Grandstream GXW 4004 a QoS a OpenWRT

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
littleoak

Grandstream GXW 4004 a QoS a OpenWRT

Příspěvek od littleoak »

Dobrý den,

mám od Odoriku tuto VoIP bránu(funguje parádně) připojenou na DSL584T(s OpenWRT), připojení ADSL O2(cca 9MBit/420kbit!!!) a hovory jsou na protistraně přerušované, tzn. potřebuji nastavit QoS pro odchozí pakety. Chtěl bych se zeptat, jak probíhá komunikace s bránou. Ohledně SIP je mi jasné, že musím upřednostnit pakety s DPORT UDP 5060, ale jak potom nastavit RTP pakety, na jakých portech probíhá komunikace po spojení? Jestli sem ten příspěvek tematicky nepatří, tak ho prosím smažte.

Děkuji.
littleoak

Re: Grandstream GXW 4004 a QoS a OpenWRT

Příspěvek od littleoak »

Teď jsem si vlastně uvědomil, že slyším koktající hovor já, přestože je download dostatečný, ztrátovost nula a ping 14-25ms. V podrobném výpisu vidím ve sloupečku "délka" použité kodeky alaw,g729. Znamená to, že brána použije jiný kodek pro příchozí a jiný pro odchozí hlasová data? Přitom na GrandStreamu mám nastavené pořadí 1.G729, 2.PCMA 3....

Problémy byly zaznamenány zde 42865281 a tuším, že i zde 42852810 - koktání znatelné téměř po celou dobu hovoru. Jiný provoz na síti v danou chvíli nebyl.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grandstream GXW 4004 a QoS a OpenWRT

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud není ADSL zatěžováno nějakým usilovným klikáním nebo torentem, nelze počítat s tím, že by vyrábělo koktání.

Zarazilo mne to openWRT. https://openwrt.org/ To je přece ta speciální distribuce linuxu pro zařízení jako routery.
Tam je tam jako originál, nebo jste si ji instaloval sám ?

Ten problém na našem propoji s koktáním kvůli podivně fungujícímu cisco routeru se u odchozích hovorů je už cca 14 dní vyloučen, protože hovory jdou jinou cestou.
littleoak

Re: Grandstream GXW 4004 a QoS a OpenWRT

Příspěvek od littleoak »

Dobrý večer,

OpenWRT jsem si zkompiloval a nainstaloval sám. Do nedávna chodil dobře, bez výpadků. Ale několik dní zpět mi začalo spojení koktat(na obou stranách hovoru). To byl důvod, proč se sháním po vhodném QoS skriptu,ale zaráží mě, že při stabilním připojení a vysokém downloadu slyším hovor přerušovaně. Problémy bych spíš očekával na opačné straně(upload kolísá mezi 350-420 Kbps).

Můžu se zeptat, co znamená v tabulce detailních výpisů ta dvojice kodeků? Doma mám od Vás Linksys PAP2T a tam je v detailním výpisu vždy uveden jeden kodek - G729.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grandstream GXW 4004 a QoS a OpenWRT

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud nemáte zavirovaný počítač, zrovna nepřetěžujete spojení a máte dobré pingy, koktání těžko může způsobovat absence QoS u ADSL. QoS v tomto případě není potřeba. Když voláte ze skypu tak to nekoktá ?

Zkoušel jste restartovat ten ADSL modem a též GWX 4004 ? Někdy může koktání způsobovat echocancelace.

GXW 4004 donutíte používat vybraný kodek tak, že do pořadí kodeků necháte všude dáte jen g729. Jiný kodek tak nebude mít možnost si zařízení vybrat. Přes ADSL pokud chcete posílat až 4 současné hovory bych spíše doporučoval ten g729.

Dvojice kodeků by mohla naznačovat transkódování u nás, ale kolega co to dělal má dnes dovolenou.
littleoak

Re: Grandstream GXW 4004 a QoS a OpenWRT

Příspěvek od littleoak »

Dobrý den,

omlouvám se, ale špatně jsem se vyjádřil. Nejde o "koktání", ale o vynechávání částí slov. To už bude zřejmě způsobeno zahlcením modemu a potřeby nasadit QoS pro odchozí pakety. Ikdyž se z firemního počítače odesílá pouze pošta, neběží žádné torrenty ani FTP. Pouze web a pošta.

Nastavil jsem do všech řádků kodek G729, tak uvidíme. Mám sice čtyřportovou bránu, ale naráz se využívají maximálně 2 linky, a to asi 5 minut za měsíc. Mám ISDN linku a čtyři čísla, proto jsem pořídil tuto bránu. Chtěl bych ISDN zrušit, ale nejdřív musím vychytat pár much, až potom bych chtěl přenést čísla k Odoriku.
Odpovědět