Konec SIM karet?

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
mymartin
Příspěvky: 151
Registrován: čtv 11. úno 2016 22:36:45

Konec SIM karet?

Příspěvek od mymartin »

ChatGPT docela zajímavá odpověď:

Bude možné se v budoucnu přihlásit do sítě operátora napřímo bez nutnosti vlastnit SIM kartu či něco předem zařizovat?


Ano, v budoucnu je možné, že se bude používat technologie, která umožní přihlášení do sítě bez nutnosti fyzické SIM karty.
Tuto technologii nazýváme "SIMless" nebo "virtual SIM".
V takovém případě by uživatel pouze zadal své jméno, cestovní pas nebo jiný doklad totožnosti a následně by byl propojen s mobilním operátorem.
Uživatel by mohl zvolit tarif a platit pomocí platební brány.

Tuto technologii v současné době již někteří operátoři testují,
avšak její využití zatím není příliš rozšířené a závisí na tom, zda bude přijata v celosvětovém měřítku.
Mezi přínosy této technologie patří větší flexibilita a pohodlí pro uživatele,
kteří nebudou muset mít fyzickou SIM kartu a budou moci snadno přecházet mezi různými operátory.
Na druhé straně může být pro některé uživatele tento způsob přihlášení do sítě nevhodný z důvodu obav o bezpečnost a ochranu osobních údajů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec SIM karet?

Příspěvek od xsouku04 »

Nesmíte ChatGPT všechno věřit. eSIM sice existuje, ale nepředstavuje žádnou podstatnou výhodu. Pokud máte běžnou SIM a nějaké potíže s telefonem, prostě ji dočasně můžete dát do jiného, třeba i hloupého telefonu. S eSIM je problém v tom, že ji podporuje zatím jen málo telefonů, takže pravděpodobně nebudete mít po ruce druhý. Navíc musíte po operátorovi žádat jakoby novou eSIM, což může operátor zpoplatnit. Tedy, že by mohli dva nebo více lidí sdílet jednu eSIM (např. se střídat, kdo vyřízuje hovory)- tak to neuděláte, protože na tohle použití operátor nejspíše nebude myslet. Výhoda tak může být jen v tom, že když vám telefon ukradnou, nebo jej ztratíte, nemusíte čekat, až obdržíte novou SIM.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Konec SIM karet?

Příspěvek od Pitomec »

eSIM má výhodu ještě jednu a sice - možnost víc profilů. Hlavně ten, kdo cestuje po světě, to ocení víc, než fyzické výměny karet.
Obrázek
mymartin
Příspěvky: 151
Registrován: čtv 11. úno 2016 22:36:45

Re: Konec SIM karet?

Příspěvek od mymartin »

Bylo by ideální, kdyby se dalo přihlásit do sítě operátora jako k veřejné placené Wi-Fi, a to přes přihlášení přes webové rozhraní, kde fungují pouze stránky poskytovatele Wi-Fi.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Konec SIM karet?

Příspěvek od alfi »

Ptát se ChatGPT na fakta vůbec nemá smysl, dost často si vymýšlí - je to generátor textu, ne Google :)
xsouku04 píše: sob 11. bře 2023 19:34:32 Pokud máte běžnou SIM a nějaké potíže s telefonem, prostě ji dočasně můžete dát do jiného, třeba i hloupého telefonu. S eSIM je problém v tom, že ji podporuje zatím jen málo telefonů, takže pravděpodobně nebudete mít po ruce druhý.
Zajímavě vypadá tahle varianta https://esim.me/ - aneb eSIM pro každý telefon nebo modem a zároveň, když se rozbije, jde snadno dát jinam. Jen ten ceník je dost divoký, vč. DPH a poštovného snadno přesáhne tisícovku, tj. jsem to ještě nezkusil.
mymartin píše: ned 12. bře 2023 19:28:22 Bylo by ideální, kdyby se dalo přihlásit do sítě operátora jako k veřejné placené Wi-Fi, a to přes přihlášení přes webové rozhraní, kde fungují pouze stránky poskytovatele Wi-Fi.
To by muselo být data-only (protože jinak tel. číslo, hovory, leckde povinná identita..). A kompletně by to zrušilo datový roaming - aneb kapři si sami rybník nevypustí :) Nicméně ty eSIM pro cestovatele už k tomu mají hodně blízko. Jen ceníky agregátorů eSIM jsou výrazně dražší vs. mateřský operátor.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Konec SIM karet?

