okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Odpovědět
daviddvbc
Příspěvky: 11
Registrován: sob 12. úno 2022 19:21:49

okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od daviddvbc »

Ahoj,
vlastním telefon Polycom Soundpoint 321IP.
Když jsem jej instaloval, divil jsem se, že číslo se začne vytáčet až po zmáčknutí #, takže do telefonu po zvednutí sluchátka musím zadat číslo např. takto 800020202#, jinak se prostě hovor neuskuteční.
Nedávno se ale z ničeho nic začala projevovat neznámá funkce. Pokud vytáčené číslo začíná 0 nebo 1, tak se ihned vytočí 0 nebo 1, a telefon pak volá na tel. číslo 1 nebo 0, což je pochopitelně nesmysl.
Je to problém, který mě trápí, jelikož takto nelze vytočit jakékoli mezinárodní číslo (např. 00421...) ani záchranku 155, 112 atd.
Nevíte někdo, jak by se toto dalo spravit ?
V webové administraci telefonu jsem nenašel nic co by mi připadalo že by to mohlo tuto funkci ovládat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od xsouku04 »

Hledejte položku, která se jmenuje Dial plan. To je definice, jak vypadají čísla, které se vytáčí. Např. pokud se volá ČR, je číslo devítimístné, a tak po deváté číslici není potřeba mačkat # pro urychlení.
daviddvbc
Příspěvky: 11
Registrován: sob 12. úno 2022 19:21:49

Re: okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od daviddvbc »

Tak nic o dial planu jsem v telefonu nenašel, je zde pouze položka "digitmap", ve které je tento text [2-9]11|0T|011xxx.T|[0-1][2-9]xxxxxxxxx|[2-9]xxxxxxxxx|[2-9]xxxT
Má toto s mým problémem něco společného ?
pe.havel
Příspěvky: 224
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od pe.havel »

To bude podle mě ono.
Zkusil bych tam dát něco jako: 15x|112|[2-9]xxxxxxxx|00x.T|+x.T
Neznám přesně syntaxi, tak třeba se to píše nějak jinak.
Popisuje se zde: https://community.poly.com/t5/VoIP-SIP- ... /td-p/1430 nebo https://support.polycom.com/content/dam ... rev-a3.pdf (strana A-17).
jlo
Příspěvky: 149
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od jlo »

daviddvbc píše:Tak nic o dial planu jsem v telefonu nenašel, je zde pouze položka "digitmap", ve které je tento text [2-9]11|0T|011xxx.T|[0-1][2-9]xxxxxxxxx|[2-9]xxxxxxxxx|[2-9]xxxT
Má toto s mým problémem něco společného ?
Dialplan (obvykle se to píše dohromady) a digitmap jsou v tomto kontextu ekvivalentní pojmy (přesně řečeno, digitmap je podmnožina/jeden z atributů dialplanu). To, co tam máte, je zjevně připraveno pro Severní Ameriku – vidím tam prefix 011, což je mezinárodní provolba z USA a Kanady. Pro použití v ČR se to musí přepsat. Syntaxi z hlavy taky přesně neznám, chtělo by to pročíst manuál, ale intuitivně mi to, co navrhuje kolega pe.havel, přijde správně (je to myslím napsáno analogií podle toho amerického vzoru).* Pozor ale, že podle toho se dovoláte jen na česká devítimístná čísla, tísňová volání a mezinárodní čísla (ta budete muset stále ukončovat #, ale ono to jinak dost dobře nejde, jejich délka může být velmi různá); např pro čtyřmístné informační linky začínající jedničkou by se tam muselo (třeba) přidat na konec "|1xxx" – řekl bych.

