Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
jaara
Příspěvky: 35
Registrován: úte 08. dub 2014 10:49:48

Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od jaara »

Dnes jsem zvedl mobil z výše uvedeného čísla a ženský hlas na mě anglicky spustil, že volá Microsoft a že jistě mám počítač s jejich woknama. Odvětil jsem, že nerozumím a požádal německy o hovor v němčině (když volají z Německa). Paní furt mlela anglicky a po mém opakování sama zavěsila. Už se tu s tím někdo setkal? Že by šmejdi odjinud? Umí Odorik zjistit, zda ono číslo není jen fligna a ve skutečnosti mi volali z čísla jiného?
Číslo jsem zablokoval a na internetu jsem žádný odkaz na toto číslo nenašel...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od xsouku04 »

Podvodník je často schopen si jako číslo volajícího nastavit úplně cokoli. Běžné také je, že číslo volajícího falšují přímo telekomunikační operátoři. Pokud by dotyčná volala z USA a vy byste viděl číslo americké, za hovor by někdo musel platit mnohonásobně více. A proto raději číslo z falšují a dají tam nějaké číslo z EU, aby se dostali k nižší cenně. Tohle mi přijde nejpravděpodobnější.

Setkal jsem se s tím i v případě amerického T-mobile, který má hovor na český T-mobile. I v tomto, případě nakupují přes "prostředníka", který falšuje číslo volajícího, aby mohl nabídnout nižší cenu. Např. v podstatě všechny hovory z Ukrajiny jsou zfalšované, a to i když je hovor mezi operátory s stejným jménem.
jaara
Příspěvky: 35
Registrován: úte 08. dub 2014 10:49:48

Re: Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od jaara »

xsouku04 píše:Podvodník je často schopen...
Díky... ;-))
jadu
Příspěvky: 145
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

Re: Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od jadu »

Volají z Německa, Francie, Indie, různě. Měl jsem takových hovorů asi 12, vždy jde o to, že Microsoft zjistil, že na PC je problém a volají, aby ho odstranili. Takže chtějí nainstalovat program pro vzdálenou správu (TeamViewer, AnyDesk, CloudBerry, apod.) a dostat se na počítač.
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od michaels »

jojo, podpora z MS .... jedna paní z firmy co spravujeme, je doma na 2 hodiny pustila přes Anydesk na svůj PC ....... jestli něco stihli už se ke mě nedostalo, ale raději zrušila karty a její PC raději místní IT kompletně smazalo a přeinstalovalo ...
Opravdu nechápu pohnutky v mozku lidí, co je k tomu vede ....
jaara
Příspěvky: 35
Registrován: úte 08. dub 2014 10:49:48

Re: Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od jaara »

jadu píše:Volají z Německa, Francie, Indie...
michaels píše:jojo, podpora z MS ....
Jako exajťákovi je mi jasné, že Mikrosoft takto nikdy nevolá a ani vlastně nezná telefonní čísla uživatelů. Tak teď mě docela mrzí, že jsem ji nevyslechl do konce. Ale asi to bude v tom, jak oba píšete, nějaká pěkná kulišárna, jak si z PC stáhnout vlastně cokoliv. Schovaný za tím může být kdekdo...

O.T. Na jednom kecacím webu jsem předevčírem pro informaci zveřejnil webovou adresu bytového družstva, kterému šéfuji. Během chvíle se krom českých IP začaly na stránky koukat z Ruska, USA, Číny. Přitom předtím tam nikdo z ciziny nevlezl, asi válka na Ukrajině dělá divy. Teď už zase nic. ;-)))
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od 5uch »

Už se dělo vloni:

http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=32&t=5032

Novinka je, že teď už nevolají jen z Indie se silně koloniálním přízvukem a vyjadřováním ("sir" nebo "madame" v každé druhé větě), ale i (podle všeho) z Francie a jiných států, s lepší jazykovou výbavou.

Doporučuji se povídat na videa Jima Browninga (lovce těchto podvodníků) na YouTube. Hezká ukázka toho, jak fungují a jaké jsou principy a scénáře těchto podvodů.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od helmut.niederman »

jaara píše:
O.T. Na jednom kecacím webu jsem předevčírem pro informaci zveřejnil webovou adresu bytového družstva, kterému šéfuji. Během chvíle se krom českých IP začaly na stránky koukat z Ruska, USA, Číny. Přitom předtím tam nikdo z ciziny nevlezl, asi válka na Ukrajině dělá divy. Teď už zase nic. ;-)))
Ruští hackeři se zaměřili na internet, Západu vyhlásili na internetu válku, dneska třeba spadli servery Českých drah, nešel online ani v aplikaci Můj Vlak koupit lístek či aktivovat 10 denní traťovou jízdenku.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od xsouku04 »

Samozřejmě je totální nesmysl, že by vám volal Micosoft, že máte problém a pomáhaval ho vám řešit. Microsoftu je srdečně jedno, že máte problém, oni by rozhodně nevolali.
Je ale možné, že to telefonní číslo nefalšují ti podvodníci, ale zlodějští telekomunikační operátoři někde po cestě, aby ušetřili na hovorném. U tohoto typu podvodu totiž na čísle moc nezávisí, a kdyby měli možnost si číslo zvolit libovolné, asi by si zvolili skutečné číslo Microsoftu.
Ale i kdyby vám někdo volal ze skutečného čísla Microsoftu a chtěl řešit váš problém, bude to pravděpodobně podvodník, protože Microsoft problémy uživatelů nezajímají.

Horší je, když vám volá někdo z Vaší banky nebo třeba zástupce mobilního operátora. Tam fakt nevíte, jestli je to podvodník, nebo extrémně hloupě se chovající bankéř, který si vás ještě bude chtít ověřit třeba částí rodného čísla nebo přes autentizační aplikaci. Zpravidla není možné jim zavolat zpět a ověřit si je, jejich hloupost a naivita je extrémní, i když většinou to podvod asi nebude. Takové hovory mne vždy zaujmou právě z toho důvodu, že snažím nějak zkoumat lidskou hloupost, a jestli se mi např. podaří spojit se s nadřízeným. Podvody tohoto typu jsou možné právě proto, že spousta velkých organizací se chová takto hloupě. Pravý bankéř nebude chtít po vás nic instalovat do vašeho počítače, i když vám mohl doporučovat nějakou nebezpečnou bankovní aplikaci pro váš mobil, i když jistě nebude moc naléhat.
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Volali mi na mobil z Německa +491588707932

Příspěvek od michaels »

xsouku04 píše:Horší je, když vám volá někdo z Vaší banky nebo třeba zástupce mobilního operátora.
Ono vůbec se nějak vžila norma, že když mi někdo zavolá a představí se jako banka, hygiena, policie a já nevím kdo ještě, že hned budu v pozoru a plnit nebetyčně co dotyčný požaduje.... Telefon, SMS, mail není žádný důvěryhodný kanál ....
Odpovědět