Porovnání cen Odorik s jinými - zajímavá cenová kalkulačka

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xsouku04 »

noneis píše:A. Spotřeba v Kč ale není konstantní záležitostí, je proměnlivá, pokud má tedy někdo průměrnou spotřebu 95Kč při balíčku 100Kč tak zcela jistě bude existovat nezanedbatelné procento měsíců při kterém bude jeho spotřeba větší než 100Kč. Ale měsíční platba je zdola omezena těmi 100Kč. Takže platba bude 100Kč + "průměrná cena jednotky" * integral( pravděpodobnostní rozdělení ) from Xkonst to inf. Kde Xconst je počet jednotek reprezentující vyčerpání balíčku. Odtud pochází to zakulacení.

U Odoriku opět. Pokud máte průměrnou spotřebu 100Kč. Budou existovat případy kdy spotřeba za 30 dní bude nad 100Kč a kdy pod 100Kč. Tedy nebude platba 100Kč (jako že se odpouští poplatek) ale 110.5 Kč. A jak se budete posouvat od hranice 100Kč tak se bude tato pravděpodobnost měnit a z toho vznikne ten postupný přechod.

B. Netvrdím, že nejsou použita pro délku hovorů, ale pro nekonstantní spotřebu, jenom sem to tam asi nenapsal úplně optimálně.

Obecná implementace má samozřejmě jistá úskalí s výpočetní náročností. (více-dimenzionální integrály, korelace různých druhů spotřeb atd.)
Dík. Na tom něco bude. Spousta lidí balancuje kolem útraty 100 Kč/měsíc a některý den prostě denní poplatek 0,70 Kč zaplatí některý nikoli. Tedy taková hrana tam fakt není. Proto také ten poplatek strháváme denně, protože ostrá hrana není fér. Jde také o to, že kdybychom naráz strhli 21 Kč, mnoho lidí by se dostalo "nečekaně" do mínusu. A pokud by to bylo navíc jen proto, že jim zbývalo utratit několik korun do 100 Kč, bylo by to dost kruté. Takhle je hrana zaoblenější - víc voláš, máš to trošku levnější, ale starosti si dělat nemusíš, snažíme se být fér ke všem.

Těch 21 Kč ale není taková částka, aby to něco podstatně změnilo.

Také je fakt, že pokud má někdo obyčejnou předplacenou kartu a málo volá, může pak kredit, který se mu nakumuluje, třeba utratit za jízdu MHD. Podstatná většina těchto lidí jej ale nakonec nuceně provolá, nebo jim dokonce propadne.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xsouku04 »

noneis píše:
xsouku04 píše:Překvapivé pro mne bylo to, že pokud se vezmou v potaz všechny tyto "detaily", Odorik nevychází vůbec špatně ani s těmi nejvíce cool tarify jiných operátorů.
A ještě pořád tahle vylepšená kalkulačka uměle zvýhodňuje balíčky. Neuvažuje totiž o spotřebě pravděpodobnostně, pouze o délce hovorů. Tady je pak vidět, že pravděpodobnostní rozdělení nepoužívají. Dejte si třeba odorik a tesco club card. U odoriku by neměl být skok, ale hladký přechod. U tesca by měla být tak křivka zakulacená.
Můžete prosím naznačit, jakým způsobem by to ovlivnilo grafy, kdyby se brala v úvahu pravděpodobnost měsíčních odchylek v provolaných minutách?
Bylo by to prostě tak, že by se vyhladily všechny hrany, ale nic podstatného by se jinak nezměnilo? Myslím, že ano.
noneis
Příspěvky: 34
Registrován: ned 11. srp 2013 13:01:39

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od noneis »

xsouku04 píše:Můžete prosím naznačit, jakým způsobem by to ovlivnilo grafy, kdyby se brala v úvahu pravděpodobnost měsíčních odchylek v provolaných minutách?
Bylo by to prostě tak, že by se vyhladily všechny hrany, ale nic podstatného by se jinak nezměnilo? Myslím, že ano.
V porovnáním s naivním výpočtem je to levnější vlevo od 100 Kč a dražší vpravo od 100Kč. Balíčky s volnými minutami jsou vždycky dražší než naivní výpočet.

