VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od xsouku04 »

Bohužel od pátku cca 13 hodin není možné volat ani z vlastních mobilních čísel Odorik přes internet. Běžných mobilních hovorů ze SIM - tedy naprosté většiny hovorů - se omezení netýká.

Podle názoru T-mobile, není možné míchat provoz z pevných a mobilních sítí.

Tedy u hovorů z internetu nesmíme nyní používat ani naše vlastní mobilní čísla.

Pokud někdo takto volá, hovor je sice normálně spojen, ale je použito naše náhodné nomadické číslo a identita volajícího je skrytá.

Nastavit by ale mohlo jít jiné číslo, které u nás máte. V tom případě prosím napište email.

Těžko odhadnout, ale doufám, že tohle omezení je dočasné.
pe.havel
Příspěvky: 228
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od pe.havel »

Cože? Jak to poznají, když v obou případech jde hovor od Odorik ústředny? A copak to není vaše věc, odkud hovor technicky teče, když je to vaše mobilní číslo? Na základě čeho to diktují?
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od Pitomec »

Když jde odchozí hovor z mobilní sítě, tak inkasuje Odorik i T-Mobile a pokud jde hovor přes VoIP, tak inkasuje jenom Odorik. To je asi ten pravý důvod, proč to T-Mobile dělá (asi musí dohnat finanční ztrátu z ukradených iPhone :P )
Obrázek
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od alfi »

pe.havel píše: pon 23. říj 2023 11:51:33 Cože? Jak to poznají, když v obou případech jde hovor od Odorik ústředny? A copak to není vaše věc, odkud hovor technicky teče, když je to vaše mobilní číslo? Na základě čeho to diktují?
Taky nechápu, jak to poznají, když obojí jde z ústředny Odoriku? Já vidím všude skryté číslo - dokonce i v síti O2 (tam to jde ještě jednou přes TM?). Pro stálé uživatele zbývá přesměrování, to zakázat nemůžou :) Náhodný volaný může být zmaten (i když Androidy to docela často neukazujou)..

Mimochodem, měnit nastavení služby v pátek odpoledne bez jakéhokoliv varování předem, je IMHO teda dost neseriózní přístup k velkoobchodním partnerům i zákazníkům :(
kargee
Příspěvky: 9
Registrován: ned 24. lis 2013 8:09:40

Re: VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od kargee »

Ano voláme ze skrytého čísla namísto z CLIPu, již jsem zaslal stížnost, podnět na ČTU na ty šmejdy z T-Mobile, společně s podnětem na nekalou soutěž v cenách datového přpojení. Přidejte se.
xtel

Re: VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od xtel »

kargee píše:
> Ano voláme ze skrytého čísla namísto z CLIPu, již jsem zaslal stížnost, podnět na ČTU........ Přidejte se.

Můžete sem prosím dát jak formulovat tu stížnost, ať se m§že připojit více osob/firem, kterým to působí problém?
Díky!
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od swejzi »

Nevím, jestli to s tím nějak souvisí, ale když si volám přes internet z odorika na jednu svojí SIM Kaktusu, plechová huba tmobile mi oznámí, že volaný účastník není dostupný. Když na stejnou SIM volám z jiné SIM Kaktusu, normálně to zvoní. Mě už to připadá jako regulérní sabotáž.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od xsouku04 »

swejzi píše: úte 24. říj 2023 19:19:39 Nevím, jestli to s tím nějak souvisí, ale když si volám přes internet z odorika na jednu svojí SIM Kaktusu, plechová huba tmobile mi oznámí, že volaný účastník není dostupný. Když na stejnou SIM volám z jiné SIM Kaktusu, normálně to zvoní. Mě už to připadá jako regulérní sabotáž.
Ano s tímto jsem se také setkal. Ale měl jsem za to, že se to děje jen když se hovor spojuje přes zahraničí. Můžete poslat id hovoru?

Jiný podivný případ byl, když se volalo na pevnou linku O2. Místo zvonění bylo slyšet divné zvuky a vůbec to nezvonilo. Také to vypadá, že je to naschvál, místo korektního odmítnutí hovoru. K čemu to má být dobré netuším.

Podle mého názoru jediný způsob jak korektně bojovat proti spoofingu, je oddělit národní a mezinárodní provoz, tak jak navrhovali lidé z ČTÚ. Národnímu provozu se dá důvěřovat - případné viníky co se podílí na falšování čísla vypátrat a potrestat, mezinárodnímu provozu se důvěřovat nedá a tak je třeba opravdu blokovat. a omezovat.

Je ale pravda, že kromě jednoho příkladu, neznám typické chování těch co se snaží zneužívat něčí čísla.

Ten jeden případ s kterým jsem se setkal spočíval v tom, že někdo se snažil zničit konkurenci tím, že na její číslo volal z různých falešných čísel aby ji zahltil. A pak jsou zde případy těch podvodníků, co se vydávají za banku, policii a podobně. Zde ale nevím jak masivní jev to je a jestli může falešná hláška o nedostupnosti nějak pomoci.

No a pak je zde šedá zóna, kde nějaké pochybné callcentrum volá mobilních předplacených čísel. Ale tohle není spoofing. Callcentrum nelze moc potrestat, protože simkarty jsou anonymní. Nejedná se ale o vyložené jednoznačné podvody, jen je jejich chování někdy hodně neetické. Např. vám nabízí investice do akcií. Zlodějina nespočívá v tom, že by jste zaplacené peníze nikdy neviděli, ale v tom, že vám časem budou radit tak, aby vy jste prodělali - tudíž oni vydělali. Problém je, že váš poradce musí vydělávat když vyděláváte vy a ne vydělávat, když vy proděláváte. Nekupují se skutečné akcie, ale kurzy jsou skutečné a když je štěstí, není nutné být ve ztrátě, ale nesmíte poslouchat svého poradce.
Karel
Příspěvky: 40
Registrován: sob 19. bře 2016 23:10:51

Re: VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od Karel »

swejzi píše: úte 24. říj 2023 19:19:39 Nevím, jestli to s tím nějak souvisí, ale když si volám přes internet z odorika na jednu svojí SIM Kaktusu, plechová huba tmobile mi oznámí, že volaný účastník není dostupný. Když na stejnou SIM volám z jiné SIM Kaktusu, normálně to zvoní. Mě už to připadá jako regulérní sabotáž.
Stejný případ, taky jsem se nedovolal na dvě čísla u kaktusu
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VoIP hovory z mobilních čísel Odorik nyní nejsou možné

Příspěvek od xsouku04 »

Karel píše: úte 24. říj 2023 20:06:18
swejzi píše: úte 24. říj 2023 19:19:39 Nevím, jestli to s tím nějak souvisí, ale když si volám přes internet z odorika na jednu svojí SIM Kaktusu, plechová huba tmobile mi oznámí, že volaný účastník není dostupný. Když na stejnou SIM volám z jiné SIM Kaktusu, normálně to zvoní. Mě už to připadá jako regulérní sabotáž.
Stejný případ, taky jsem se nedovolal na dvě čísla u kaktusu
Pošlete mi prosím id hovoru. Aby jste se dovolal, nezbývá než si vypnout CLIP. Pokud to ale dělá z našich vlastních čísel, museli bychom to upravit my.
Problém je v tom, že nemáme přístup k databázi přenesených čísel. Správce té databáze si vykazuje náklady cca půl milionu měsíčně na správu a pravidla jsou taková, že se to dělí rovným dílem mezi všechny subjekty které mají k databázi přístup. Velmi šikovné na to, aby k nim menší přístup neměli. Ty náklady jsou samozřejmě nesmysl.
Odpovědět