www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Místo pro služby, které lze dobře kombinovat se službami Odorik.cz .
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Příspěvek od xsouku04 »

Na root.cz jsem narazil na článek na aplikaci https://www.hoptodesk.com/ .

Hoptodesk by měl fungovat stejně jako Teamviewer nebo Anydesk (tomu se podobá nejvíce), ale je více decentralizovaný a pro všechna použití bez omezení zdarma. Pro českého uživatele působí srozumitelněji, protože jak web tak aplikace podporuje češtinu a uživatele nerozptyluje zbytečnostmi.
image.png
image.png (113.02 KiB) Zobrazeno 1043 x
Pro vzdálené připojení stačí nadiktovat číslo plochy (případně i heslo, to ale není úplně nutné).

Hoptodesk je fork opensource projektu https://rustdesk.com/. Proč provedli fork, popisují autoři zde.




Nejpodstatnější asi je, že používají TURN server pro průchod přes NAT. Tedy většina komunikace probíhá napřímo, bez toho, aby to zvyšovalo latenci a zatěžovalo nějaký server. Komunikace je také prý šifrovaná mezi koncovými body. Výhoda tedy je, že to mohou nabídnout pro všechny zdarma a bez omezení a bude možné i vlastní hostování TURN serveru, které ale není nutné.

Dnes jsem aplikaci vyzkoušel. Připojoval jsem se z Ubuntu (kde jsem nainstaloval deb balíček), do Windows (kde jsem jen spustil stáhnout aplikaci .exe bez instalace) a fungovalo to dobře. Rozhraní je podobné anydesk, ale připadá mi ještě lepší a uhlazenější.
Zbývá tedy zjistit, jestli má aplikace i nějaké zásadní nedostatky. Jako např. že se někomu nedaří připojit k někomu ze "záhadných důvodů". Nebo jak moc je kvalita přenosu obrazu citlivá na rychlost internetu a podobně.

Uhlazenost a jednoduchost aplikace i webových stránek ale značí, že by to autoři mohli mít v hlavě dobře srovnáno a mohla by to být nejen alternativa zdarma, ale dokonce i lepší alternativa zdarma než samotný teamviewer. A protože je to fork, velkou část práce za ně udělal někdo jiný, takže by opravdu mohlo být v možnostech malého týmu to vše dotáhnout k dokonalosti. Podobné programy mohou být zásadní pro občasnou technickou vzdálenou podporu, jako např. nastavování VoIP zařízení.

Vzhledem k tomu, že aplikaci spravuje jistě jen velmi malý tým vývojářů a něco takového by se hodilo stovkám milionů lidí, problém s financováním a udržení aplikace v chodu by být neměl, i kdyby měli žít jen z drobných darů, nebo úprav na zakázku.

U podobných aplikací je třeba mít vždy na paměti, že mohou být zneužity někým nepoctivým. Podezřelé jsou především nevyžádané a urgentní nabídky s pomocí na dálku od člověka, který by se mohl vydávat za někoho jiného, než kým je doopravdy (podvodník, co jde po datech nebo bankovním účtu).
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Příspěvek od xsouku04 »

Tak jsem hoptodesk testoval s kolegou, který má upload jen cca 4 Mbity a odezvy byly několikanásobně pomalejší než u Nomashine (přes VPN) nebo Anydesk.

Napadají mne dvě vysvětlení.
- Vypadá to, že rustdesk potřebuje podporu hardware k tomu, aby mohl používat h264/h265, což se zjevně ne vždy může podařit.
- Nepodařilo se prorazit NAT a muselo to jít přes nějaký server těch lidí, co se o to starají, dovolují pak jen omezený provoz?
- Nějaký další problém, musím to více otestovat. Když to běželo v rámci lokální sítě, odezvy byly OK.


Autor Nomashine psal někde na svém fóru, že používání proprietárních kodeků jako h264 je zásadní a musí tak platit licence i za uživatele zdarma, jinak by to prostě nebylo dobré.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Příspěvek od xsouku04 »

Nyní jsem se vrátil a testuji raději RustDesk.
Verze scite (jediná možnost pro 32 bit windows) mi jela výrazně pomaleji a nenabízela všechny kodeky a možnosti.
64 bitová verze mi nabízela nejen H264 kodek, ale i např. volbu rozlišení na koncovém počítači a zatím byla bezproblémově rychlá.
https://github.com/rustdesk/rustdesk/releases/tag/1.2.3

Zato anitivirus si vymýšlel, že chytil vir ať prý zaplatím.

Udělat si vlastní server pro Rustdesk je velmi snadné.
xtonda
Příspěvky: 770
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Příspěvek od xtonda »

Tohle mě zajímá zejména pro scénář když někdo náhodně potřebuje pomoct z něčím na počítači a je to laik a tedy je důležité aby pro něj bylo zpřístupnění počítače abych se mohl připojit co nejsnazší.