Vypadalo by to zhruba takhle (podle zvolení směrodatné odchylky, zvolil jsem 0.2*počet minut).
odorik.jpg
odorik.jpg (54.89 KiB) Zobrazeno 7171 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xsouku04 »

Děkuji.

Pokud někdo provolá v průměru 110 minut a koupí si balíček 100 minut/měsíčně, statisticky vzato dříve nebo později se vyskytne měsíc, kdy provolá méně než 100 minut a nějaké minuty propadnou. Tedy průměrně jej minuta přijde trošku více, než kolik vidí v ceníku.
Jak to ale ovlivní náš graf ? Možná záleží na tom, co přesně vlastně graf znázorňuje. Pokud ale ukazuje cenu za konkrétní měsíc, myslím, že je to v pořádku. Nějak mi to hlava nebere.

Odorik účtuje "měsíční" poplatek denně, právě proto, aby tam ta hrana nebyla. A tak tam tedy opravdu není - pokud bereme v úvahu, že se různě volá různé dny. Je to tedy zaobleno, i pokud graf ukazuje útratu za celý měsíc.
noneis
Příspěvky: 34
Registrován: ned 11. srp 2013 13:01:39

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od noneis »

Graf výše i níže:
Osa x znázorňuje zákazníky s daným průměrným objemem provolaných minut (tzn. všechny zákazníky kteří provolají v průměru 40-120(130) minut)
Osa y znázorňuje celkovou průměrnou měsíční útratu těchto zákazníků.

Neboli na ose x si člověk najde kolik průměrně měsíčně provolá a na ose y vidí svojí průměrnou útratu. (akorát to neuvažuje data a sms, ale princip je stejný)

Jak balíčky ovlivní graf? Ukážu na příkladu: Hypotetický paušál 100 minut (1+1) za 139Kč, ale po vyčerpání balíčku bude cena 1.79, nikoliv 1.49 Kč jako má Odorik.. Tohle je klasická praktika na trhu.
odorik2.jpg
odorik2.jpg (56.92 KiB) Zobrazeno 7121 x
Ač opticky to vypadá, že je tento balíček levnější než odorik (marketing) tak ve skutečnosti zákazník s jakoukoliv průměrnou spotřebou zaplatí víc.
xsouku04 píše:Odorik účtuje "měsíční" poplatek denně, právě proto, aby tam ta hrana nebyla. A tak tam tedy opravdu není - pokud bereme v úvahu, že se různě volá různé dny. Je to tedy zaobleno i pokud graf ukazuje útratu za celý měsíc.
Hrana by tam nebyla ani když by byl účtován měsíčně (v grafu je totiž průměrná cena, nikoliv konkrétní měsíc). Denní účtování oproti měsíčnímu má 2 důsledky. Zaprvé ten přechod je ještě pozvolnější než při měsíčním účtování (tedy statistický přechod mezi cenami pro zákazníky různých průměrných spotřeb) a zadruhé brání náhlému zaúčtování 21 Kč.
Naposledy upravil(a) noneis dne sob 05. črc 2014 13:12:31, celkem upraveno 2 x.
xtonda
Příspěvky: 770
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xtonda »

xsouku04 píše: Ale spousta lidí se ale nechová logicky a je schopných s obyčejnou vodafone kartou provolat za měsíc tisíce.
I logicky uvažující člověk to může někdy výrazně překročit, protože potřeba volání je do značné míry náhodná. Např. jeden měsíc něco zařizuje a utratí několikanásobně více než běžně. Ale tarif si kvůli tomu měnit nebude. A tahle náhodnost lidského chování je právě to, co balíčky prodražuje. Protože je dost pravděpodobné, že za měsíc, kdy si balíček koupí, jej neprovolá a obráceně.
Už kolikrát sem si říkal, že by bylo fajn, kdyby operátor při vyúčtování automaticky aplikoval (musel aplikovat) ten tarif, který pro objem konzumace za uplynulé období vychází pro zákazníka nejvýhodněji.
xtonda
Příspěvky: 770
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xtonda »

Tahle kalkulačka je dobrý pokus, rozhodně je zajímavá minimálně tím, že se snaží zohledňovat minimální konzumace, povinné dobíjení a odpouštění poplatků při překročení jisté konzumace a rozhodně patří k tomu lepšímu co lze na webu nalézt.

