Náhrada za nativního android SIP klienta

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od xsouku04 »

ACR Phone má jednu zásadní chybu, stejně jako integrovaný klient. A to že u odchozího hovoru je slyšet jen falešné zvonění. Tedy pokud voláte na vypnutý telefon, nedozvíte se to. Obávám se, jestli nepoužívají implementaci z androidu, která by také mohla časem zmizet, a tím i podpora SIP u ACR Phone.
pe.havel
Příspěvky: 223
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od pe.havel »

Je to zvláštní. Před asi rokem, když jsem ACR Phone testoval, při nastavování SIP účtu nabízelo výběr mezi zabudovaným SIP modulem v Androidu a mezi jejich vlastním řešením, které (jak psali v nápovědě) má mnohem více možností nastavení a je spolehlivější, ale zase více potřebovává baterii. Nedávno, když jsem někomu ACR Phone doporučoval, tak k mému překvapení tam tato volba už nebyla. Nevím tedy, zda už to je jen zabudovaný klient nebo jejich řešení. Ale byl tam jiný problém, takže dotyčný to nakonec nepoužíval.
Bylo by to tedy na žádost o opravu. Já jsem kdysi s vývojáři komunikoval a domluva s nimi byla velmi rychlá a přímá. Tenkrát když jsem jim psal, byl problém s UI výrobce daného mobilu, takže nešlo vyřešit, ale toto by mohly opravit, když se jim to napíše.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od xsouku04 »

pe.havel píše: úte 06. čer 2023 21:50:09 Je to zvláštní. Před asi rokem, když jsem ACR Phone testoval, při nastavování SIP účtu nabízelo výběr mezi zabudovaným SIP modulem v Androidu a mezi jejich vlastním řešením, které (jak psali v nápovědě) má mnohem více možností nastavení a je spolehlivější, ale zase více potřebovává baterii. Nedávno, když jsem někomu ACR Phone doporučoval, tak k mému překvapení tam tato volba už nebyla. Nevím tedy, zda už to je jen zabudovaný klient nebo jejich řešení. Ale byl tam jiný problém, takže dotyčný to nakonec nepoužíval.
Bylo by to tedy na žádost o opravu. Já jsem kdysi s vývojáři komunikoval a domluva s nimi byla velmi rychlá a přímá. Tenkrát když jsem jim psal, byl problém s UI výrobce daného mobilu, takže nešlo vyřešit, ale toto by mohly opravit, když se jim to napíše.
A jakým způsobem jste je kontaktoval? Mají nějaký formulář na stránkách?
pe.havel
Příspěvky: 223
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od pe.havel »

xsouku04 píše: úte 06. čer 2023 22:43:59 A jakým způsobem jste je kontaktoval? Mají nějaký formulář na stránkách?
Kontaktní mail mají uveden na webu a v Google Play (sekce Kontakt na vývojáře), je to adresa: m[zavináč]nllapps.com a cb[zavináč]nllapps.com (psal jsem na tu první).
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od alfi »

pe.havel píše: úte 06. čer 2023 21:50:09 Je to zvláštní. Před asi rokem, když jsem ACR Phone testoval, při nastavování SIP účtu nabízelo výběr mezi zabudovaným SIP modulem v Androidu a mezi jejich vlastním řešením, které (jak psali v nápovědě) má mnohem více možností nastavení a je spolehlivější, ale zase více potřebovává baterii. Nedávno, když jsem někomu ACR Phone doporučoval, tak k mému překvapení tam tato volba už nebyla. Nevím tedy, zda už to je jen zabudovaný klient nebo jejich řešení. Ale byl tam jiný problém, takže dotyčný to nakonec nepoužíval.
Od Androidu 12 (např. https://www.xda-developers.com/android- ... p-calling/) už vestavěný VoIP klient není - pak nedává smysl ani ta volba :)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od xsouku04 »

Napsal jsem jim. Cituji. Uvidíme, co odpoví, pokud odpoví. To falešné zvonění je fakt hrozná škoda.
Hello,

I tested your ACR Phone SIP client as it is very well integrated. However, if I call a mobile phone number,

which is switched off, all I hear is fake ringing generated by your app.

I do not hear the message of mobile carrier saying the reason why I can not connect.

If you need i can send you pcap file of the call. It is necessary to start to transmit the voice even when ringing, so the NAT opens up from inside and the client can play the message of the remote carrier.

It is known bug of the integrated SIP client inside the android, which is probably depreciated by now as will be removed in the future. https://www.xda-developers.com/android- ... p-calling/

So I expect you use a different implementation then the one inside android. So it could be possible to fix this issue? It is very important for most users.


best regards Petr Soukup CEO of Odorik.cz voip provider
Update: Komunikují a používají knihovnu pjmedia/pjsip, tedy je to na dobré cestě, protože opravit by to mohli.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od xsouku04 »

Tak to vypadá, že ten bug u ACR phone je opravený. Trvala to dlouho, protože nebylo jednouché dotyčnému přesně vysvětlit, v čem je problém, a pak jsem hodně dlouho testoval kvůli občasnému tichu. Nakonec se ale zadařilo a funguje to.
To ticho místo zvonění, které se objevilo jen někdy při prvním hovoru daný den, bylo nakonec nastavením zvukovky v androidu.
Poradil mi v sip settings vybrat jako zvukové zařízení "OPENSL" (default je auto). Leze se tam tak, že když vidím sip účty, tak kliknu na tři tečky vpravo nahoře. Předpokládám ale, že to není nutné u všech telefonů, změnu proveďte, jen pokud se s tichem místo zvonění také někdy setkáte.

