Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
dako
Příspěvky: 71
Registrován: pon 12. srp 2013 21:32:41
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od dako »

jaara píše: úte 30. led 2024 13:20:05 Mám pět roků tuto https://www.hutermann.cz/produkt/gsm-za ... ny-mobilem?
Dají se sehnat i levnější.
GSM věci jsou vždy drahá věc. Nicméně alternativa k tomu muže být LoraWan, (nízká spotřeba a nižší provozní náklady). Záleží na lokalitě použití, testuji především v síti ČRa a funguje jim to velmi dobře. Testuji i v síti TTN, ale tady je pokrytí závislé na komunitě, na druhou stranu lépe je propracován "backend" portál oproti IoT portálu ČRa.
dako
Příspěvky: 71
Registrován: pon 12. srp 2013 21:32:41
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od dako »

objednáno z aliku ale vybral jsem jiného prodejce, protože ten odkaz, co tady byl postnutý, tak po přihlášení tam byla trochu nesmyslná cena
https://www.aliexpress.com/item/1005005859184108.html


Nicméně zkušebně jsem nainstaloval Tasmotu do tohoto 4 relátkového Sonoff s ESP8266 inside

IMG_20240131_194003.jpg
IMG_20240131_194003.jpg (58.99 KiB) Zobrazeno 788 x
A má se to čile k světu. Ve stávajícím nodered automatu a v MQTT dashboard appce stačilo jen trochu poměnit topics a jelo to bez dalších velkých změn.
Přítomen je http api, takže ovládat to jde i přes url, nebo přes vnitřní web rozhraní.
Stavy I/O lze vyčitat ve formátu JSON, s tím už je potřeba si vyhrát.

Dík za tip, tohle zas hodně ulehčilo vývoj vlastních IoT aplikací.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od xsouku04 »

dako píše: stř 31. led 2024 10:07:52
xsouku04 píše: úte 30. led 2024 11:27:37
Ty nízký hodnoty to měří hodně nepřesně
Dik, myslel jsem si to, to že to něco měří i bez připojeného spotřebiče by vysvětlovalo, že to měří vlastní spotřebu. Mám totiž změřeno že jen vlastní čip EPS8266 ve špičkách odebíra při 5V až 120mA, když vemete spotřebu dalších podpůrných obvodů, účinnosti měničů, sepnutých relé a pod. rázem taková zásuvka jen ve vlastní režii odebere 1-2W.
Nicméně, alespoň na testování 2ks objednám z Ali. MQTT to podporuje a scriptovací jazyk je taký velký bonus.
Mně se nepodařila naměřit na 230V vůbec žádná spotřeba. Nějaká samozřejmě je, ale neměl jsem na to asi dostatečně přesné měřáky. I když spotřebu jiných zařízení 1-2W dovedly změřit. Proto jsem naznal, že si ty 1-2W cucá z prstu. Také zařízení je malé a nijak moc nehřeje. 5*0.12= 0,6W ve špičce není 1-2W neustále.

Není důležitá spotřeba ve špičce, ale spotřeba v klidu. která by mne fakt zajímala. Myslím ale, že to bude okolo 0,5 W , možná i méně.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od xsouku04 »

dako píše: stř 31. led 2024 19:59:29 objednáno z aliku ale vybral jsem jiného prodejce, protože ten odkaz, co tady byl postnutý, tak po přihlášení tam byla trochu nesmyslná cena
https://www.aliexpress.com/item/1005005859184108.html
Ta wifi zásuvka, co jsem objednal já, je dražší, protože má chip ESP32C3, který má více paměti a bluetooth. Proto tam může běžet ten univerzální skriptovací jazyk, tedy je třeba schopna i řídit ostatní podobná zařízení, nebo si někde z webu sama stahovat informace a podle toho se rozhodovat. Pro nové zákazníky akční slevu, proto ji to po přihlášení zvýší.
Jinak tu zásuvku s horším chipem EPS8266 je možné koupit i v ČR. https://zasuvky-pro-chytrou-domacnost.h ... /#prehled/
Nebo je možné si koupit zásuvku s jiným firmwarem než Tasmota a ten si tam nahrát sám, to vyjde určitě nejlevněji. Přijde mi, že sbírají dušičky do svého cloudu, a proto někteří i ceny dotují, ale pokud chci provozovat něco seriózněji, cloud je lepší nebrat, protože až začne zlobit nic s tím neuděláte. (i kdybyste si s funkcionalitou cloudu vystačili)

Jiná možnost je si udělat řídící jednotku z nějakého routeru s openwrt, kde je paměti i místa řádově více. Raspberry Pi a podobné (což je už v podstatě počítač) nemám moc pro tyhle účely rád, připadá mi, že je to kanon na vrabce, navíc ta SD karta při mnohém použití nemusí být moc spolehlivá při častém zápisu. Hrozně to trpí při náhlém přerušení dodávky elektřiny.
pe.havel
Příspěvky: 228
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od pe.havel »

Pokud jde o přesnost měření nízkých odběrů, tak kvůli tomu jsem hledal a nyní i používám bluetooth měřák Voltcraft SEM6000. Nevýhodou je mizerný FW a aplikace, ale pro mě je podstatné relativně přesné měření spotřeby v klidu. Přesnost měření viz tabulka:
image.png
image.png (50.77 KiB) Zobrazeno 766 x
dako
Příspěvky: 71
Registrován: pon 12. srp 2013 21:32:41
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od dako »

Tak jsou všechny nakrmeny Tasmotou. Jen to pájení těch mikroplošek k připojení seriového převodníku už na moje oči moc není. Ovládací tlačítko je naštěstí pověšeno na GPIO0 proti zemi, takže aktivovat programovací režim lze jim, bez dalšího pájení klem.

Tady sou, fešandy :) Fungují perfektně.
IMG_20240201_221036.jpg
IMG_20240201_221036.jpg (201.09 KiB) Zobrazeno 743 x
dako
Příspěvky: 71
Registrován: pon 12. srp 2013 21:32:41
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od dako »

IMG_20240219_093111.jpg
IMG_20240219_093111.jpg (64.69 KiB) Zobrazeno 622 x
tak dnes dorazilo, trochu blbé že je to v německém provedení schuko.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2582
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od Pitomec »

Někde jsem viděl prodávat redukci na CZ zásuvku za pár kaček.
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše: pon 19. úno 2024 22:02:36 Někde jsem viděl prodávat redukci na CZ zásuvku za pár kaček.
On to ale u naprosté většiny prodlužek a spotřebičů není problém, protože podporují připojení jak do té EU zásuvky tak do té francouzské, která se používá i v ČR. Jen ty hodně staré spotřebiče co potřebují kolík a jsou kulaté tam nejdou dát.

Důležitý je ten konec co není vidět, aby to šlo zapojit do naší běžné zásuvky.

Jinak další nedokonalost nejspíše je, že to dost možná nevypíná fázi, ale nulák. Ale to prý také nevadí.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2582
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od Pitomec »

Problém to není, ale být by to správně nemělo. Ovšem pro osobní použití bych to asi skutečně neřešil.
Obrázek
Odpovědět