Mám ale i nějaké výtky:
1) nejvíc mě zarazilo, že ve výchozím stavu je předvoleno pouze pár záhadným způsobem vybraných operátorů (kamarádi? sponzoři?)

2) chápu snahu nějak zohlednit rozdíly způsobené rozdílnou tarifikací, ale volba počtu hovorů hovorů a podílu kratších než 1 m mi přijde dost matoucí a neintuitivní, kdo má přehled o tom kolik udělal hovorů kolik z nich bylo do minuty? Počet provolaných minut minut je pro většinu lidí daleko lépe uchopitelný je to jasná a jednoduchá veličina a je zažitá, protože se s ní operuje se se tu používají mobily. V tomto ohledu mi přijde jako lepší řešení dTestu, kdy je u každého výsledku uvedeno pravděpodobné navýšení ceny v důsledku tarifikace daného operátora na základě průměrného rozložení délek hovorů.

3) Drobnost, ale iritují mě ty oddělovače mezi výsledky - jejich vzdálenost je působí náhodně a spolu s bodem 1 to ve mě vyvolává nepříjemný dojem, že je v tom místě seznam krácen.

4) To jak je formulář předvyplněn ve mě vyvolává dojem snahy uživateli něco sugerovat, 30 % do vlastní sítě mi přijde nadsazených, to platí tak pro klienty největších dvou operátorů O2 a T-Mobile. Celkově mi přijde korektnější nechat formulář prázdný a přimět uživatele se zamyslet nad vlastní spotřebou, i když zase kdo dokáže odhadnout podíl hovorů pod 1m, čímž se dostáváme k bodu 2.

5) Technické provedení - nastavím parametry a ve výsledku kliknu na nabídku. Po návratu je kalkulačka zresetovaná do výchozího stavu.

6) Aktuálnost dat - namátkou jsem klikl na Kaktus a stále je uvedena cena 2,9 Kč ačkoliv Kaktus již 1.4. zlevnil volání na 2,5 Kč

7) Zcela chybí data.

A k tomu, co tady ukazuje noneis, ano, je zajímavé vidět jak ten graf bude vypadat v případě vzetí do úvahy určité proměnlivosti konzumace oproti situaci, kdy se počítá s konstantní spotřebou. Jenže ta míra variability je v lepším případě nějaký průměr, v horším prostě vycucaná z prstu, v nejhorším schválně zvolená tak aby to vyšlo jak chci aby to vyšlo, kdežto v případě skutečných uživatelů to bude u každého jinak. Takže je to jiný pohled na věc, ale neodvažoval bych se tvrdit, že je správnější. Osobně dávám přednost tomu, když si mohu výsledek triviálně ověřit pohledem do ceníku a pronásobením zadané spotřeby s ceníkovou cenu a situaci, kdy vidím, že se pohybuji na hraně balíčku nebo limitu pro neúčtování poplatku si zhodnotím intuitivně.

Taky proto tarify, kde je nějaké minimální plnění, povinné dobíjení, paušál za nic (byť prominutý při určitém obratu) nemám rád a sám používám Platím jak volám od ČEZ s SMS za 1,2 Kč a callback Odorik, kde minuta vychází také na cca 1,2 Kč.
noneis
Příspěvky: 34
Registrován: ned 11. srp 2013 13:01:39

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od noneis »

