Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od michaels »

Funguje to bezvadně, ale co mě trápí, jsou kodeky. V dnešní době ale asi není nic lepšího než PCMA nebo G722, protože je to standard a nedá se s tím nic dělat? Dnes, v době AI a VoIP má hlas jak z dob ISDN .... :-(
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od Pitomec »

michaels píše: čtv 03. srp 2023 19:30:04 Nahrávání hovorů skončí úplně a na vině není aplikace - https://mobilmania.zive.cz/clanky/nahra ... fault.aspx
Ten článek je nějak zmatený, protože napsat "Kupříkladu v Česku nahrávání hovorů pro vlastní potřebu povoleno není" by znamenalo, že to nějaký zákon vysloveně zakazuje, což se mně moc nezdá. A jestli to zákon nezakazuje, pak je to automaticky povoleno.
Obrázek
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od michaels »

K ACR: trochu si s tím hraju. A funguje to divně. Normálně se to přihlásí a pak najednou mi to hlásí, že je neplatné jméno a heslo ... a po chvíli se to zase přihlásí ... :(
Pak se to rozjede, funguje, udělám hovor, zavěsím a další hovor to hlásí chybu 403 .... tak to spolehlivě zničím, když volám "interní" číslo odoriku *xxxx - nahlásí to špatné jméno a heslo :-(

linka 737202

No těžko říct, co dělám blbě, ale už tak nadšený nejsem :-( ....
po nějaké době: Asi bych to viděl asi na to, že to nemá rádo Xiaomi ....
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od alfi »

Taky zkouším. Trochu strašidelné je povinné přepsání výchozí telefonní aplikace (dřív uměly aplikace zapisovat seznam hovorů všechny? Ale mohlo se to změnit..), i když použitelné to zdá se je. Do návodu bych dal nastavení TLS i SRTP, když už to aplikace i Odorik umí - v roce 2023 by šifrování měla být samozřejmost, i to ušetří trable se SIP ALG.
Já pro změnu zápasím s vypínáním SIP účtu - několikrát denně se aplikace vnucuje, že ho musím znovu zapnout (?!). V akutální verzi už neplatí info z návodu o "“Přijímat příchozí hovory” vs. volba keep alive". Výběr volání přes některou SIM nebo VoIP je skvělý, dřív to uměl Android nativně. Pro plnohodnotnou náhradu mi chybí možnost vytočit číslo s předčíslím ústředny, jako to umí aplikace Prefixer (před volané číslo přidá číslo ústředny, chvíli čekání a na konec křížek, do seznamu volaných uloží původní číslo = jde volat za callback cenu vytočením čísla). Možná by tohle mohla umět i aplikace Odorik? Příp. by Odorik aplikaci mohlo jít integrovat do seznamu možností před vytočením? :-)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8161
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od xsouku04 »

alfi píše: čtv 03. srp 2023 22:08:25 Taky zkouším. Trochu strašidelné je povinné přepsání výchozí telefonní aplikace (dřív uměly aplikace zapisovat seznam hovorů všechny? Ale mohlo se to změnit..), i když použitelné to zdá se je. Do návodu bych dal nastavení TLS i SRTP, když už to aplikace i Odorik umí - v roce 2023 by šifrování měla být samozřejmost, i to ušetří trable se SIP ALG.
Já pro změnu zápasím s vypínáním SIP účtu - několikrát denně se aplikace vnucuje, že ho musím znovu zapnout (?!). V akutální verzi už neplatí info z návodu o "“Přijímat příchozí hovory” vs. volba keep alive". Výběr volání přes některou SIM nebo VoIP je skvělý, dřív to uměl Android nativně. Pro plnohodnotnou náhradu mi chybí možnost vytočit číslo s předčíslím ústředny, jako to umí aplikace Prefixer (před volané číslo přidá číslo ústředny, chvíli čekání a na konec křížek, do seznamu volaných uloží původní číslo = jde volat za callback cenu vytočením čísla). Možná by tohle mohla umět i aplikace Odorik? Příp. by Odorik aplikaci mohlo jít integrovat do seznamu možností před vytočením? :-)
TLS a SRTP ještě dosgtatečně není otestované, ale bude také fungovat.
Aha, takže prefixer umí prozvonit, počkat na příchozí hovor a pak zadat číslo? Měl jsem za to, že google nějak blokuje přidávání DTMF tónů aplikací u příchozích hovorů. ACR Phone je ale VoIP telefon a tohle je něco jiného. Pokud byste lépe popsal, jak přesně ten prefixer používáte, mohl bych to vyzkoušet a napsat návod.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8161
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od xsouku04 »