Hoptodesk vyzkoušel, a nefunguje to moc dobře, na PC se dvěma monitory to blbne, obraz z 1. monitoru blikal a z 2. byla horní půlka úplně rozsypaná. Když sem dal video do fullscreeen nebo zobrazil Task Manager, tak to hodilo hlášku aby obsluha ovládaného počítače klikla na tlačítko pro zvýšení práv

Zkusil sem i rustdesk a tam tyhle problémy nebyly, oba monitory i zvýšení práv funguje, výkonově je to ale dost slabota a to mám oba počítače na stejném 1 Gbit switchi, oba mají W10 64b a podle Resource manageru to vypadalo, že komunikace šla napřímo, ale připojení na slabší PC odezva špatná, CPU na stropě, to kódování do videa je náročné, trochu pomohlo dát nejméně náročný kodek VP8 a nastavit vyšší kvalitu, tedy vyšší bitrate. Při připojení na výkonnější počítač to bylo lepší, nabídlo to i H264 a H265 kodeky protože modernější PC pro ně má HW enkodér, ale i tak to bylo daleko za klasickým Windowsím Remote desktopem. Nicméně v nouzi něco nastavit na PC použitelné.

Pak sem zkusil TeamViewer, to se chová nejlíp i když data šla ven do internetu a zase zpět, pokud stačí rozsah použití v tom bezplatném režimu pro osobní nekomerční použití, tak za mě nejlepší volba. Připojující se osoba se sice musí registrovat a přihlásit, ale pro IT zdatného člověka to nepovažuju za překážku.

Anydesk byl docela pomalý a je tam obrácená logika připojení, zbytečně složité pro uživatele ke kterému se potřebuji připojit.

Každopádně za mnoho let sem nikdy nerazil na volně dostupnou alternativu, co by se byť jen vzdáleně blížila odezvou a kvalitou zobrazení Windows Remote desktop, přes RDP se normálně dá pracovat bez pocitu že mě to nějak omezuje, ostatní věci jsou spíš jen něco nouzově poštelovat.
jadu
Příspěvky: 153
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

Re: www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Příspěvek od jadu »

Zkuste https://www.msp360.com/connect/. Je to i free verze a je dobrá.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše: stř 29. lis 2023 0:58:00 Tohle mě zajímá zejména pro scénář když někdo náhodně potřebuje pomoct z něčím na počítači a je to laik a tedy je důležité aby pro něj bylo zpřístupnění počítače abych se mohl připojit co nejsnazší.

Hoptodesk vyzkoušel, a nefunguje to moc dobře, na PC se dvěma monitory to blbne, obraz z 1. monitoru blikal a z 2. byla horní půlka úplně rozsypaná. Když sem dal video do fullscreeen nebo zobrazil Task Manager, tak to hodilo hlášku aby obsluha ovládaného počítače klikla na tlačítko pro zvýšení práv

Zkusil sem i rustdesk a tam tyhle problémy nebyly, oba monitory i zvýšení práv funguje, výkonově je to ale dost slabota a to mám oba počítače na stejném 1 Gbit switchi, oba mají W10 64b a podle Resource manageru to vypadalo, že komunikace šla napřímo, ale připojení na slabší PC odezva špatná, CPU na stropě, to kódování do videa je náročné, trochu pomohlo dát nejméně náročný kodek VP8 a nastavit vyšší kvalitu, tedy vyšší bitrate. Při připojení na výkonnější počítač to bylo lepší, nabídlo to i H264 a H265 kodeky protože modernější PC pro ně má HW enkodér, ale i tak to bylo daleko za klasickým Windowsím Remote desktopem. Nicméně v nouzi něco nastavit na PC použitelné.

Pak sem zkusil TeamViewer, to se chová nejlíp i když data šla ven do internetu a zase zpět, pokud stačí rozsah použití v tom bezplatném režimu pro osobní nekomerční použití, tak za mě nejlepší volba. Připojující se osoba se sice musí registrovat a přihlásit, ale pro IT zdatného člověka to nepovažuju za překážku.

Anydesk byl docela pomalý a je tam obrácená logika připojení, zbytečně složité pro uživatele ke kterému se potřebuji připojit.

Každopádně za mnoho let sem nikdy nerazil na volně dostupnou alternativu, co by se byť jen vzdáleně blížila odezvou a kvalitou zobrazení Windows Remote desktop, přes RDP se normálně dá pracovat bez pocitu že mě to nějak omezuje, ostatní věci jsou spíš jen něco nouzově poštelovat.
Díky za testy. Testoval jsem dnes opět RustDesk. Kolega má Windows na počítači s 3K rozlišení, s H264 kodekem to bylo docela dobré. Ale když jsem jej vypnul, bylo to nic moc, ale stále lepší než hoptodesk. Ač to ideální není, dovedu si představit, že by si někdo s Rusteskem vystačil a mohl být i dlouhodobě spokojený. Ty patentované kodeky jsou bohužel problém. Možná by to šlo obejít, že by se pro přenos obrazu požil webový prohlížeč (s pomocí té aplikace, tedy skrytě), který patent už má a tak aplikace jen pro vše ostatní.