Skutečně neznám přesnou odchylku jakou použít, a každý jí bude mít jinou. Nemám totiž data ze kterých by se dala nějaká typická odchylka určit. Proto používám odchylku σ = 0.2*počet minut, kterou jsem opravdu odhadl. Tedy např. pro případ 100 minut je pravděpodobnost 68,2% že počet provolaných minut je v intervalu 80-120 minut, pravděpodobnost 95,4% že počet provolaných minut je v intervalu 60-140 minut. viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_deviation

Se svojí nízkou spotřebou mám za poslední půl roku spotřebu 11.53 minut/měsíc, σ = 4.74 = 0.41*počet minut, naše geografické číslo 39.35 minut/měsíc, σ = 18.14 = 0.46*počet minut

V obou případech mnohem vyšší variability, než to co je na grafu. Vaši směrodatnou odchylku si můžete spočítat například tady.
xtonda píše:Osobně dávám přednost tomu, když si mohu výsledek triviálně ověřit pohledem do ceníku a pronásobením zadané spotřeby s ceníkovou cenu a situaci, kdy vidím, že se pohybuji na hraně balíčku nebo limitu pro neúčtování poplatku si zhodnotím intuitivně.
A právě proto ten marketing funguje.
xtonda
Příspěvky: 770
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xtonda »

To je spíš o přístupu k věci, když zadám do kalkulačky, že chci spočítat kolik mě bude stát 100 minut, tak prostě chci vědět kolik stojí 100 minut a ne že si kalkulačka resp. její autor řekne, že to je vlastně jen jakýsi průměr a že jednou to vlastně bude 80 a jindy 120 a začne provádět nějaké zběsilé statistické a pravděpodobnostní kejkle aniž by tušil jak pravidelně volám zrovna já. Já sám nejlíp vím, že teplých měsících mám rodiče na chalupě, takže si víc voláme mobilama a ve studených měsících sou doma, takže se vídáme osobně a oni volají VoIPem, takže si nechám propočítat obě varianty a vyberu si tarif, který v obou případech vychází rozumně.

A taky je to o ověřitelnosti výsledků, když zadám 60 minut, tak vím že u Odorik má vyjít 60 * 1,49 + 21, pokud to vyjde jinak, tak to prostě beru tak, že kalkulačka počítá špatně a je mi jedno, jestli je to skutečně špatně nebo jestli provádí nějaké pro mě netransparentní výpočty tebou popsaného typu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše:To je spíš o přístupu k věci, když zadám do kalkulačky, že chci spočítat kolik mě bude stát 100 minut, tak prostě chci vědět kolik stojí 100 minut.
Na počty 100*1,49= 149 ale vůbec žádnou kalkulačku nepotřebuji. A pokud ano, tak stačí obyčejná univerzální kalkulačka, co zvládá násobení a sčítání.
Taková kalkulačka mně ale pomůže prokouknot všechny ty méně zjevné marketingové finty, co se používají na to, aby volání vypadalo levněji, než ve skutečnosti průměrně je. A také umožní porovnat něco, co by se jinak špatně porovnávalo.

Ano kalkulačka jistě není dokonalá po všech stránkách a dalo by ledacos vylepšit. V každém případě je to nejlepší, co jsem kdy kde zatím viděl. Ale ono v podstatě není možné udělat na první pokus něco naprosto dokonalého po všech stránkách!

Také je třeba si uvědomit, že lidé co mají tarify účtovány 60+60, mají v pravděpodobně v průměru delší hovory, než ti, co mají účtování 1+1. A ti, co mají účtování 1+1, mají pravděpodobně více hovorů do jedné minuty oproti těm, co mají účtování 60+1. Tedy lidé s delšími hovory mají větší tendenci si vybrat účtování 60+60 ale navíc nabídka, kterou již mají, mění jejich chování a s tímto také grafy nepočítají. Pravda ale se vším počítat také nemohou a jistá drobná "nepřesnost" zůstane vždy. A rozhodnutí je vždy na zákazníkovi.
Je to ale dobrý nástroj, který umožní porovnání.
Otázka ale je, jestli chcete měnit své chování kvůli tomu, abyste na tarifu, který máte, zbytečně neprodělávali?
Odpovědět