Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od alfi »

drtic113 píše: stř 13. zář 2023 20:15:10 Aha. Tak aspoň že existuje toto řešení. Hovor z čísla 9XX mi většina uživatelů neznalých číslování VoIP odmítne. Pokud pak bude následovat "náhradní", které plně poskytne původní CLIP, pak je všechno cajk.
Pokud to budou dál omezovat, 100% fungování nebude nikdy - čísla z TM sítě nepůjde ukázat jako CLIP pro volání do TM sítě. Čísla od Vodafonu nebo O2 by omezovat neměli, protože o nich nic neví. Nebo všechno odportovat rovnou k Odoriku :) (já jsem to stejně zvažoval a tohle mně asi donutí udělat to dřív)
Aneta
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 14. zář 2023 9:16:11

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od Aneta »

V návaznosti na blokování CLIPu v síti T-Mobile si dovolím navrhnout přechod SIM karet Odorik.cz k jinému operátorovi. Tedy začít konečně nabízet nové SIM karty Odorik.cz pod sítí O2 nebo lépe pod Vodafonem.
Pro nešťastníky s telefonním číslem u T-Mobile by měl přenos čísla k jinému operátorovi pomoct.
Nenechme skončit službu CLIP, skončeme s operátorem, který ji blokuje!
jbohac
Příspěvky: 7
Registrován: pon 24. zář 2012 16:28:12

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od jbohac »

alfi píše: čtv 14. zář 2023 9:38:20 Pokud to budou dál omezovat, 100% fungování nebude nikdy - čísla z TM sítě nepůjde ukázat jako CLIP pro volání do TM sítě. Čísla od Vodafonu nebo O2 by omezovat neměli, protože o nich nic neví. Nebo všechno odportovat rovnou k Odoriku :) (já jsem to stejně zvažoval a tohle mně asi donutí udělat to dřív)
A s číslem, které náleží SIMce Odoriku to půjde? Vždyť Odorik je také v síti TM, ne?
Karel
Příspěvky: 40
Registrován: sob 19. bře 2016 23:10:51

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od Karel »

Takže, když odportuji mobilní číslo k odoriku, přiřadím ho místo nomadického čísla a budu volat z domácího voip telefonu nebo pomocí např. linphone,baresip, zoiper a pod. nebo přesměrovaným voláním z aplikace odorik callbak2 tak se bude vždy 100% zobrazovat mobilní číslo volanému?
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od alfi »

jbohac píše: čtv 14. zář 2023 10:58:54 A s číslem, které náleží SIMce Odoriku to půjde? Vždyť Odorik je také v síti TM, ne?
Karel píše: čtv 14. zář 2023 11:54:47 Takže, když odportuji mobilní číslo k odoriku, přiřadím ho místo nomadického čísla a budu volat z domácího voip telefonu nebo pomocí např. linphone,baresip, zoiper a pod. nebo přesměrovaným voláním z aplikace odorik callbak2 tak se bude vždy 100% zobrazovat mobilní číslo volanému?
Všechny odchozí hovory jdou stejně z ústředny Odorik = TM u příchozího hovoru do TM sítě nepozná, jestli je to mobilní nebo VoIP hovor, pozná jen, že číslo patří Odoriku a má přijít z jeho ústředny. Stejně, jako to nepozná ústředna u příchozího hovoru do O2 nebo Vodafonu, pokud CLIP číslo není ze SIM karty u nich. Takhle se to chová teď (teda dokud nevymyslí nějakou další obezličku, kterou by to chtěli dál komplikovat. Pokud zůstane omezení jen na ústředně TM, asi by taky stačilo odportovat jinam :) )
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od 5uch »

xsouku04 píše: pon 11. zář 2023 17:49:13 My vypínáme, jen pokud T-mobile s CLIP hovor odmítne. Tedy záleží na T-mobile, kudy hovor jde a mění se to v čase. Někdy to projde.
Teď jsem zkoušel volat na TM s clipem mobilním číslem a korektně se zobrazilo.
Jasně, jedna vlaštovka jaro nedělá, závěry z toho dělat nelze... jen dokumentuji situaci.
xsouku04 píše: pon 11. zář 2023 17:49:13 Doporučoval bych tomu, comu CLIP z ničeho nic přestal fungovat, aby se zeptal emailem proč. My odpovíme, že je to proto, že to začal blokovat T-mobile. A tím je pak možné si stěžovat na ČTÚ. Kdyžtak se zkusím ještě poptat jak přesně nejlépe. Oni ale prostě potřebují nějaký podnět, aby se tím mohli začít zabývat.
Trochu se obávám, že z toho kouká obecný zákaz CLIPu (spoofování).
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od alfi »

