Nová verze SIP proxy

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od xsouku04 »

Kabek píše:U telefonu Well SIP-T22P jsem nahrál nový FW verzi 7.71.9.5, co je na stránkách joyce.cz. Při zadání adresy SIP serveru jako domény (sip.odorik.cz) nedojde k zaregistrování! Musí se zadat IP 81.31.45.51, pak je vše OK!

Verze FW 7.70.9.18 tento problém nemá.
To ale nejspíš s novým proxy nesouvisí ale s DNS. Jsou na telefonu korektně nastavené DNS servery? Popřípadě tam můžete dát dns servery přímo společnosti google, pokud se well nesnáší s dns servery Vašeho poskytovatele internetu.
Zadat místo sip.odorik.cz ip adresu 81.31.45.51 je také poměrně dobré řešení.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:Poslal jsem to.
Co se týče včerejší noci:
Poslední komunikace, kdy naše proxy byla v pořádku. Poslali jsme OK a telefon se poté již poté znovu neozval. Možná se ozýval v době, kdy byla proxy vypnutá, ale tyto pakety neeviduje, tedy jsme ani nic neodpovídali.

Co se týče dnešní noci, tam je to ještě podivnější. Vypadá to, že včera večer Vám to poslalo mail o půl deváté, že počet přihlášených zařízení je 0. V té době jsme žádné odstávky nedělali. Nyní je ale zařízení přihlášeno, přitom žádný mail o tom, že se změnil stav z 0 na 1, jste nedostal. Nebo jste ten email na chvíli oddělal?


Dnes ráno, když jsem přišel do pracovny, tak 3 linky mého Linksys SPA941 byly odhlášeny, jedna přihlášena. Nebylo to ale restartem našeho proxy, jedna z linek, která se nemohla přihlásit, byla totiž linka od 802.cz.
S tímto se setkám tak jednou za půl roku, okamžitě pomůže změna lokálního portu. Restart telefonu ani routeru obvykle nezabírá. K nám na server žádné pakety nedorazily, takže buď za to může bug v Linksys SPA941, a nebo nějaký router po cestě se rozhodl, že tyto pakety nebude přeposílat.

Snažili jsme se na rychlo připojit Rasberry pi, aby sledovalo, jestli telefon něco odesílá.

Obrázek

Přepojením kabelů ale vyvolalo restart telefonu a když se telefon restartoval mojí chybou podruhé, všechny linky naskočily, takže měření se stalo bezpředmětné.

Určitě by stálo za to zjistit, jestli v takovém případě se nekorektně chová přímo telefon (žádné pakety neposílá) a nebo pakety zahazuje nějaký router po cestě. Ani bych se nedivili, protože pokud se zařízení nedaří přihlásit, posílá těch paketů hodně a každou chvilku. Mohlo by to nějaký router po cestě poplést tak, že pakety přestane přeposílat.
O možnostech sledování paketů pomocí raspberry pi jsem napsal článek na fóru a na wiki.

Kromě výměny je tedy možnost panu Pitomcovi nasadit tohle zařízení a zjistit tak, jestli se Grandstream opravdu kousne, že se přestane o přihlášení bez důvodu snažit, a co přesně tomu předcházelo. A nebo je problém v tom, že pakety přestanou chodit. A nebo telefon vyměnit a tyto pokusy provádět u nás s tím, že podle Murphyho zákonů se nemusí podařit je zopakovat.

Pokud by tento problém měly i nejnovější telefony Grandstream, asi bychom jej nějak popsali, aby byl problém opakovatelný a žádali výrobce, nechť to opraví. Pokud by dělal mrtvého brouka, problém bychom přesně popsali a varovali toho, kdo telefonu uvažuje koupit.

I telefony Well měly svého času podobně závažný problém. Poslali jsme email výrobci Yealing a i když neodpověděl, v dalším firmware to bylo opraveno.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od Pitomec »

Včera večer jsem ten Grandstream 280 restartoval a vzápětí ve 20:35 přišel email o změně přihlášení z 0 na 1. Samotné odhlášení toho Grandstreamu 280 bylo taktéž včera, email o změně z 1 na 0 dorazil 3.12.2013 v 1:10 (a tento email jsem přeposílal Odoriku).

Pokud jde o dnešním den, tak v noci se mně odhlásila a přihlásila jiná linka (email o změně z 1 na 0 dorazil 4.12.2013 v 1:35 a o změně z 0 na 1 pak v 2:20), naštěstí ale šlo o Siemens A580, takže jsem to nijak negativně nezaznamenal.