---
*Dodatečná poznámka:
1) Jak o tom ještě uvažuji, asi bych vypustil ten řetězec "|+x.T", který navrhuje kolega. Pro volání v ČR je zbytečný, mezinárodní předvolba je "00", která je pokrytá; a zároveň by se ten znak "+" nemusel vyhodnocovacímu sw líbit, resp. mohl by mu přisuzovat jiný význam.
2) Samozřejmě netuším, jak jste přístroj získal, ale pokud vám ho v tomto stavu prodal nějaký prodejce v ČR, zasloužil by si přinejmenším veřejné uvedení v opovržení, anebo ještě lépe nahlášení na ČTÚ. To zařízení takto nevyhovuje pro provoz v české síti; a chtít po běžném uživateli, aby si pro zprovoznění telefonu musel nastavovat číslovací pravidla, je nehoráznost – zejména když je to pro technika práce na pár desítek sekund (a s krajní pravděpodobností se to dá udělat automatizovaně pro každý přístroj, který mám na skladě).
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od 5uch »

Já mám na jiném SIP zařízení (PAP2T) tento dial plan (psáno takto odděleně):
( xx.*x|*x.|**x.|[2-9]xxxxxxxxS0|xx.|xx.*x.)
Už nevím, jak jsem k tomu přišel, ale také jsem tu řešil nějaký drobný problém s vytáčením... a nakonec našel něco, co mi funguje.
Předpokládám, že by to mělo být standardizované a bude to fungovat i na jiném zařízení.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
jlo
Příspěvky: 149
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od jlo »

5uch píše: Předpokládám, že by to mělo být standardizované
Bohužel není; nebo přinejmenším jsem to v praxi nepozoroval. V minulosti mi prošlo rukama něco mezi pěti až deseti hw telefony (myslím, že i nějaký Polycom) a u každého výrobce vypadala syntax pro dialplan trochu jinak. Základní princip je stejný, ale v detailech se to lišilo, stejně tak jako např. v pravidlech, co se stane, když je tam jeden řetězec neodpovídající syntaxi (ignoruje se|ignoruje se celý dialplan|zahlásí to chybu). Proto se to taky nedá pamatovat; když by to byly třeba rozšířené regulární výrazy podle nějakého standardu (asi je jedno jakého), nebyl by to takový problém.
5uch píše:a bude to fungovat i na jiném zařízení.
Viz výše.
pe.havel
Příspěvky: 224
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od pe.havel »

jlo píše:
5uch píše: Předpokládám, že by to mělo být standardizované
Bohužel není
Potvrzuji. Pomalu každý výrobce má jinou syntaxi, bohužel. Kombinovat to nejde.
pe.havel
Příspěvky: 224
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od pe.havel »

jlo píše: např pro čtyřmístné informační linky začínající jedničkou by se tam muselo (třeba) přidat na konec "|1xxx" – řekl bych.
Souhlas, vzal jsem to hopem, jen to nejnutnější. Pro příklad mám na speciální čísla v Linksys/Cisco navíc tato pravidla: 11[0-1,3-9]x|1[0,2-4,6-9]xxx|11[0-1,3-9]xxx|1[0,2-4,6-9]xxxx
jlo píše: 1) Jak o tom ještě uvažuji, asi bych vypustil ten řetězec "|+x.T", který navrhuje kolega. Pro volání v ČR je zbytečný, mezinárodní předvolba je "00", která je pokrytá; a zároveň by se ten znak "+" nemusel vyhodnocovacímu sw líbit, resp. mohl by mu přisuzovat jiný význam.
Také jsem si nebyl jistý, je to na vyzkoušení. Ale někde jsem použití v dokumentaci Polycom viděl, takže jsem předpokládal, že se znakem + umí pracovat.
daviddvbc
Příspěvky: 11
Registrován: sob 12. úno 2022 19:21:49

Re: okamžité vytočení u telefonu Polycom Soundpoint 321IP

Příspěvek od daviddvbc »

Tak jsem do FW vložil syntaxi od pe.havel, a vse funguje jak má, takže děkuji. Jestě se pokusím něco vymyslet pro volání na odorik čísla v síti.
Odpovědět