Příspěvek od Kristovec »

Já jsem si minulý měsíc koupil Nokiu G60 právě jen a jenom kvůli podpoře eSIM. Mám tam prozatím tři eSIMky a jednu fyzickou.
Výhoda - plastové SIMky můžete mít v telefonu nanejvýš dvě, eSIMky prý i víc než pět. Takž celkem minimálně sedm SIMek. Aktivní sice jsou jed dvě,ale ty eSIM lze snadno přepínat.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Konec SIM karet?

Příspěvek od alfi »

Kristovec píše: pon 13. bře 2023 16:03:12 Já jsem si minulý měsíc koupil Nokiu G60 právě jen a jenom kvůli podpoře eSIM. Mám tam prozatím tři eSIMky a jednu fyzickou.
Výhoda - plastové SIMky můžete mít v telefonu nanejvýš dvě, eSIMky prý i víc než pět. Takž celkem minimálně sedm SIMek. Aktivní sice jsou jed dvě,ale ty eSIM lze snadno přepínat.
Taky jsem ji teď neplánovaně musel koupit - a eSIM je docela překvapení, protože Alza ani Amazon ji nemá ve vlastnostech :)
mymartin
Příspěvky: 151
Registrován: čtv 11. úno 2016 22:36:45

Re: Konec SIM karet?

Příspěvek od mymartin »

Dostal jsem docela zajímavou odpověď od Vodafonu.

Dobrý den, je možné si aktivovat eSIM kartu v roamingu v případě,
že jsem ztratil fyzickou SIM kartu a mám telefon s podporou eSIM a mám přístup do své samoobsluhy?
Samozřejmě jsem již SIM kartu zablokoval.
Děkuji za vysvětlení.

Dobré ráno, bohužel to momentálně není možné.
Došlo k nějakým zjištěním, na základě kterých jsme museli digitální eSIM přes QR pozastavit.
Nyní je možné si eSIM aktivovat pouze přes papírovou verzi, kterou si můžete objednat domů.


Mám pocit, že se u Vodafonu objevují podvody přes eSIM v samoobsluze,
které umožňují neoprávněný přístup a únos čísla.
To může být nebezpečné pro méně zkušené uživatele,
ale Vodafone se snaží situaci řešit zakázáním této možnosti. :roll: :roll:
Hafi
Příspěvky: 97
Registrován: stř 01. črc 2015 10:13:50

Re: Konec SIM karet?

Příspěvek od Hafi »

Teď jsem něco takového slyšel ohledně t-mobile. Pointa podvodu je v tom, že zavolaj, představí se jako T-mobile, předestřou nějaký problém a pro jeho řešení je potřeba pro kontrolu nadiktovat SMS kód, který za chvíli přijde v SMS. Ten opravdu přijde, oni zavolaj znova, důvěřivý uživatel jim kód nadiktuje a rázem přišel o telefonní číslo, neb to je na e-SIM v úplně jiném telefonu. Následně si přihlásí do internetového bakovnictví daného uživatele a SMSkou potcrzují platby.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Konec SIM karet?

Příspěvek od Pitomec »

Pro přihlášení do netového bankovnictví by ovšem museli útočníci znát jak jméno, tak i heslo a pochopitelně i konkrétní banku. Samotná potvrzovací SMS bez tohoto nepřijde. A navíc spousta lidí potvrzuje přihlášení přes aplikaci v telefonu a ne pomocí SMS.
Obrázek
Odpovědět