
Jedná se o telefon řady 40, takže neobsahuje Symbian. Obsahuje ale integrovaný SIP klient, který lze použít na telefonování jak přes Wifi tak přes 3G. Tímto se ruší podstatná nevýhoda předchůdců tohoto telefonu jako např. Nokia X3-02. Nastavení je velmi jednoduché a stačí postupovat podle návodu.
http://www.odorik.cz/w/nokia_s40_wizard_odorik. V podstatě se dá říci, že nastavení pro Odorik.cz je součástí menu telefonu a jediné co stačí je zadat váš PIN. Díky naší smlouvě se společností Nokia, vše ostatní proběhne automaticky.
Telefon testuji nyní už déle než týden a docela jsem si ho oblíbil. Ovládání telefonu je jednoduché a snadno přístupné pro méně technicky zdatné lidi. Dotykový displej je pohodlný a příjemný. Na qwerty klávesnici se píše dobře. Přestože má qwerty tak s váhou cca 100g je na tom stejně jako E52.
Nevýhoda je, že množství aplikací, které lze do telefonu doinstalovat je hodně omezené. Aplikace lze stahovat z ovi marketu. Nelze stáhnout např. Skype. I možnosti nastavování jsou poněkud omezenější, lze se ale na to dívat i jako na výhodu, že se v tom člověk tak snadno neztratí a pokud mu výchozí nastavení vyhovuje, je to pak už jen výhoda. Je to prostě daň za jednodušší ovládání. Nastavování je koncipováno tak, aby nebyly nutné u žádné používané služby zadávat nějaké technické detaily. Chcete nastavit email ? Vyberte si gmail, centrum nebo seznam zadejte přihlašovací jméno a heslo a je to nastaveno. Chcete VoIP? Vyberte operátora, zadejte PIN a je nastaveno ...
Zkoušel jsem volat přes 3G na různých místech ve vnitřní části Brna, mám 3G internet Vodafone. Vlastně většinou je to 3,5 G. 3G signál má někdy potíže uprostřed velkých budov, jinak byla kvalita hovoru vždy k nerozeznání od běžného hovoru. Použity jsou kvalitní zvukové filtry a kodek g729. Pokud tedy nemáte problémy s Wifi nebo kvalitou 3G, nikdo nepozná, že se nejedná o běžný hovor ! Jinými slovy, pokud má být hlavní funkce telefonu telefonování a jednoduché ovládání, je to podle mého názoru lepší volba než nějaký Android.
Může být dobré VoIP používat jen pro odchozí hovory, protože pokud člověk zůstává na příjmu přes SIP, hodně rychle se vybíjí baterka. Přesné měření jsem zatím neprováděl, ale spíše to vypadá na výdrž jen tak jeden den. To je ale asi problém všech telefonů.
Bohužel režim používání VoIP jen na odchozí hovory není dobře dořešen. Před hovorem je třeba se vždy dvojhmatem na dotykové klávesnici na SIP připojit a po skončení hovoru zase odpojit. Volání přes SIP s VoIP je pro tento telefon naprosto rovnocenný způsob. Je možné si dokonce gsm odchozí hovory úplně zakázat.
Další nevýhoda, tedy alespoň pro mne je to, že nelze vyhledávat v kontaktech podle jména i příjmení zároveň. Lze vyhledávat jen podle jednoho nebo druhého a to podle toho co mám nastaveno v menu nastavení.
Je zde ještě problém, pokud voláte uvnitř sítě Odorik. Není slyšet vyzvánění, je třeba jej předpokládat. Nicméně po zdvihnutí hovoru a jednom zakoktnutí je to pět v pořádku. Problém se týká jen hovorů uvnitř sítě. - již vyřešeno, funguje vše OK
Další méně vážný a jen občasný problém co jsem pozoroval, je že když telefon vyzvání a volající hovor zruší, tak někdy vyzvánění probíhá dál. Oba problémy budeme analyzovat možná se podaří je odstranit.
Osobně je mi mnohem sympatičtější než třeba telefon E52, s jinou nokii nemám osobní zkušenost. Je konzervativní v tom, že má stále běžnou klávesnici, např. ale navigaci v menu nebo kalendáři je opravdu jednodušší dělat pomocí dotykového displeje.
Pozor pokud telefon budete kupovat z neoficiální distribuce pro ČR (můžete ušetřit cca 500 Kč), klávesnice nebude mít český potisk. Budete tak nějakou dobu hledat i znaky jako čárka, tečka nemluvě o písmenkách s diakritikou. Doporučuji se právě na tohle prodejce výslovně zeptat. Přehled a za kolik telefon nabízí je zde http://mobilni-telefony.heureka.cz/nokia-asha-303/
Telefon je také hudebně zaměřen. Líbí se mi jeho aplikace na internetová rádia. Jsou tam desetisíce stanic snad ve všech jazycích. Stačí vybrat jazyk, stanici, nasadit sluchátka a ono to hraje. Telefon obsahuje běžný mp3 přehrávač a běžné rádio. V ceně jsou i sluchátka s kterými je možné i telefonovat.
Pokusím se natočit filmeček o běžném nastavování a používání telefonu.
Telefon má ještě o několik set korun levnějšího, ale o 7 gramů těžšího bratříčka ASHA 302. Liší se především tím, že nemá dotykový displej a je trochu větší a vypadá zastaraleji. Pohodlné SIP nastavování a volání přes 3G i wifi podporuje též. Výdrž baterie by asi díky absenci dotykového displeje měla být lepší. Ale to platí samozřejmě pokud nebudete přihlášení přes SIP.