Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od ViR »

Kristovec píše: Fring tam vleze? Pisete,ze Skype ne,to má ale 4 MB,Fring jenom 1 MB.
Obávám se, že Asha 303, vzhledem k tomu, že to není Smartphone, je schopná spustit Fring jen jako J2ME aplikaci, pokud vůbec. A tato verze, tedy pokud se něco nezměnilo, nepodporuje VoIP. Je to pouze instant messenger.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

ViR píše:
Kristovec píše: Fring tam vleze? Pisete,ze Skype ne,to má ale 4 MB,Fring jenom 1 MB.
Obávám se, že Asha 303, vzhledem k tomu, že to není Smartphone, je schopná spustit Fring jen jako J2ME aplikaci, pokud vůbec. A tato verze, tedy pokud se něco nezměnilo, nepodporuje VoIP. Je to pouze instant messenger.
Aha,na to jsem zapomnel.Javového Fringa jsem míval na Ericssonu K750.
Jasné.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Minulý týden jsem byl na dovolené na Kypru spolu s telefonem Asha 303 a mám několik postřehů. Asha jsem používal místo foťáku.
  • Citlivost přijímání wifi signálu není příliš dobrá v porovnání s notebookem. (konkrétně HP Mini 5103). Zdá se ale že je to problém všech mobilních telefonů co mají wifi, vyjímečně kvalitní příjem signálu má jen E51.
    Počítat tak s kvalitním telefonováním při využití náhodně chyceného wifi signálu na ulici se jménem sítě "asus", "linksys" nebo "default" příliš nelze. Slušná kvalita hovoru bývá jen u signálu dvě čárky a vyšší. S tím že by u nějakého připojení nefungovalo SIP volání jsem se nesetkal. V jednom případě dokonce naopak - stránky byly blokovány ale volání fungovalo.
  • U míst jako restaurace nebo hotely, kde je k dispozici (úmyslně a záměrně) wifi, je telefonování OK. Máme navíc možnost jít co nejblíže zdroji.
  • Pokud fotky hodláte zmenšit a umístit na web, kvalita je poměrně dobrá. Asha fotí dobře i v místnostech ze špatným osvětlením jako kostely, sklepy a to lépe než většina foťáků nejnižší cenové kategorie. Asha to navíc zvládne bez blesku. Blesk má totiž dosah jen 3-5 metrů, často kvalitu naruší různé nechtěné odlesky, focení bleskem je též nepříjemné, ničí památky a budí zbytečnou pozornost.
  • Chcete-li mít možnost odesílat z dovolené emaily s fotkami s využitím hotelového wifi, je nutné mít vloženu nějakou simkartu. Důvod tohoto omezení znají nejspíš jen vývojáři nokia, nemá to žádnou logiku. Co je ale výhoda tohoto typu telefonu, je to velmi jednoduché, nemusíte nastavovat pro odesílání emailu žádné technické detaily!
  • Pokud chcete vytočit rychlý kontakt (rychlou volbu) uloženou na odoriku pod 1-9, je nutné to vytočit ve tvaru 01-09. Čísla totiž kolidují s rychlou volbou na telefonu. Tato "finta" se možná bude občas hodit i u jiných telefonů co mají vlastní rychlou volbu.
Obrázek
Interiér mešity, která vznikla přestavěným gotického kostela. Foceno nepatrnou škvírou ve dveřích. Myslím, že naprostá většina dražších foťáků by tohle nezvládla. Snímek je relativně kvalitní i když focen v šeru a bez blesku a to navíc tak malou škvírou, že i oko zvyknuté na slunce venku mělo tak malou tmavou škvírou problém něco vidět.


Obrázek
Na Kypru jsou stále pozůstatky války z doby přes 38 lety. Zákaz focení ! Napsat si ale sms zakázáno není, a modrá čepička nebo turecký voják zůstane v klidu. Na větším snímku téhož jsou patrny již známky ne příliš vysoké kvality. Pro zmenšenou přílohu do emailu je ale kvalita dostatečná,barvy realistické, pěkné jak v šeru tak na sluníčku.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

VYZKOUSENO! Vynikající,cisty zvuk,jako fotka!
Ale O2 karty pozor - zmente si prístupovy bod,O2 WAP
nefunguje na VoIPování,je nutny InternetO2Nastav.
U Vodafonu pak GPRS Web. Opet,GPRS Wap by nesel!
Opakuji,zvuk jako zrcadlo,mohu-li to takto prirovnat.
Tolik zatím,budu pokracovat v testování.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

Dalsí testovací hovor - 15 minut na Vodafone s 3G od O2,velmi silny signál,
rychlost tak asi 4 na 1 MBPS.
Skutecne vynikající,cistounky zvuk!
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

díky za podání zprávy, právě dnes jsem začal testovat s O2 asi díky tomu špatnýmu přístupovýmu bodu mi to nešlo.
A přitom web šel.
Nastavení jsem provedl podle návodu
http://www.o2.cz/osobni/techzona-mobiln ... cle=209248
Je to v podstatě stejný telefon jen nemá querty klávesnici a neumí VoIP volání přes 3G jen Wifi.
A nyní to jde.