Zatím jsem testoval jen odchozí hovory a po těchto změnách je to stejně pohodlné a kvalitní jako normální hovor. (samozřejmě to nemusí platit, pokud je nekvalitní internet)
Když si vypnu v nastavení "Receive incoming calls", sip client se vůbec neregistruje, ale odchozí hovory fungují. Totiž k tomu, aby odchozí hovory fungovaly, registrace není nutná. Pokud příchozí hovory nepotřebujete, je to hrozně užitečná volba, protože to pak vůbec nevybíjí baterii a šetří data a nechodí emaily u změně počtu přihlášených zařízení na lince.

Nyní si píšeme na téma push notifikace. To by mohlo telefon vzbudit pro příchozí hovory. Nabídl jsem mu, že bychom mu mohli postavit push server obecně pro všechny klienty. Uvidíme, jestli se to zadaří, mohl by to být fakt světově nejlepší sip client pro android i se spolehlivými příchozími hovory. Tedy možností používat třeba i v kanceláři jako pracovní telefon místo stolního sip telefonu. A hlavně dobrý přístup do historie volání a ke kontaktům. Kdyby pak ještě opravil pár drobností (pokud to jde), byl by to telefon k nezaplacení, lepší než hardwarové stolní SIP telefony.
pe.havel
Příspěvky: 223
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od pe.havel »

Nádhera. To, že se s nimi povede vyřešit problém, jsem čekal, ale, že se navíc daří otevírat další témata (push probuzení pro příchozí hovory), tak to je nad očekávání. Zajímá mě, jak se to bude dál vyvíjet.
Co se týče stolních SIP telefonů, souhlas s uvedenými problémy, ale na druhou stranu spolehlivost, stabilitu a kvalitu zvuku podle mě nikdy mobil nepřekoná.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od xsouku04 »

pe.havel píše: čtv 22. čer 2023 20:57:13 Nádhera. To, že se s nimi povede vyřešit problém, jsem čekal, ale, že se navíc daří otevírat další témata (push probuzení pro příchozí hovory), tak to je nad očekávání. Zajímá mě, jak se to bude dál vyvíjet.
Co se týče stolních SIP telefonů, souhlas s uvedenými problémy, ale na druhou stranu spolehlivost, stabilitu a kvalitu zvuku podle mě nikdy mobil nepřekoná.
Že jde udělat spolehlivé VoIP klienty s dobrým zvukem, dokazují aplikace jako Telegram nebo Whatsapp. Že žádný se současných SIP klientů není dokonalý, je druhá věc. Ale naděje zde je. Nyní se bojím něco doporučit.
Push notifikace umí dobře třeba Mizudroid a je zdarma. Má ale jiné nevýhody jako jen jeden SIP účet a špatnou integraci.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za nativního android SIP klienta

Příspěvek od xsouku04 »

u ACR phone by měly fungovat push notifikace a to nejen s Odorik ale s libovolným jiným SIP poskytovatelem díky Odoriku.

Aby náš outbound proxy fungoval jako push server, je třeba provést nastavení.

outbound proxy to 89.185.255.57:6688


Receive incoming calls - yes

Send keep alive - No

Expiry time in seconds - vysokou hodnotu jako 36000 - sip server to stejně sníží pravděpodobně na maximálně několik hodin. Po uplynutí této doby náš outbond proxy aplikaci probudí push notifikací, aby provedla přeregistraci. Tedy tak je to zatím, možná by se mohla vzbudit i jiným způsobem, aby se lépe vypořádala s případy, kdy na chvíli není dostupný internet. Prostě přeregistraci by provedla automaticky znovu, až internet bude.

Je třeba zatím použít vývojářskou verzi http://www.odorik.cz/cb3.apk

Výhoda je, že naše řešení by mělo fungovat se všemi SIP poskytovately a zásah do SIP android klienta je naprosto minimální. Ze SIP hesly nepracujeme, jen to přeposíláme dále v zašifrované podobě. Zvuk jde napřímo, jen signalizace jde přes nás. Tedy není ani problém to, pokud by byla outbound proxy na jiném kontinentu.

Po otestování to předáme, aby to outbound proxy mohl provozovat přímo majitel PCR phone. Ale pro lepší ladění budeme mít pro naše zákazníky mít vlastní outbound proxy. Konečně by to mohl android SIP klient, který by se spolehlivostí mohl vyrovnat hardwarovým VoIP telefonů. Nemluvě o té výborné integraci do telefonu a práci s kontakty.

Update: Máme tam triviální chybu, odchozí hovory přes outbound proxy neprojdou, opravíme v pondělí.
Odpovědět