ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
Viera

ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Příspěvek od Viera »

ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU píše sa dnes na " http://www.mobilmania.cz/bleskovky/ctu- ... fault.aspx " znamená to podla prispevkov citatelov, ze mozeme ocakavat u Voip poskytovatelov (mozno aj u Odorika) ciastocne zlavnenie ceny u volania po CR?

Dakujem, Viera.
vpe
Příspěvky: 86
Registrován: ned 04. bře 2012 3:23:10

Re: ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Příspěvek od vpe »

Co myslíme ? :-) Počkat na příští týden jak tam uvádějí. Nevím, co je model EU, snad nezavedou zvýšeni terminačního poplatku pro každého jinak? :-) Co vidím opravdovým problémem jsou čísla 8xx (800 i 81, 84, 85), protože tyto jsou neregulovaná a ceny jsou vysoko, není volba a páka, jak to srovnat.

Propojovací poplatky na regulovaných číslech dosud měly téměř nulový vliv na koncové ceníkové ceny, vezmi si ceníkovou cenu 3900 resp 3990 za neomezené tarify TMo a O2, je stále stejné, i když terminační poplatek byl 3x tolik, než dnes.

Dokud budou ovčané platit ceny, se kterými nesouhlasí (a v jiném příspěvku jsem napsal, že je to pouze zlomek SIMek, když nepočítáme předplacenky), tak důvod, aby jim někdo snižoval ceny, není, nejsme v komunismu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Příspěvek od xsouku04 »

Já jsem optimista. Vývoj jde dopředu a česká republika nemůže s cenami zůstat více jak 5 let pozadu oproti zbytku Evropy. :)

Co se týče neregulování čísel 800 i 81, 84, 85, je to škoda ale zásadní problém to asi není.

Jinak jak všichni pořád nadávají na EU. Podle mého názoru EU je hrozný moloch, ale zrovna na nás většina jejich nařízení působí ozdravně. I když některá ještě dovedou naši zákonodárci zprznit a dovést do absurdity, je to ale spíše jejich iniciativa. (mám teď na mysli třeba nesmyslné vyměňování výtahů a pod. - ze strany EU to bylo jen doporučení a pod.)

Osobně je mi dost líto, že nemáme EURo. Přes všechnu propagandu proti EURu je euro stále jednou ze dvou nejdůležitějších měn na světě. Evropská unie je dokonce i ekonomicky mocnější než USA, protože v EU je cca půl miliardy lidí, v USA jen 300 miliónů. Kupní sila lidí v EU je vyšší než USA i když ne významně. EU, pokud by se brala jako jediná země má nejvišší HDP na světě - http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3%A1_unie . A hádejte komu se tohle nelíbí ? A pokud se mluví o tom, že EURo je na tom špatně, tak koruna klesne vždy ještě mnohem více ... Pokud by mělo mít euro potíže, tak koruna dvakrát .... Osobně ale věřím že je to do velké míry jen novinářská bublina.

Pokud by jsme měli EURo, tak by nám evropská komise více mluvila do utrácení peněz a rozpočtu, což by bylo jedině dobře. Také by šly dolů bankovní poplatky a kurzovní ztráty (tedy to čím se živí banky - že by nějaké bankovní loby zamezovalo přijetí EURa ?). A podnikatelské prostředí spoléhající se na obchod se zahraničím (velká část) by bylo stabilnější. Myslím že argumenty proti euru v našem prostředí je jen propaganda.

No nic to bylo značně off topic. Ale co se poplatků a veškerých cen za mobilní volání týče, myslím že se to už konečně musí prolomit.
vpe
Příspěvky: 86
Registrován: ned 04. bře 2012 3:23:10

Re: ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Příspěvek od vpe »

Zasadni problem to mozna neni, neb volajici lidicky cena za 800 netrapi (vyjma pripadu, kdy 800 prijima jen volani z pevnych linek a ne z mobilu, zkuste zavolat z mobilu na tel:800900868) a take: 80% lidi netusi, ze za modrobile zaplati vetsinou mnohdy vice jak na mobily (a ze nejdou z volnych jednotek, i kdyz se tam hovori o sdilenych nakladech).

Ad tlak na snizovani cen mi ze strany poskytovatele prijde lehce kuriozni, vezmete si, ze pokud se na pult dostanou ceny nizsi nez terminacni, jako je praxe, tak patrne konci jakykoliv rozvoj voip v soho segmentu, ktery domaci telefonista by investoval (penize, cas) do voip?