Tomu návodu od O2 nějak nerozumím. A asha 303 stačilo v menu "Nastavení"->"Konfig. přenosů"
zvolit "Osobní nastavení" a zde Volby->Přidat nové->"Přístupový bod". (ten vyplním podle návodu O2)

No nějak to pořád nechápu, ale už mě to funguje ...

Ještě drobnou poznámku k subjektivní kvalitě hovoru. Zdá se mi že kvalita jak běžných hovorů přes gsm tak přes VoIP je prostě lepší než, když volám např. přes E52. Byl to ale subjektivní pocit, takže jsem to ještě nijak neuváděl.
Myslím, že to bude možná tím, že jsou tam lepší zvukové filtry než u jiných telefonů. Snad se mi to jen nezdá :)
(Mimochodem nokia x3-02i má podle mého subjektivního názoru stejně dobrý zvuk, ale nemá VoIP volání přes 3G a protože citlivost na wifi signál nic moc, byla vhodnost nákupu diskutabilní)
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

Ten prístupovy bod lze získat zavoláním na *11 a v IVR
pod volbou 6 je i nastavení INTERNET,nebo i MMS.
Potvrdíte internet,systém rozezná typ mobilu a posle
bezplatnou konfig SMS.Zadáte její PIN,ulozíte a hotovo.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Je zde dotaz ohledně toho jestli má Asha 302 také tak dobrý zvuk.

Telefon testuji od včerejška, ještě si netroufám zvuk zhodnotit, ale už napíši některé postřehy.

Podle mého názoru se asi vyplatí si několik set připlatit a pořídit si rovnou Asha 303.
Rozdíly, kterých jsem si zatím všimnul:
  • Asha 302 je větší, hlavně širší i tlustší. Subjektivně se mi zdá, že má méně kvalitní displej - tedy ne co se týče rozlišení ale spíše množství barev. Displej je umístěn na šířku, což je ale spíše výhoda. Má i trochu větší querty klávesnici, která jde ale trochu více ztuha mačkat.
  • Asha 303 působí mnohem modernějším dojmem a na mé kuchařské váze jsem naměřil 97 g u asha 302 jsem naměřil 113g.
  • U asha 302 není přítomná aplikace internetové rádio. Internetové rádio na Asha 303 se mi líbilo, protože v dosahu wifi (nebo pokud máte nějaký dobrý balíček 3G) je možné vybírat z tisíců internetových rádií v různých jazycích. Stačí prostě vybrat stanici a hraje to. Asha 302 tuhle aplikaci nemá předinstalovanou, patrně to tedy nebude možné.
  • Přestože někteří lidé nemají rádi dotykové displeje, na asha 303 mi přijde dotykové ovládání velmi příjemné. Je to nejspíš trend, kterému nemá smysl se bránit za každou cenu. Fakt ale zůstává, že psaní na querty klávesnici je mnohem rychlejší a pohodlnější než by bylo možné na tak malém dotykovém displeji a to i kdyby byl přes celou obrazovku. Ano na prohlížení internetu a podobné aktivity je displej spíše nouzovka, ale k tomu je možná lepší si pořídit tablet nebo úplně jiné zařízení. Na sms, kontakty i kalendář bohatě stačí.
  • Asha 303 působí jako telefon o generaci napřed, před telefony asha 302 i E52.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od ViR »

xsouku04 píše:Tomu návodu od O2 nějak nerozumím.
Mají tam chyby. Třeba to červené zde "Domovská stránka: http://m.o2mobil.czttp://m.o2mobil" tam je 100% navíc :-)
Návstevnik

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Návstevnik »

U té 303 jsem zjistil další dvě věci.Sama se mi vrací do púvodních nastavení,třeba přístup.bodu,ten neštastný O2WAP,a ta druhá mne těší.Při voláni z E52 přes SIP VoIP Settings je na druhé straně asi 1 až 2 vteřiny zpožden4.Z 303 se hlas v přijímacím telefonu ozve ihned,stejně jako při běžném G GSM hovoru.Takže si méně skáčeme do řeči. Takže další vylepšení hovoru.
Odpovědět