Koktající hovory

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Koktající hovory

Příspěvek od xsouku04 »

Jeden náš větší zákazník co má internet přes ADSL O2 připojen přes spolehlivý fritzbox ADSL modem si v poslední době stěžuje
na občasné koktání hovorů. A přitom internet u něj se zdá být v naprostém pořádku. (viz. http://www.odorik.cz/w/internet)
Setkal se s tím to někdo další ? Často se stává, že hovor koktá třeba na 10 vteřin a pak je opět v OK. Možné vysvětlení by mohl být útoky, nicméně při posledním konktání jsme nic takového nezenamenali.
Při hovorech mezi našemi pobočkami, nebo se zákazníky co volají z mobilů nebo telefonních budek/pevných linek nic takového nepozorujeme.
GeBu
Příspěvky: 553
Registrován: sob 12. úno 2011 23:14:28

Re: Koktající hovory

Příspěvek od GeBu »

Já v poslední době pozoruji také problémy, ale mám internet přes wifi a zrovna nemám čas dělat přesně experimenty. tj. ve stejnou dobu měřit kvalitu internetu - jen jsem párkrát zkoušel spustit Odorik.exe (ale zrovna nebyl hovor - jen jsem si prostě vzpomněl) a díval se na kvalitu a byla ok, podobně ping (z hlavy si nepamatuji). Internet je jinak kvalitní: jedná se o vesnici, jede se tu na 5 GHz a jako AP jsou mikrotiky. Problém pozoruji od doby, kdy jsem v PAP-2T vyměnil i druhý účet z 802 na Odorik.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Koktající hovory

Příspěvek od xsouku04 »

Procházel jsem dnes možnosti jak tyto koktající záhady analyzovat. Náš nový sip proxy bude ukládat cca týden zpětně veškerou sip signalizaci, takže pokud se vyskytne náhodný problém budeme je moci zpětně analyzovat a určit příčinu. Tohle se ale týká jen problémů průchodů přes NAT, předčasné zavěšování , chybného chování některých klientů a pod.
Co se ale týče RTP není možné veškeré hovory archivovat.
Co ale možné bude, pokud bude mít někdo opakující se záhadný problém, můžeme na proxy nastavit, aby hovory tohoto zákazníka dočasně šly přes jiného SIP workra, na kterém budeme všechny hovory analyzovat. Protože budeme ukládat monitorovat jen hovory několika problematických zákazníků.

Měli by jsme tak mít možnost zpětně analyzovat koktající hovory.
xmichald
Příspěvky: 33
Registrován: pon 16. led 2012 23:10:50

Re: Koktající hovory

Příspěvek od xmichald »

Mám velmi řídké a nespecifické problémy na symetrické přípojce od O2, po které rovněž běží i jejich VoIP a je QoSovaná, za kvalitním routerem. Je to asi jak píšete, odhaduju to tak 1 z 10 hovorů přes odorik. Analýzu jsem zatím nedělal, připravuju si teprve nějaké diagnostické prostředky na naší ústředně, jsou to krátké úseky jevící se protistraně spíše jako výpadky signálu (používám mobilní CLIP přes Odorik). BTW v té souvislosti by mě zajímalo, zda RTP pakety neznačkujete, nebo to O2 přemaže? Každopádně příchozí RTP stream nemá nastavené DSCP 0x2e, podle kterého O2 nějak prioritizuje (detaily o QoS v jejich síti nemám, ale provoz je řízen).
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Koktající hovory

Příspěvek od xsouku04 »

Změnilo se značkování paketů ?
Nastavené to u nás nebylo, nastavil jsem nyní
tos_audio=ef
to ef je zjevně zkratka pro Expedited Forwarding nikoli hexa číslo, což se má rovnat tos=0xB8 (napsáno je to zde http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+sip+tos) což se podle tabulky http://www.tucny.com/Home/dscp-tos je ekvivalent
DSCP 0x2E jak uvádíte .

Také jsme restartovali rtp proxy. A downgradovali verzi asterisku.
Pokud se potíži setkáte tak prosím hlaste. Opravdu je divné, že se s tím setkává jen někdo.
Robert Nagy

Re: Koktající hovory

Příspěvek od Robert Nagy »

Tohle http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=7&t=453 by nejspíš patřilo do stejné "škatulky", ale to je asi zřejmé. Jestli je v dané síti aplikována QoS politika - a jak, nevím, ale při první příležitosti to zjistím. (Druhá věc je, že netuším, jestli např. pakety značkují už sw klienty, nebo jestli je to obvykle až věc routovací vrstvy - a třeba v nastaveních Zoiperu volba režimu QoS je, ale u jiného sw telefonu jsem to myslím neviděl.)
Jinak obecně se obávám, že problém režimu QoS je u českých ISP kapitola sama o sobě. Nemám dobrý aktuální přehled, ale svého času i u ADSL to bylo aplikováno jak kdy, jak kde a u komunitních wifin skoro nikde. Takže problémy tím vyvolané by se daly asi čekat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Koktající hovory

Příspěvek od xsouku04 »

Nastavení QoS příznaků u rtp paketů rozhodně významně nepomůže u větší části problémů. Ale občas by někomu přecejen mohla trochu pomoci a nic to nestojí. Nyní zjišťujeme, že problém je možná u jednoho z našich tří dodavatelů hlasových služeb v ČR. A to asi u toho, kde bychom to nejméně čekali. V každém případě musíme v budoucnu schopni to lépe a jednoznačněji diagnostikovat. Kroky k tomu už máme rozmyšleny. Myslím že máme i velké štěstí v tom, že náš poskytovatel konektivity a server housingu je http://www.master.cz/ a chová se velmi zodpovědně. Např. nenabízí žádné neomezené datové balíčky (leda s vyhrazenou linkou), což na první pohled vypadá jako drahé, ve zkutečnosti je to férové a zabrání přetížení. Je třeba mít na mysli, že slovo "neomezené" je jen marketingový kalkul, který se nemusí ukázat jako ideální pro žádnou ze zúčastněných stran.
xmichald
Příspěvky: 33
Registrován: pon 16. led 2012 23:10:50

Re: Koktající hovory

Příspěvek od xmichald »

Bohužel značkování příchozího streamu od Odorika se na lince od O2 nezměnilo, mám trošku obavy, že jejich hraniční směrovače uplatňují vlastní politiku a značkování přepíšou... :-( To nastavení tos_audio=ef by mělo být správné, sám to tak mám nastavené pro potřeby SIPu od O2. Pokud se budou problémy s voláním přes Odorik opakovat, budu hlásit.
Robert Nagy

Re: Koktající hovory

Příspěvek od Robert Nagy »

xmichald píše:mám trošku obavy, že jejich hraniční směrovače uplatňují vlastní politiku a značkování přepíšou... :-(
Já mám dojem, že podobně se síť O2 chovala i dříve. :(. No uznejte sám, přece nebudou podporovat opatření ke zvýšení kvality služeb konkurujícího operátora... :evil:
Robert Nagy

Re: Koktající hovory

Příspěvek od Robert Nagy »

Jinak problémy se SIP hovory jsem v poslední době nezaregistroval, ale tohle http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f= ... 2072#p2072 by možná souvislost mít mohlo(?)
Odpovědět