A videli jste nekde diskusi s resenim problemu s volanim s beznou analogovou linkou anebo GSM? Ne, tam totiz problemy z principu nejsou.

Stale nemohu porozumnet tomu, proc by mel mit stat zajem na tom, aby vyblal mensi dane (DHP, DPPO), a volalo se levneji, kdyz i nyni se vola o106. Jedine snad proto, aby se nekdo zalibil, a zustal u koryta?

Muzete mi to nekdo objasnit prosim... Me to pripada jako populismus politiku versus hra operatoru, pripadne naivita uzivatelu, prece kdyz se mi zda pivo drahe, tak do hospody nejdu a koupim si lahvace, anebo to by take mel regulovat nekdo? A vsimli jste si, ze velke a uspesne firmy (Cocacola, apple, microsoft, cez, vf, tm, o2) kazdy sice naoko pomlouva, ale je temer bez vyjimky vzdy pouziva a tedy jim plati (aniz by musel), pritom jejich akcie si klidne koupi :-)

Co se tyce eur, tak s timto nazorem lze polemizovat, eur je dobre z duvodu, az to cele krachne, tak ti co pojedou v eur, ty sve dluhy smaznou a ti s vlasni menou budou asi pekne v <|> (anebo take ne). Co se tyka imp.exp. bilance, tak to je jina a co se tyka marzi na kurzech, to mate jako se vsim, kdo umi, nakoupi bez marze anebo na marzich umi vydelat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Příspěvek od xsouku04 »

Kód: Vybrat vše

Cocacola, apple, microsoft, cez, vf, tm, o2
Na mě z těchto firem vydělává jen ČEZ, tomu prostě nejde úplně zabránit.
U vodafonu mám tarif odepiš se 40 minutama za 12 Kč, takže o vydělávání se nedá mluvit. (Donedávna si vodafon vydělal u mě jen na poštovní známku, kterou mi poslal vyúčtování)

Pokud lidi, ty peníze neutratí za volání, utratí je za jiné služby nebo zboží. Jiné služby mohou pomoci ozdravit ekonomiku lépe než drahé volání, protože zisky pak neodchází do zahraničí ale pomáhají roztočit zdravou ekonomiku v ČR.
A navíc. Má li být ČR konkurenceschopná se světem je k tomu potřeba mít rozumné ceny elektřiny, komunikace, internetu a dalších věcí. Jinak je zbytek ekonomiky uměle dušen.

To že ke volání tak drahé způsobil stát svojí regulací. Kdyby volání nebylo vůbec regulováno, kdejaký Franta by dnes stavěl lokální GSM síť. Byl to sice hrozný chaos, ale věřím na to že by k nějaké dohodě nakonec stejně samovolně došlo, aby se různé sítě nerušili více než je nutné. (podobně jak je to s neregulovaným wifi) Ale bylo by to určitě levnější! Různí Frantové by si dělali mezi sebou různé roamingové smlouvy, takže volání by bylo třeba za dvacet haléřů ...
Tím že na to dělal licence, vyrobil umělé monopoly. Když se dal do regulování je třeba to dotáhnout.

Úplně bez regulací to nejde, ale je třeba to dělat rozumně.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... -v-evrope/
vpe
Příspěvky: 86
Registrován: ned 04. bře 2012 3:23:10

Re: ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Příspěvek od vpe »

to jako že firemní účetnictví vedete na Linuxu, v restauraci si dáš když řídíš Kohoutkovou? Ostatní - tady my nejsme reprezentativní vzorek, zkus si udělat průzkum ve svém okolí mezi normálními lidmi, pro ně platí to co jsem napsal, nadávají a mají windows, nadávají na globalizaci a pijí kolu atp...

Elektřina je to nejmenší, změnou na AmperMarket z Čez Comfort co má většina můžeš ušetřit z čezu až 70% z roční platby (při jedné kalkulací garáží co jsem dělal).

Jiné služby mohou pomoci ozdravit ekonomiku - jaké třeba?

Z těch jejich 5 a více mld. zisků se v ČR odvede skoro 40% do státního rozpočtu (DPPO, DPH), k tomu licence za frekvence a k tomu samozřejmě další platby SocZdrav za zaměstnance, platby subdodavatelům, možná českým (servisní firmy). Jak jinak by ještě ty zisky mohly zůstat v ČR?