michaels píše: čtv 03. srp 2023 21:05:46 K ACR: trochu si s tím hraju. A funguje to divně. Normálně se to přihlásí a pak najednou mi to hlásí, že je neplatné jméno a heslo ... a po chvíli se to zase přihlásí ... :(
Pak se to rozjede, funguje, udělám hovor, zavěsím a další hovor to hlásí chybu 403 .... tak to spolehlivě zničím, když volám "interní" číslo odoriku *xxxx - nahlásí to špatné jméno a heslo :-(

linka 737202

No těžko říct, co dělám blbě, ale už tak nadšený nejsem :-( ....
po nějaké době: Asi bych to viděl asi na to, že to nemá rádo Xiaomi ....
Není to Xiaomi, dělá to naše Outbound SIP proxy, která nevím proč najednou vrátí Try later. A tím to překazí. Kolega se v pondělí na to podívá.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8161
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše: čtv 03. srp 2023 20:38:45
michaels píše: čtv 03. srp 2023 19:30:04 Nahrávání hovorů skončí úplně a na vině není aplikace - https://mobilmania.zive.cz/clanky/nahra ... fault.aspx
Ten článek je nějak zmatený, protože napsat "Kupříkladu v Česku nahrávání hovorů pro vlastní potřebu povoleno není" by znamenalo, že to nějaký zákon vysloveně zakazuje, což se mně moc nezdá. A jestli to zákon nezakazuje, pak je to automaticky povoleno.
Podle mne je to jinak. Google se rozhodl, že nahrávání v EU pro něj není žádoucí a zahaluje to do mlhy právního názoru. Jinde ve světě se rozhodl, že by mu to nemuselo projít. On by pak třeba mohl někdo dát přednost telefonu, co umí nahrávat, ale jinak je bez google služeb a google play a to by byl velice špatný precedent, kdyby se to rozšířilo třeba po celé Indii. Těžko by se s tím dalo něco dělat už jen proto, že tam Američani nemají tak dobře pod palcem média i politiky jako v EU. Ukázalo by se, že to, že se android nedá používat bez Google služeb, je jen marketingová lež.
Google by potřeboval konkurenci jako sůl.
Problém možná je trochu v tom (ale není to zjevně ten hlavní), že nahrávat by mohly některé aplikace i bez toho, aby o tom uživatel věděl. A to přece správně může jen policie (po povolení soudem) a třípísmenové tajné agentury (nezákonně). Pokud by aplikace měly pohodlný přístup ke zvuku, otevřelo by to celou řadu dalších využití, včetně možnosti mít vlastní hlasové menu, záznamník, nebo hovor směrovat na VoIP. A to je nežádoucí, rozhodl se Google.

On se naopak rozhodl, že je dobré z androidu dělat banku, protože v bankovnictví je hodně peněz. Znamená to, že bude muset trochu přitáhnout šrouby co se týče bezpečnosti. Tak spoustu starších aplikací z googplay vymazali jen proto, že vývojáři nevydali novou verzi aplikace plnící jejich nová omezení, nebo nežádali o výjimku, o které rozhoduje jejich přihlouplá umělá inteligence.

