Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od xsouku04 »

Máte-li vlastní doménu, můžete je použít pro přihlašování vlastních SIP telefonů místo sip.odorik.cz. Jednoduše Vaši subdoménu např. sip.mojedomena.cz nasměrujete pomocí DNS záznamu CNAME na sip.odorik.cz.
V tomto případě získáte i možnost zvolit si vlastní SIP jména a heslo dle libosti, tedy lépe zapamatovatelná.
Usnadní to především přesuny mezi vlastní SIP ústřednou a ústřednou Odorik.cz bez nutnosti měnit nějaké nastavení na koncových SIP zařízeních, protože přihlašovací údaje mohou zůstat stejné. SIP zařízení se pak budou hlásit na ústřednu podle nastavení Vaší domény (změnu doporučujeme provádět večer nebo přes víkend).
Můžete tak využít služby Odorik.cz jako záložní pro Vaši vlastní ústřednu, nebo tuhle funkci využít jen pro usnadnění migrace.

Ověření správnosti nastavení vaší domény lze příkazem ping, kde musí být vidět, že ukazuje na stejnou ip adresu jako sip.odorik.cz.

Kód: Vybrat vše

ping testdomeny.odorik.cz
PING sip.odorik.cz (81.31.45.51) 56(84) bytes of data.
......
Přesné nastavení domény lze pod Linxem zjistit příkazem dig.

Kód: Vybrat vše

dig testdomeny.odorik.cz
;; ANSWER SECTION:
testdomeny.odorik.cz.	1800	IN	CNAME	sip.odorik.cz.
sip.odorik.cz.		1321	IN	A	81.31.45.51
Heslo je možné zvolit naprosto libovolné i když hesla typu 123 nelze doporučit, je zde navíc ochrana spočívající v tom, že aby útočník údaje uhádl, musel by navíc znát vaši doménu.

Nová služba by měla být plně funkční, i když pokud objevíte nějakou nedokonalost, tak je možné, že oprava bude provedena až po svátcích.
Přílohy
vlastni_sip_jmeno_heslo.png
vlastni_sip_jmeno_heslo.png (162.07 KiB) Zobrazeno 9938 x
vlastni_SIP_jmeno_heslo_domena.png
vlastni_SIP_jmeno_heslo_domena.png (114.75 KiB) Zobrazeno 9945 x
Uživatelský avatar
Tydýt
Příspěvky: 50
Registrován: sob 01. úno 2014 20:40:06

Re: Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od Tydýt »

Je možné při použití vlastní domény mít též vlastní číselný plán linek ?
_______________________________________ Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od xsouku04 »

Tydýt píše:Je možné při použití vlastní domény mít též vlastní číselný plán linek ?
To lze docílit pomocí rychlých voleb (kontaktů). Jen doufám, že nepoužíváte čísla 100-199. Ty jsme vynechali kvůli kolizi s hovory na tísňové linky.
jadu
Příspěvky: 145
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

Re: Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od jadu »

To je velmi dobrý nápad; nastavil jsem na ne jednom zařízení pro všechny linky a budu sledovat.
forum-user-UDFENS2
Příspěvky: 59
Registrován: stř 23. črc 2014 15:13:24

Re: Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od forum-user-UDFENS2 »

Objevil jsem problém. Při volání na některá čisla přes vlastní doménu se nedá zavolat. Před vyzváněním to skončí chybou "407 Proxy Authentication Required". Když se s tím samým nastavením přepnu na sip.odorik.cz tak s tím nemám problém.
Mohli byste to opravit nebo můžu něco změnit u sebe, aby mi to fungovalo?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od xsouku04 »

forum-user-UDFENS2 píše:Objevil jsem problém. Při volání na některá čisla přes vlastní doménu se nedá zavolat. Před vyzváněním to skončí chybou "407 Proxy Authentication Required". Když se s tím samým nastavením přepnu na sip.odorik.cz tak s tím nemám problém.
Mohli byste to opravit nebo můžu něco změnit u sebe, aby mi to fungovalo?
Potřebovali bychom konkrétní případ. Z jaké linky v kolik hodin a na jaké číslo byl pokus? Hláška 407 Proxy Authentication Required nemusí být chyba ale jen žádost, aby se volající autorizoval jménem a heslem.
forum-user-UDFENS2
Příspěvky: 59
Registrován: stř 23. črc 2014 15:13:24

Re: Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od forum-user-UDFENS2 »

xsouku04 píše:
forum-user-UDFENS2 píše:Objevil jsem problém. Při volání na některá čisla přes vlastní doménu se nedá zavolat. Před vyzváněním to skončí chybou "407 Proxy Authentication Required". Když se s tím samým nastavením přepnu na sip.odorik.cz tak s tím nemám problém.
Mohli byste to opravit nebo můžu něco změnit u sebe, aby mi to fungovalo?
Potřebovali bychom konkrétní případ. Z jaké linky v kolik hodin a na jaké číslo byl pokus? Hláška 407 Proxy Authentication Required nemusí být chyba ale jen žádost aby se volající autorizoval jménem a heslem.
Z linky 685841 (nomadické číslo 910 xxx xxx) dnes mezi 9:20 a v 10:05 na číslo začínající 485 xxx xxx (Liberec, pevná linka kliniky). Úspěšný pokus byl v 09:30:06 (to byl ten pokus po přepnutí na sip.odorik.cz).
Uživatelský avatar
kovik
Příspěvky: 505
Registrován: stř 16. lis 2011 11:07:52

Re: Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od kovik »

Dobry den,
zvlastni v logu mam jen 9:28 na 800123...
a pak az v tech 9:30 pres sip.odorik.cz

To jak kdyby to neprislo.

Uz to funguje?
Muzu dat monitorovat Vasi ip, jestli neco prijde.
Uživatelský avatar
kovik
Příspěvky: 505
Registrován: stř 16. lis 2011 11:07:52

Re: Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od kovik »

Ted jste zaregistrovany, ale dovolat se neda, asi nat.
kovik píše:Dobry den,
zvlastni v logu mam jen 9:28 na 800123...
a pak az v tech 9:30 pres sip.odorik.cz

To jak kdyby to neprislo.

Uz to funguje?
Muzu dat monitorovat Vasi ip jestli neco prijde.
forum-user-UDFENS2
Příspěvky: 59
Registrován: stř 23. črc 2014 15:13:24

Re: Vlastní SIP jméno a heslo na vlastní doméně

Příspěvek od forum-user-UDFENS2 »

To netuším. Pokud to chcete testovat tak na té klinice by neměl nikdo být od 17ti hodin (v noci je to jistota). Takže můžete na to číslo zkusit volat. Nemají tam přesměrování, ani nic podobného.
Jinak přihlášený/registrovaný jsem na různých IP. Nejsem na stálém místě. Jinak SW pro testování je CSipSimple poslední trunk. Ještě to teď zkusím z nějaké aplikace pro Windows a napíši výsledek.
Z CSipSimple jsem to zkusil teď 2018-07-04 ve 21:05 STUN, ICE, i proxy mám samozřejmě vypnuté. Dělá to jak na 443 (TCP) tak i na (UDP).

Tak jsem to ještě otestoval ve 21:09:46 dnešního dne (2018-07-04) v aplikaci MicroSIP pro Windows a hovor (respektive vyzvánění) šlo uskutečnit. Na Androidu pořád zlobí.
Ve 21:18 jsem otestoval nativní aplikací Androidu pro volání přidáním SIP účtu a ten fungoval. Problém je zdá se jen při použití aplikace CSipSimple.
Odpovědět