Anydesk mi přijde naopak snadnější než Teamviewer, který už moc bobtná. Dávám mu přednost a problémy nejsou. Co myslíte tou obrácenou logikou? Výhoda Anydesk je, že se nemusí sdělovat heslo, stačí, jen když mi zákazník sdělí číslo pracoviště, a pak povolit dotyčnému vstup. A i aplikace mi přijde kvalitnější, pro Linux je nativní.
xtonda
Příspěvky: 770
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Příspěvek od xtonda »

jadu, zkusil sem MSP360, funguje to, QuickSupport aplikace je jednoduchá, víc to točí větrákem a odezva je horší než TeamViewer, jako záložní řešení dobré.

xsouku04, pokud má ovládaný komp HW h264 enkodér, tak jde použít, pokud ho nemá, tak by SW h264 enkodér byl pomalý a výhoda oproti svobodným kodekům by to stejně nebyla. Licenční problém je IMO podružný, existuje i svobodný h264 enkodér x264.

V anydesku musí uživatel počítače co bude ovládán pozvat toho druhého k připojení a zadat jeho adresu, což je prostě nějaká akce, aplikace co se spouští je plnohodnotná pro obě role s větším množstvím prvků kde je potřeba se zorientovat. TeamViewer a MSP360 mají speciální Quick support aplikaci, tu BFU co potřebuje pomoct spustí, otevře se malé jednoduché okénko a on jenom opíše nebo nadiktuje id a heslo co vidí, to mi prostě přijde jednodušší. Složitost z druhé strany kde bude sedět osoba počítačově zdatná tolik neřeším. Linux používám spíš okrajově a vždy v roli ovládaného počítače.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše: stř 29. lis 2023 17:47:32 xsouku04, pokud má ovládaný komp HW h264 enkodér, tak jde použít, pokud ho nemá, tak by SW h264 enkodér byl pomalý a výhoda oproti svobodným kodekům by to stejně nebyla. Licenční problém je IMO podružný, existuje i svobodný h264 enkodér x264.

V anydesku musí uživatel počítače co bude ovládán pozvat toho druhého k připojení a zadat jeho adresu, což je prostě nějaká akce, aplikace co se spouští je plnohodnotná pro obě role s větším množstvím prvků kde je potřeba se zorientovat. TeamViewer a MSP360 mají speciální Quick support aplikaci, tu BFU co potřebuje pomoct spustí, otevře se malé jednoduché okénko a on jenom opíše nebo nadiktuje id a heslo co vidí, to mi prostě přijde jednodušší. Složitost z druhé strany kde bude sedět osoba počítačově zdatná tolik neřeším. Linux používám spíš okrajově a vždy v roli ovládaného počítače.
Já myslím, že to používání h264 ať už software nebo hardware je zásadní. Nomachine funguje vždycky skvěle, a to i když hardwarové h264 není k dispozici. Mají softwarové, za které musí platit licence a ty platí i u verzí, co dávají k dispozici k nekomerčním účelům zdarma. https://kb.nomachine.com/AR10K00706
Přes Nomahine se dá hrát i počítačová hra na dálku. Nebo sledovat film. Ale nemá to vyřešen průchod přes NAT a není to vhodné pro BFU. Ale pokud jsou všechny počítače spojené přes VPN, funguje dobře. Linux stejně dobře jako Windows. Jde mi spíše o tu jednorázovou podporu pro BFU, který maximálně zvládne něco spustit. A pro tyto případy se mi nejlépe osvědčuje Anydesk. A ten Rustdesk by se asi také dal nejspíše použít. Někdy by stačilo i sdílení obrazovky přes webový prohlížeč s tím, že bych dotyčného jen na dálku naváděl, ale psát a klikat by musel sám. To funguje také dobře, protože prohlížeče mají H.264 v sobě.
xtonda
Příspěvky: 770
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: www.hoptodesk.com - teamviewer/anydesk zdarma pro libovolné použití?

Příspěvek od xtonda »

Asi to bude mít vliv, teď sem našel, že h264 encoding je rychlejší než vp8 i vp9. A předpokládám zároveň že Nomachine je za ty léta vývoje komerční firmou daleko líp udělaný. Taky by bylo zajímavý srovnat Nomachine free kde se zrcadlí fyzický desktop a ten komerční kde fungují virtuální desktopy ve vektorovém režimu.
Odpovědět