Obě výše uvedené linky jsou na stejném připojení (ISP UPC) se stejnou IP adresou.
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:Včera večer jsem ten Grandstream 280 restartoval a vzápětí ve 20:35 přišel email o změně přihlášení z 0 na 1.
Aha tak to jsme popletli, on nebyl zaregistrovaný a restartem se zaregistroval, o čemž přišel email.
Tedy možná byl telefon v nějakém divném stavu, který doufám bude opakovatelný i u nás na stole.
Popřípadě byl v divném stavu router po cestě, to je ale asi méně pravděpodobné.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od Pitomec »

Oba telefony (Siemens A580 i Grandstream 280) jsou na jednom routeru, konkrétně TP-Linku 4300. Ale dřív problémy nebyly, resp. u Grandstreamu 280 ano, vždy pokud došlo k výpadku internetu (to sem ovšem už tak nějak bral, navíc net takřka nevypadává).
Obrázek
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od Kabek »

xsouku04 píše:
Kabek píše:U telefonu Well SIP-T22P jsem nahrál nový FW verzi 7.71.9.5, co je na stránkách joyce.cz. Při zadání adresy SIP serveru jako domény (sip.odorik.cz) nedojde k zaregistrování! Musí se zadat IP 81.31.45.51, pak je vše OK!

Verze FW 7.70.9.18 tento problém nemá.
To ale nejspíš s novým proxy nesouvisí ale s DNS. Jsou na telefonu korektně nastavené DNS servery? Popřípadě tam můžete dát dns servery přímo společnosti google, pokud se well nesnáší s dns servery Vašeho poskytovatele internetu.
Zadat místo sip.odorik.cz ip adresu 81.31.45.51 je také poměrně dobré řešení.

DNS servery byly zadány dobře. Telefon ale neposílal žádné pakety při registraci - nekomunikoval s DNS... Při té verzi 7.70.9.18 to je OK! Volal jsem do Brna na JOYCE a budou to asi řešit... (Oni mi poslali tu starší verzi, která na jejich stránkách už není.)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:Oba telefony (Siemens A580 i Grandstream 280) jsou na jednom routeru, konkrétně TP-Linku 4300. Ale dřív problémy nebyly, resp. u Grandstreamu 280 ano, vždy pokud došlo k výpadku internetu (to sem ovšem už tak nějak bral, navíc net takřka nevypadává).
Z jakého důvodu máte expiraci registrace u Grandstreamu 280 nastavenou na 180 vteřin, přičemž telefon se registruje znovu po minutě a půl, tedy 90 vteřinách - tedy 90 vteřin před vypršením předchozí registrace.
Běžné nastavení je 3600 vteřin, tedy hodina.
Pravděpodobnost, že telefon zaznamená krátký výpadek internetu nebo restart naší proxy a kvůli tomu se kousne, je pak mnohonásobně vyšší . Přesněji cca 40 krát. To by mohl být důvod, proč to nikdo jiný nehlásí.

Doporučuji toto nastavení změnit na 3600 a zapnout keep alive směrem z telefon->proxy. U nás pak keep alive na lince můžete vypnout. Spolehlivost příchozích hovorů by měla být stále stejně dobrá a to i v případě pětiminutového výpadku internetu.

Budeme do databáze logovat změny stavu (počtu přihlášení) všech linek, abychom mohli sledovat historii i těch linek, kde si dotyčný nezapnul sledování emailem. Historie třeba 14 dní zpětně dané linky by mohla být k dispozici každému. Navíc pokud by byl problém u nás, budeme moci potíže pozorovat bez toho aby je někdo musel hlásit.
Budeme tak moci lépe sledovat naši vlastní spolehlivost.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od Pitomec »

180 vteřin tam byla výchozí hodnota (viz obr.), teď jsem to tedy změnil na těch 3600 a uvidí se. Mimochodem - k čemu je tam to protokolování, resp. kam se nějaký protokol ukládá? Nebo to rovnou vypnout?
Přílohy
180s.jpg
180s.jpg (29.78 KiB) Zobrazeno 6293 x
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od xsouku04 »

To jsou ty nešťastné překlady do češtiny. Přeloží to tak, že už to nedává smysl.

To vypadá, jako kdyby jste měl nějaký starý firmware.
Grandstream GXP280 sice u sebe nemám, ale obrázek z naší wiki vypadá jinak. Defaultně je tam tam jedna hodina.

Obrázek

A máte tam volbu na keep alive ?

Viz. http://www.odorik.cz/w/grandstream_gxp280


Podle stránky zde http://www.grandstream.com/support/firmware nejnovější firmware vypadá na verzi
1.2.5.3 . Jakou máte Vy ?
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nová verze SIP proxy

Příspěvek od Pitomec »

Verze software: Program-- 1.2.5.3 Zavadec-- 1.1.6.10

Ta doba registrace byla v kolonkách výše, už jsem to nastavil na tu hodinu. Ale i tak mám pořád nějaké tušení, že právě s tou hodinou býval problém, protože telefon občas ztratil spojení (i přes povolenou volbu keep alive) a pak to trvalo příliš dlouho, než sám naskočil. Proto se doba zkrátila na 3 minuty. Stejně, tj. 3 minuty, jsem to měl i u Siemense a v pohodě.

Ještě mě tak napadlo - a už jsem se tady na to kdysi ptal - když jsou 2 IP telefony ve stejné síti, nevadí, že je u nich nastavený stejný port (tj. 5060)?
Přílohy
3600s.jpg
3600s.jpg (30.43 KiB) Zobrazeno 6287 x
Obrázek
Odpovědět