5uch píše: čtv 14. zář 2023 14:56:09 Teď jsem zkoušel volat na TM s clipem mobilním číslem a korektně se zobrazilo.
Jasně, jedna vlaštovka jaro nedělá, závěry z toho dělat nelze... jen dokumentuji situaci.
Komu patří původní číslo? Z cízí sítě to jede, neukáže se, pokud volající číslo patří do TM sítě. (Mně to teď TM->TM nejede)
5uch píše: čtv 14. zář 2023 14:56:09 Trochu se obávám, že z toho kouká obecný zákaz CLIPu (spoofování).
Ono to právě kvůli tomu roamingu moc zakázat nejde - do každé ústředny může dorazit hovor s českým číslem třeba z Kamerunu. Když to číslo patří na tuhle ústřednu, ta pak ví, jestli je v roamingu a může selektivně blokovat. Ale když dorazí TM číslo na ústřednu O2 nebo Voda, pak tam o roamování nic neví..

Ještě zkouším scénář přesměrování a tam se původní číslo normálně ukáže - tj. dotaz nejspíš na @xsouku04, čím se tyhle hovory liší, že CLIP pro hovor iniciovaný z VoIP se nepřenese, ale u hovoru s přesměrováním ano? Jen příznakem o přesměrování? (to je pak taky zajímavý workaround, na volné lince nastavit přesměrování (klidně aplikací) a pak volat na ni :)
Válečník
Příspěvky: 5
Registrován: pon 19. pro 2022 21:21:38

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od Válečník »

alfi píše: ned 10. zář 2023 22:35:12 A jéje, to je nemilé. S přibývajícím množstvím podvodů se dají čekat nějaké změny-omezování :-( Nicméně jsem teda nepochopil, jak chtějí poznávat ten roaming - aneb jak volané číslo kdekoliv na světě pozná, jestli já jsem zrovna v roamingu nebo nejsem? Pořád je to kontrola, kterou by měl dělat volaný - a ten se to nemá jak dozvědět? (předpokládám, že hovor odchází rovnou z navštívené sítě a ne přes domácí ústřednu? Nebo to budou omezovat jen ve vlastní síti - a kamkoliv jinam volat můžu?)
Tmobile samozřejmě u příchozího hovoru "odněkud ze zahraničí" s identifikací Vaší SIM samozřejmě ví, jestli je vaše sim v roamingu nebo u něj doma, to je základ roamingu, musí vědět, kam spojovat vaše příchozí hovory. Takže pokud přijde odněkud hovor s vaším číslem ze zahranicí, podívá se, jestli jste v roamingu, a pak ho povolit musí, protože nezná všechny možnosti, kudy to k němu ze zahraničí jde. Pokud jde ale z česka, anebo ví, že jste v jeho síti, tak to blokne, protože takové hovory jdou jen z jeho vlastní sítě.
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od alfi »

Válečník píše: pát 15. zář 2023 15:13:21 Tmobile samozřejmě u příchozího hovoru "odněkud ze zahraničí" s identifikací Vaší SIM samozřejmě ví, jestli je vaše sim v roamingu nebo u něj doma, to je základ roamingu, musí vědět, kam spojovat vaše příchozí hovory. Takže pokud přijde odněkud hovor s vaším číslem ze zahranicí, podívá se, jestli jste v roamingu, a pak ho povolit musí, protože nezná všechny možnosti, kudy to k němu ze zahraničí jde. Pokud jde ale z česka, anebo ví, že jste v jeho síti, tak to blokne, protože takové hovory jdou jen z jeho vlastní sítě.
Ano, jenže to pozná jen v případě, že volám do TM sítě a zároveň volající číslo je z TM sítě. Tj. neřeší to jiné sítě ani jiná čísla, aneb pro větší část provozu to stejně nezafunguje..
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od 5uch »

alfi píše: čtv 14. zář 2023 18:06:04
5uch píše: čtv 14. zář 2023 14:56:09 Teď jsem zkoušel volat na TM s clipem mobilním číslem a korektně se zobrazilo.
Komu patří původní číslo? Z cízí sítě to jede, neukáže se, pokud volající číslo patří do TM sítě. (Mně to teď TM->TM nejede)
Máte pravdu, číslo nastavené na linku Odoriku je z jiné sítě než TM.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Odpovědět