Šetřit s plynem může být bez odečtu marné

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Šetřit s plynem může být bez odečtu marné

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud někomu vypršela fixace na cenu plynu zdražili trojnásobně, měl by nahlásit stav měřidla, jinak mu spotřebu odhadnou tak, že skoro nic neušetří, i když mu spotřeba výrazně klesne.

Spotřeba se přepočte na celé roční období a z toho se odhadne stav hodin v čase změny.
U plynu prý umí na letní měsíce dát nějaký koeficient, jako že odhadují spotřebu nižší než v zimě. Jak přesně to dělají, jsem ale z dotyčného též nevytáhl.

Podobně to může být s elektřinou, jen s tím rozdílem, že snížit spotřebu elektřiny ze dne na den je těžší a celkový účet nebude tolik. Ale pokud někdo po zdražení elektřiny místo topení elektřinou chce topit v krbu, musí si zjevně též sám nahlásit stav hodin v den změny ceny, jinak mu to přepočítají neznámým způsobem.

Jinak je celkem neuvěřitelné, jak všichni ti prodejci elektřiny a plynu dovedou věci komplikovat tak, aby měl průměrný zákazník problém se v tom vyznat. Není pak divu, že z toho mají infolinku přetíženou, když např. u požadované zvýšení záloh neuvedou ani cenu (cena za KW + paušál) a jak přesn+ nové zálohy vypočítali či jaké zálohy byly před zvýšením... Nerozumím, do jaké míry je nepřehlednost záměr a politika a do jaké hloupost a arogance, na kterou sami dojíždí většími náklady na komunikaci se zákazníky.
pe.havel
Příspěvky: 223
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: Šetřit s plynem může být bez odečtu marné

Příspěvek od pe.havel »

Neznámá spotřeba pro rozhodné datum se rozpočítává podle Typových diagramů dodávek (TDD) pro elektřinu a plyn – varianta "přepočtená".
Určují se konstanty pro každou hodinu dne, podle typu tarifu (třída TDD) a v případě třídy 5 (D25d, D26d) i podle regionu. Konstanty se počítají z předpokládané spotřeby v danou hodinu s korekcí podle zjištěné reálné teploty v regionu.

Přepočtené TDD pro elektřinu: https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/typ ... octene-tdd
Přepočtené TDD pro plyn: https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/typ ... octene-tdd
Třída TDD je určena podle tarifu (elektřina, plyn nevím): https://www.eru.cz/documents/10540/4749 ... b36410b071

Počítá se tak, že se vezme období, kde známe na začátku a konci stav elektroměru (může být i odečtené zákazníkem, já provádím cca každý měsíc, tím odhady zpřesňuji) a vypočítá se "teoretická" spotřeba na jednotlivé hodiny tak, že se celková spotřeba za období rozpočítá na hodiny podle TDD (průměr TDD za období = žádná odchylka, nad/pod průměrem = korekce; součet hodinových spotřeb musí sedět s celkovou spotřebou mezi odečty). Pak se z vypočítaných hodinových spotřeb spočítá "teoretická" spotřeba pro potřebné datum (např. změna ceníků atd.).

Vše se týká pouze těch, kteří nemají průběžné měření, tedy mají elektroměr typu C, který se odečítá ručně, ne dálkově každou hodinu.

Jinak, složitost je podle mého odhadu právě proto, že to jednodušeji udělat nejde (ledaže by se všude změnily elektroměry na typ A,B). A právě proto, že to je tak složité, se ani nedivím, že to obchodníci moc nevysvětlují. Ale jinak jsem pro, aby bylo nějaké místo, kde by bylo všechno přehledně postupně popsané a vysvětlené. Sám jsem taky informace dlouho hledal.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetřit s plynem může být bez odečtu marné

Příspěvek od xsouku04 »

Díky za vysvětlení. Tedy zdá se, že způsob přepočtu je pevně určen a za normálních okolností je docela OK. Jen je v případě několikanásobného zdražení a z toho vyplývající změny chování zákazníka velmi nepřesný. Takže zákazník by v případě razantního zdražení měl vždy být výslovně upozorněn na možnost ručního odečtu, na což plánovači zjevně zapomněli, nebo se to ztratilo ve změti nepřehledných malých písmenek.

Mám na sebe napsanou jednu elektřinu v Rakousku, a přestože německy umím mizerně, jejich přehledy a komunikace jsou pro mne překvapivě snadnější. Nikdy jsem nic nepodepisoval, nikdy jsem nikam nechodil a po telefonu jsem byl schopen zrušit nezapojené hodiny na noční proud s téměř nulovou spotřebou a to i s ujištěním, že ruším ty správné. Pokud zdražují a zvyšují zálohy, tak napíšou současný i nový stav. Jak paušál tak cenu za KW včetně všech poplatků a daní. U nás jsem to z nich musel tahat na přetížené infolince a přesnou výši zálohy nebyli vůbec schopni zdůvodnit, když cena se údajně neměnila, protože je fixovaná. Jen najednou chtějí místo slibovaných 4700 Kč na zálohách 6200 Kč, protože si to prý tak vypočítali. Před zdražením byly zálohy 2300 Kč. Jinak mi přijde, že Rakušáci jsou také experti na nesmyslnou byrokracii. My to máme asi od nich z dob Rakouska-Uherska - jen to dotahujeme často ještě do většího absurdna.
Odpovědět