"mít rozumné ceny elektřiny" - nemám data, ale prý máme elektřinu moc levnou, no ale když jsme si nechali odhlasovat ty šílené dotace na solár, dobře nám tak...

"Kdyby volání nebylo vůbec regulováno, kdejaký Franta by dnes stavěl lokální GSM síť." - máme regulaci frekvencí a pak regulaci propojovacích poplatků. Pokud by regulace nebyla, tak by volání ze sítě do sítě velmi pravděpodobně stálo 7 Kč jako před deseti lety (aneb řekni 1 důvod, proč by měl velký operátor snížit cenu terminace do své sítě!!!).

A VoIP síť si dnes může stavět opravdu každý... Ale frekvencí je jen omezený počet. Vážně jsem zvědav na 5 operátora, když ten 4 je v insolvenci. Jenže nabrat dostatečný zajímavý počet klientů dnes není jen tak ani ve Voip, ani jinde... A 5 operátor (pokud nějaký vůbec bude!) sem nepůjde dělat charitu, ale bude chtít do 2 let vrátit investice a začít vydělávat :-)

"ale věřím na to že by k nějaké dohodě nakonec stejně samovolně došlo" - tak to si nemyslím, to by velcí operátoři ty malé vůbec nepustili ke kohoutku. Stačí se podívat v souvislostech, jak je to s XDSL dnes (otevřít si nabídky a otevřít si velkoobchodní nabídku). Ale to je věc názoru.

Bullshit z linknutého článku: "Před nedávnem pro změnu společnost O2 snížila datový limit z 500 na 100 MB. Ani v jednom případě ČTÚ nezakročil." - no nevím, jak by měl zakročit??, já si všímám, že operátoři jsou velmi opatrní a ceníková nabídka dočasnou akcí snížena, takže to mohou kdykoliv vrátit zpět a nikdo nemůže moc zakročovat. Všimněte si že třeba na videohovory v O2 3G byly v akci za 1,- více než 5 let !!! ... nyní jsou tuším za běžnou cenu, takže pro mě ve VPN za 0,- a myslíte že se to používá? Ani náhodou :-).

Já tady píšu jako někdo, kdo (si myslí, že) ví jak to funguje, ne jako někdo, komu vyhovují vysoké ceny. Mě tohle a ještě veverky přijde jako dobrá akce mající za cíl odvést pozornost od jiných miliardových tunelů, nevím jak vám.

Co vím je, že 10 let čtu o tom jak by e měl zlevnit internet, jak by se mělo zlevnit volání. V 1948 také lůza volala, jak by se mělo znárodnit a jak to dopadlo? Takže regulace anebo samoregulace? A licence / příděly vyprší od 07.02.2016 do 22.10.2024 (jak komu), do té doby může čtu vymyslet, jak pojistit prodloužení :-))
vpe
Příspěvky: 86
Registrován: ned 04. bře 2012 3:23:10

Re: ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Příspěvek od vpe »

xsouku04 píše:Co se týče neregulování čísel 800 i 81, 84, 85, je to škoda ale zásadní problém to asi není.
Náhodou jsem narazil na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluz ... lmi-drahe/ tak Vam to sem pidavam, myslim ze to stoji za zamysleni, zejmena pro ty, kteri nevi, ktera bije... Tohle je zejmena problem pro koncove zakazniky, kteri se bude vedome anebo nevedome nechaji holit.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Příspěvek od Kristovec »

Já myslím,ze by zákazník mel sledovat a vyuzívat moznosti levného GSM volání,které se obcas objeví.
Napr. do ledna nabízel Vodafone za 1 490 Kc balicek neomezené volání, neomezené SMS a 600 MB internetu,a to byla lepsí cena,nez v Nemecku! Pro zivnostníka,ale i pro vetsi rodinu ideal!
Nyní,O2 za dobití od 300 Kc dává jak tarifní vyhodu,já mám internet v mobilu za polovinu,tak navíc vikendy v O2
a na pene zdarma,tedy - 2 v 1.
Vodafone za dobití 400 dá 4 dny v síti zdarma.
Kdo nemusí volat sluzebne,at toho vyuzívá.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Příspěvek od Pitomec »

Jo, je to dobrá cena. Bohužel ale i na toto se vztahuje jejich vlastní výraz "reklamština", protože pokud to strčíš někam do firemní ústředny a půjdou přes to desítky nebo stovky hovorů denně, tak tě dřív nebo později odstřihnou.
Obrázek
Odpovědět