel, tak nikdo nic neřekl. ČTÚ představa byla taková, že by blokování měli provádět operátoři, kteří terminují hovory ze zahraničí do ČR. Nikdo jiný. Jestli má být konkrétní číslo blokováno, by se ověřovalo v nějaké centrální databází proti whitelist/blacklistu nebo též, jestli číslo není v Roamingu, pak se neblokuje. Prý to tak mají třeba ve Finsku, kdy se to ověřuje v reálném čase, přímo pomocí technologie SIP.

Čeští operátoři neříkali nic, ale zjevně to v tu dobu plánovali úplně jinak. Prostě zkouší, jestli to projde nebo ne.

Možná se to také budou snažit uhrát na to, že udělat otevřené řešení a seznam několika tisíc čísel, které si blokování nepřejí, by představovalo nepředstavitelné náklady a dobu na vývoj.

Ono když dovedou tvrdit, že databáze přenesených čísel vyžaduje měsíční údržbu za půl milionu Kč, tak věřím, že je možné si obhájit nesmyslné náklady i zde.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od Pitomec »

Ještě je řešení v tom, že se pro zpětné volání bude používat pevná geo linka, která bude mít příchozí hovory natvrdo přesměrované na mobil. Pak se sice volanému ukáže ono číslo pevné geo linky, ale když dotyčný volání z nějakého důvodu nepřijme a později zavolá zpět, tak se hovor automaticky přesměruje na mobil a je vše vyřešeno. Pro tyto účely ovšem bude lepší počkat, až se objeví onen balíček 1000 minut za 99 Kč :-)
Obrázek
tomplee
Příspěvky: 37
Registrován: úte 16. črc 2013 12:12:29

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od tomplee »

xsouku04 píše: pát 08. zář 2023 15:33:12 ... pokud je číslo volajícího i volaného u T-mobile ...
Musí tam být obě? Tedy když mám své CLIP číslo u Vodafonu, jsem zatím v bezpečí?
Dozvím se nějak, že se volanému neukázal CLIP? Počítám, že někteří nebudou prostě neznámé číslo zvedat, a já bych rád věděl, že můj CLIP neviděli, a že tedy nebudou ani volat zpět.
xsouku04 píše: pát 08. zář 2023 15:33:12 ... včetně všech virtuálů.
Takže i když je číslo u Odorika?
regnarg
Příspěvky: 15
Registrován: ned 01. bře 2015 14:25:42

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od regnarg »

Pokud používám reverzní CLIP (při volání z Odorik SIM používám CLIP pevné linky), to fungovat bude?
drtic113
Příspěvky: 19
Registrován: ned 18. pro 2022 13:42:29

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od drtic113 »

V mém případě se to chovalo docela zajímavě. Nejdřív se ukázalo moje nomadické číslo a když jsem hovor odmítnul, tak ihned následoval příchozí hovor z mého CLIP čísla mobilu. Cílový operátor byl O2.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8163
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od xsouku04 »

regnarg píše: pon 11. zář 2023 21:13:23 Pokud používám reverzní CLIP (při volání z Odorik SIM používám CLIP pevné linky), to fungovat bude?
Všech hovorů z naších SIM nebo z našich vlastních mobilních čísel i přes internet by se to nemělo týkat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8163
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od xsouku04 »

drtic113 píše: pon 11. zář 2023 23:07:12 V mém případě se to chovalo docela zajímavě. Nejdřív se ukázalo moje nomadické číslo a když jsem hovor odmítnul, tak ihned následoval příchozí hovor z mého CLIP čísla mobilu. Cílový operátor byl O2.
Prosím pošlete mi id hovoru, abych mohl prověřit co se stalo.

To odmítání nemáme zatím ještě moc ošetřeno, ale i tak pokud to bylo O2 číslo, CLIP by se měl použít. http://www.odorik.cz/w/hlaseni_problemu
Odpovědět