Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
praktickyweb
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24. kvě 2012 2:01:37

Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od praktickyweb »

Zdravím,
možná už na tento dotaz odpověděl,hledal jsem na fóru do úrovně 7 a nenašel odpověď.

Rád bych se zeptal jaký datový tarif si mám zvolit když chci volat přes Odorik pomocí mobilu? Nemyslím zpětné volání ani wifi,pze wifi v místě plánovaného pobytu není .

Taktéž kolik Kb či Mb se odečte z mobilního datového tarifu za minutu hovoru? Počítaje nejvyšší možnou variantu.

Otázka 3:

Existuje možnost volání na odorik přes www rozhraní bez nutnosti zdlouhavého přihlašováni a hledání volání java teleonu odorik? Mám na svých webových stránkách praktickyweb.eu jawa telefon ale radšibych zvollil možnost přes jiný protokol.

děkuji za odpovědi.
pw
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od Kristovec »

Mobily mají merice spotreby dat,je to slozka Protokol,ké jsou i hovory,takze muzete provest odecty pred a po hovoru.Ale nejpresnejsi ty merice asi tak uplne nejsou.
Tarif - v zadnem pripade ne uctovani po kilobitech,bud denni pausalky pri obcasnem vyuzivani,nebo za 40 az 50 Kc tydenni ci pak mesicni do 200 Kc.
U predplacene O2. a Twist karty je to tydenni uctovani 39 Kc za 37,5 MB tydne,to by melo stacit.
Vodafone a O2 pausal uctuji mesicne 177, O2 - 150 Kc za 150 MB.
Take bych napred spocital,pokud ten internet budete mit jen na volani,jestli to ma smysl.Odorik mozna bude moci zlevnit,a tim by se callback mohl stat levnejsim,nez VoIP plus cena internetu.Toto totiz prave resim i ja.
praktickyweb
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24. kvě 2012 2:01:37

Re: Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od praktickyweb »

Zdravim. teda pokud by to bylo tak jak uvádíte,tak by 25mb - 37mb na týden co nabízejí operátoři mělo stačit?
Počítám s 2-3 hovory denně.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od ViR »

praktickyweb píše:.... kolik Kb či Mb se odečte z mobilního datového tarifu za minutu hovoru? Počítaje nejvyšší možnou variantu.
Datová náročnost platí "obecně", nikoli jen pro Odorik. Zde kopíruji podstatnou část mého příspěvku na toto téma z telefonujeme.cz:

"... abych dal něco konkrétního, tak jsem prostě změřil datovou spotřebu pro tříminutový hovor na echotest na č. 222761010 u mé Nokia E51, a výsledky jsou tyto:

Skype = 3,52 MB
G.711a = 3,48 MB
Nimbuzz = 1,09 MB
G.729a = 1,06 MB
Fring = 540 kB

Kodeky G.711 a G.729 byly použity s vestavěným SIP klientem. Z hlediska objemu dat je zahrnuto i množství, spotřebované před zahájením hovoru na přihlášení k serveru (nejnižší u vestavěného SIP klienta, nejvyšší u Skype). Použito bylo počítadlo dat přímo v telefonu, s resetem před každým měřením. Vyčíslená datová spotřeba je samozřejmě součtem v obou směrech, které jsou plus minus shodné.

V podstatě, pokud jsem na 3G, většinou používám kodek G.729, s nímž teoreticky mohu udělat i s nejlevnějším Internetem v mobilu od O2 (FUP = 150 MB/měsíc) bez problémů nějakých 5 běžných hovorů denně. Pokud bych narazil náhodou na FUP, což se mi stalo za poslední tři roky jednou, neb většinou stejně volám přes WiFi, tak šlo i při snížené rychlosti volat přes Fring. Pravda se slyšitelně nižší kvalitou, ve smyslu horší "barvy hlasu" a trochu vyšší latence. Ale jako nouzovka to bylo použitelné."
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od Kristovec »

Ano,s Fringem lze pustit FUP ze zretele,i ja jsem si toho vsiml.
Jestli volate denne,tak jednodenní pausalky nejsou cenove vhodné.Nejlevnejsí asi je O2
predplacenka s Internetem v mobilu Start jako tarifní vyhodou za alespon 300 Kc dobití,to se pak tydne odecítá z kreditu pouhych 20 Kc,a navíc se,aspon dosud,neuplatnuje FUP.Takze tak 80 - 90 Kc mesicne,a zbytek z tech dobitych 300 Kc muzete vyuzít na jiné sluzby.
Daniel
Příspěvky: 44
Registrován: stř 02. úno 2011 8:34:08

Re: Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od Daniel »

Kristovec píše:aspon dosud,neuplatnuje FUP.
To je kapitola sama pro sebe. Je jista mnozina SIMek pro kterou je to pravda a jista, pro kterou NE a jista mnozina pro kterou to do nejake doby byla pravda, ale po nejakych upravach ze strany O2 to po x.y.20zw prestalo chodit resp. zacal normalne FUP fungovat ;)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od xsouku04 »

ViR píše: Skype = 3,52 MB
Já bych chtěl ještě upozornit, že u volání přes Skype může být datová náročnost různá podle použitého kodeku.
Aktuálně použitý kodek zjistíte, pokud během hovoru v menu volání, vyberu položku technické informace.

Předpokládám, že při volání na echotest je použit alaw.
Voláte-li na Odorik.cz je vždy použit alaw, voláte-li odorik9 je vždy použit g729.
Pro hovory Skype<->skype je použita speciální propritární verze Ilbc. Nevím jestli má více variant.
Pokud voláte Odorik_test je použit tento ilbc.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od ViR »

xsouku04 píše:
ViR píše: Skype = 3,52 MB
Já bych chtěl ještě upozornit, že u volání přes Skype může být datová náročnost různá podle použitého kodeku.
Souhlas.
xsouku04 píše:Aktuálně použitý kodek zjistíte, pokud během hovoru v menu volání, vyberu položku technické informace.
Předpokládám, že při volání na echotest je použit alaw.
Předpokládám totéž. Podmínky testu jsou popsány výše - šlo o volání do PSTN na uvedené číslo "nativní" Skype technologií, bez využití "privátních" bran, jak umožňuje třeba Odorik.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od luky »

praktickyweb píše: "... abych dal něco konkrétního, tak jsem prostě změřil datovou spotřebu pro tříminutový hovor na echotest na č. 222761010 u mé Nokia E51, a výsledky jsou tyto:

Skype = 3,52 MB
G.711a = 3,48 MB
Nimbuzz = 1,09 MB
G.729a = 1,06 MB
Fring = 540 kB


protože používám Fring - SIP, uvádím pro zajímavost údaje od fringa:

Which codec does fring support?
fring currently supports the following codecs and uses them in the following priority:
GSM–06.10
iLBC–13k3
G.711–ALaw
G.711–uLaw
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Voláni přes mobilní internet - datová náročnost

Příspěvek od ViR »

luky píše:protože používám Fring - SIP, uvádím pro zajímavost údaje od fringa...
U toho je ovšem potřeba vzít v úvahu, jak vlastně Fring funguje. Totiž že Klient v telefonu pracuje proti serveru Fringu s využitím proprietárního úzkopásmového kodeku, a teprve server Fringu pracuje proti zákazníkově sipproxy (v postavení klienta) a to právě s některým z uvedených kodeků (GSM, iLBC, G.711). Datová náročnost pro připojení mobilního telefonu tedy závisí jen a pouze, pokud se něco nezměnilo, na náročnosti onoho proprietárního kodeku Fringu.
Odpovědět