Existuje ještě jeden způsob jak hovor nahrát. A to vždy automaticky sestavit konferenci na číslo třeba u Odoriku, kde se to nahraje. Tedy pokud na to už Google také nepřišel a neomezil to též. Tam je ale velká komplikace v tom, že je třeba mít ještě službu třetí strany, která často může být předražená, proto myslím, že to zatím ještě nijak neomezuje.
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od alfi »

xsouku04 píše: pát 04. srp 2023 19:38:47 Aha takže prefixer umí prozvonit, počkat na příchozí hovor a pak zadat číslo? Měl jsem za to, že google nějak blokuje přidávání DTMF tónů aplikací u příchozích hovorů. ACR Phone je ale VoIP telefon a tohle je něco jiného. Pokud by jste lépe popsal jak přesně ten prefixer používáte, mohl bych to vyzkoušet a napsat návod.
Ono je to právě ještě jednodušší - není žádné zpětné volání. Jen volané číslo se skriptem rozšíří o prefix (+420.. brána, chvíle čekání) a postfix (#). Tj. člověk normálně volá, jen spojení je cca o 5-10s pomalejší než vyťuká DTMF. V podstatě totéž, co ACR dělá s pokusem o přidání mezinárodní předvolby v roamingu. Tj. třeba do Odorik aplikace by to byla čtvrtá možnost s konfigurací toho čísla na ústřednu (asi lepší vlastní 910 než pro všechny stejné). Plus je třeba povolit odchozí číslo na ústředně bez pinu nebo jej přidat do DTMF. Do seznamu volaných čísel se uloží původní číslo - a je možné jej volat i jinak.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8161
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od xsouku04 »

alfi píše: pát 04. srp 2023 21:41:41
xsouku04 píše: pát 04. srp 2023 19:38:47 Aha takže prefixer umí prozvonit, počkat na příchozí hovor a pak zadat číslo? Měl jsem za to, že google nějak blokuje přidávání DTMF tónů aplikací u příchozích hovorů. ACR Phone je ale VoIP telefon a tohle je něco jiného. Pokud by jste lépe popsal jak přesně ten prefixer používáte, mohl bych to vyzkoušet a napsat návod.
Ono je to právě ještě jednodušší - není žádné zpětné volání. Jen volané číslo se skriptem rozšíří o prefix (+420.. brána, chvíle čekání) a postfix (#). Tj. člověk normálně volá, jen spojení je cca o 5-10s pomalejší než vyťuká DTMF. V podstatě totéž, co ACR dělá s pokusem o přidání mezinárodní předvolby v roamingu. Tj. třeba do Odorik aplikace by to byla čtvrtá možnost s konfigurací toho čísla na ústřednu (asi lepší vlastní 910 než pro všechny stejné). Plus je třeba povolit odchozí číslo na ústředně bez pinu nebo jej přidat do DTMF. Do seznamu volaných čísel se uloží původní číslo - a je možné jej volat i jinak.
Tedy uživatelsky se tváří, že zpětné volání není, ale ve skutečnosti je? Tedy prefixer opravdu umí zadat číslo během příchozího hovoru? Jak přesně se ten Prefixer jmenuje? Na google play mi nic takového neukázalo. Vypadá to, že Prefixer byl z google play také vyhozen.
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Spolehlivý SIP klient pro Android s dobrou integrací

Příspěvek od alfi »

xsouku04 píše: pát 04. srp 2023 22:33:13 Tedy uživatelsky se tváří, že zpětné volání není, ale ve skutečnosti je? Tedy prefixer opravdu umí zadat číslo během příchozího hovoru? Jak přesně se ten Prefixer jmenuje? Na google play mi nic takového neukázalo. Vypadá to, že Prefixer byl z google play také vyhozen.
Jj, z play storu vyhozen už před lety. Zpětné volání není, je jen odchozí hovor. Ten místo "+420603123456" vytočí "00420822300400,,00420603123456#". Jde to takhle napsat i do tel. seznamu, ale pro každé číslo zvlášť je to dost nepohodlné. Prefixer volané číslo změní automaticky - ale s ACR phone nefunguje :(
Odpovědět