chybné účtování disk.prostoru

Poradna při řešení nejrůznějších problémů spojených s provozem virtuálních serverů.
Zamčeno
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

chybné účtování disk.prostoru

Příspěvek od kapetr »

Dobrý den,

všiml jsem si chyby v účtování disk. prostoru.

Má mini instalace zabírá 505MB a je tedy (správně) účtováno 0.00017 za 5 min.

5.5. jsem nejdříve vytvořil několik souborů, které jsem ale posléze zase smazal, a dostal se tedy zpět na 505MB.
Přesto se dále účtovalo 0.00022 (=650 MB). A to i po vypnutí stroje.
Pomohlo až znouzapnutí a přihlášení. Dostal jsem se opět na 0.00017.

Později se stejná situace opakovala (nové soubory -> smazání -> zase na 505MB) a opět se po vypnutí účtovalo více: 0.00044 (= 1300MB).

Když jsem to dnes ráno zjistil, spustil jsem stroj a přihlásil se: "df -m" ukázal správných 505MB.
Po této akci se účtování opět vrátilo na správných 0.00017.

Tedy touto chybou může zjevně docházet k několikanásobnému "předražení" účtování disk. prostoru, který přitom alokován není.

--kapetr
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: chybné účtování disk.prostoru

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den.

Díky za ohlášení problému.
Podívám se na to a o výsledku dám vědět v tomto vlákně.

J.M.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: chybné účtování disk.prostoru

Příspěvek od 4smart.cz »

Poprosím Vás o ID virtuálního serveru.

Děkuji,
J.M.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: chybné účtování disk.prostoru

Příspěvek od kapetr »

ID serveru: 189
--kapetr
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: chybné účtování disk.prostoru

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den.

Celou situaci jsem vyšetřil a pokusím se ji nyní vysvětlit.

Sběr statistik a účtování na 4smart.cz se provádí v pravidelných 5 minutových intervalech.
V případě diskového prostoru se pro běžící VPS používají informace získané z prostředí OpenVZ.
Pro zastavené VPS tyto informace v prostředí OpenVZ nejsou dostupné a proto se používá poslední známá hodnota
obsazení diskového prostoru, která byla ještě v době běhu VPS uložena do databáze.

Pokud tedy ve VPS dojde ke změnám v obsazení diskového prostoru a následně k zastavení VPS - to vše v mezidobí
sběru statistik a účtování, pak tyto změny nejsou zaregistrovány a systém používá poslední známou hodnotu.

Řešení: Řešení problému je komplikované. V situaci, kdy by VPS byl zastaven zevnitř (příkazem halt) se o zpracování
této události stará démon vzeventd, který komunikuje s jádrem přes netlink socket. Zadavatelem operace (start/stop/restart VPS) je
tedy jádro a vykonavatelem operace je vzeventd. Jde tedy o hlášení do uživatelského prostoru z jádra. Funkčním řešením
by bylo implementovat (např. v C) nastroj, ktery by vedle vzeventd naslouchal temto zpravam a pripadne by nahradil/doplnil vzeventd.
Sber statistik by pak musel probehnout pred samotným zastavením VPS.
Naproti tomu požadavek k zastavení VPS zadaný přes webové rozhraníje snadno rozpoznatelný. Zde je situace jednoduchá.
Ovšem to je jen (a možná ani ne úplně) poloviční řešení, protože dle mého názoru je výskyt požadavků k zastavení VPS, zadaných ze vnitř
virtuálního serveru příkazem halt, větší.

Doporučení: Pokud po změnách v obsazení diskového prostoru Vašim VPS potřebujete tento VPS zastavit,
doporučuji to provést s prodlevou 5-6 minut.

V této věci jsem po důkladném otestování neshledal další problémy spojené s účtováním a ani sběrem statistik
virtuálních serverů 4smart.cz.

J.M.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: chybné účtování disk.prostoru

Příspěvek od kapetr »

Dobrý den,

děkuji za objasnění.

Taky mě to mohlo/mělo napadnout, zkusit s vypnutím počkat :-/
(IQ : resource (temporary ?) unavailable)

:-)

--kapetr
Zamčeno