Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Návštěvník

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od Návštěvník »

Pitomec píše: Jenomže v takovým případě si zákazník může klidně uložit i tvoje nomadický číslo, takže není co řešit.
Vy chcete po všech svých zákaznících, aby měli ve svých telefonech stále uložené vaše číslo? Od vás bych tedy služby nakupovat nechtěl ;-)
Kromě toho, docela často se volá někomu, s kým jsem ještě nemluvil - protože mi třeba jeho soused řekl, abych s ním tu věc probral (jde o stavařinu). A tak podobně ...
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od Pitomec »

Ty asi vůbec nechápeš o čem je tady celou dobu řeč - je to o tom, že údajně někdo zvedá jenom hovory z telefonního čísla, který má uložený ve svým seznamu a čísla, který nezná, tak nezvedá. Takže v tom případě je úplně jedno, jaký číslo si uloží (pokud si ho uloží) a naopak stejně nezvedne hovor, když číslo uložený nemá (přičemž je fuk, jestli je to číslo mobilní, nomadický nebo pevný linky - prostě ho nemá uložený, tak hovor nepřijme). Ale toto jsou samozřejmě čistě teoretický situace, protože většina normálních lidí zvedne každej příchozí hovor. Tudíž jedinej smysl CLI s údajem mobilu, zůstává snadnější dostupnost při opačným volání, určitě ne výmysly o tom, že by hovory z nomádů lidi odmítali.
Obrázek
Návštěvník

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od Návštěvník »

No jo. Jenže bohužel to, že někteří (ne všichni) lidé hovory z "podivných čísel" (třeba začínajících devítkou) nepřijímají, není výmysl, ale fakt. Tu zkušenost zde má zjevně víc lidí.
(A zdaleka ne každý si číslo - které třeba má na faktuře - uloží a přidá k němu jméno, aby pro něj nebylo neznámé a podivné.)
Mějte se tu pěkně.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od Pitomec »

Nevím kolik lidí má zkušenost s nepřijímáním hovorů z "podivných" čísel začínajících devítkou, když čísla 9xx má kromě již zmiňovaný Policie a Českých drah i Obrana a má to další státní správa, např. všechno, co spadá pod Ministerstvo práce a sociálních věcí, začíná 950 atd.
Obrázek
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od luky »

mám zkušenost, že policie a vojáci skrývají svá čísla. Což je pak problém, když jim člověk chce volat zpátky. Jinak je zvláštní, že u geograf. čísel problém není, čísla jsou regulérní jako má třeba Telefonica.

Klidně mohli na ČTÚ pro VOIP vyhradit předčíslí 78x, 79x apod. a nemíchat s čísly policie apod. Nomad. voip čísla mají budoucnost, nakonec se dostanou do povědomí lidí, jen to asi bude dlouho trvat. Netěší mě, že si mě budou lidi plést s policajty, vojáky nebo železničáři.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od ViR »

luky píše:Klidně mohli na ČTÚ pro VOIP vyhradit předčíslí 78x, 79x apod. a nemíchat s čísly policie apod. Nomad. voip čísla mají budoucnost, nakonec se dostanou do povědomí lidí, jen to asi bude dlouho trvat. Netěší mě, že si mě budou lidi plést s policajty, vojáky nebo železničáři.
Jednak čísla 78 (rezerva) a 7900 až 7999 jsou určeny pro mobilní sítě, jednak jsou pro VoIP (jako výjimka z pravidla technologické nezávislosti) určena čísla 910 a 911 až 919 (rezerva), zatímco policie, železnice banky, školy, občanská sdružení a jiné "neveřejné sítě" mají rozsahy obecně začínající na 95, 97, 98 a 99 (včetně rezerv - je to dost složitý "chaos" :-)), a konečně, o číslovacích plánech od platnosti ZoEK nerozhoduje ČTÚ, ale MPO a ČTÚ je jen spravuje.

Ovšem pravda je, že prefix 910 byl "vybrán" ještě v době, kdy to bylo v kompetenci právního předchůdce současného ČTÚ, a to po konzultaci s Telecomem a na jeho návrh. Příslušní úředníci si přitom byli dobře vědomi, toho, že tento rozsah může u volajících evokovat, že jde například o hovory s vyšší cenou...

luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od luky »

ViR píše: Jednak čísla 78 (rezerva) a 7900 až 7999 jsou určeny pro mobilní sítě..
Naopak, já bych byl pro, ať se voip promíchají s gsm čísly, ať gsm operátoři vnímají hrozbu, že se jim staví konkurence. U geografických čísel žádné obstrukce s devítkou nejsou, taky nevíte, čí to číslo je (nebo to jde zjistit?)
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od ViR »

luky píše:Naopak, já bych byl pro, ať se voip promíchají s gsm čísly, ať gsm operátoři vnímají hrozbu, že se jim staví konkurence. U geografických čísel žádné obstrukce s devítkou nejsou, taky nevíte, čí to číslo je (nebo to jde zjistit?)
Ona podstata problému je v tom, že číslo je svázáno s cenovou informací, tak, aby volající podle volaného čísla znal (alespoň rámcově) cenu hovoru.

A Současně je číslo svázáno s informací o geografické poloze volajícího terminálu pro IZS, kde se používá naprosto rozdílný systém u mobilních sítí a u pevných sítí.

U mobilních sítí je to pro operátora výrazně náročnější, protože musí v okamžiku tísňového hovoru předat v reálném čase pracovišti IZS aktuální informaci o poloze volajícího (geografické souřadnice) a ostatní známé údaje o držiteli. V pevných sítích naproti tomu předá potřebné údaje jen jednorázově do databáze pro IZS (přičemž aktualizaci databáze musí zajišťovat maximálně ve dvoutýdenních intervalech).

Pravda, nomadická čísla jsou mometálně poněkud v právním vakuu, protože tvůrce příslušné (zastaralé) vyhlášky netušil, že něco takového existuje...
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od luky »

Existuje dnes aspoň teoreticky možnost, jak zjistit, jaké číslo mi skutečně volá? Když mi někdo pošle email, tak si budu jistý, že to není podvrh jedině tak, že bude email podepsán kvalifikovaným elektronickým podpisem (nebo alespoň komerčním podpisem). Nebo se alespoň podívám do hlavičky emailu, když už nic. Většinou to kupodivu stačí. Často se s tím člověk setká i u renomovaných firem jako je třeba ČEZ a.s., ČEZ prodej s.r.o. aj.

Jde mi o to, že dnes podvrhnout telefonní číslo není problém, a pokud by někdo něco takové zkusil, mohl by se pokusit třeba o zneužití telefonního bankovnictví. Existuje proti něčemu takovému ochrana? Abych viděl, že nejen číslo, které se mi zobrazuje na displeji, ale i skutečné číslo, pod kterým dotyčný volá?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zobrazení jiného čísla volanému než z jakého volám....

Příspěvek od xsouku04 »

Úplně 100% jistotu nemáte, existují i služby které vyloženě posílání falešného čísla volajícího nabízí jako hlavní marketingové lákadlo. Jsou to tedy služby pro všelijaké lišáky a podvodníky.
Výhoda je že většina lišáků a podvodníků si nevidí na špičku vlastního nosu a je to pro ně moc složité.
Ověřit se to dá okamžitě tak, že na číslo zavoláte zpět.

Pokud vám někdo zavolá z Vaší banky (to se mi už dvakrát stalo) a pro ověření chce vaše rodné číslo a heslo, tak tomu člověku nadejte nebo zavolejte zpět. Bohužel někteří pracovníci bank naprosto netuší v čem spočívá bezpečnost.
Odpovědět