Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8117
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od xsouku04 »

Ač se to nezdá nelogické, v současné době jsou spotové ceny elektřiny velmi nízké, často nulové nebo dokonce záporné.

Jaký je v tom háček? Háčky jsou dva.

Spotové ceny nejsou dlouhodobě předvídatelné a teoreticky mohou být ceny i nesmyslně vysoké. I když ve skutečnosti jsou spíše překvapivě nízké. Kdo měl spotové ceny celou dobu, i přes nesmyslný výkyv směrem nahoru, na tom nejspíše vydělal.

Druhý problém je, že Fiala spotové ceny zakázal těm, co nemají speciální hodiny, které měří a odesílají naměřenou spotřebu v reálném čase. Dříve se to dělalo průměrováním, což nebylo až tak výhodné, protože nemělo smysl zvyšovat spotřebu v době nižší ceny, ale celkově se dalo také ušetřit, protože spotové ceny jsou v průměru nižší než ty dlouhodobé. Speciální hodiny má automaticky každý, kdo má povoleno prodávat přebytky z fotovoltaiky, pro ostatní je to, zdá se, docela problém. (problém hlavně politický - ty hodiny nemohou být moc drahé)

https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trh ... 2024-01-01

obrazek.png
obrazek.png (54.6 KiB) Zobrazeno 650 x
obrazek.png
obrazek.png (54.95 KiB) Zobrazeno 652 x
Všimněte si, že cena 60 EUR/MWh (cca 1500 Kč/MWh), tedy večerní špička, je pořád hodně nízká cena, kterou vám nikdo normálně nedá. K ceně je třeba ještě připočítat regulovaný poplatek za distribuci a obnovitelné zdroje (ten nám Fiala zvýšil od nového roku) a DPH. Skutečná náklady na výrobu elektřiny z uhlí nebo jádra jsou prý něco jako 300 Kč/MWh, běžná cena v předprodeji je ale nyní asi desetkrát vyšší.

Spotové ceny jsou známé vždy na jeden den dopředu. Tedy nejsou tak úplně spotové a je možné naplánovat nějakou činnost nebo třeba topení den předem. Takže rozhodnout se, jestli se vyplatí zatápět v kotli na dřevo, lze naprosto přesně.

Je zde tak spoustu prostoru jak na tom vydělat. Kdo má např. zároveň tepelné čerpadlo nebo klimatizaci i topení plynem, může v době, kdy je elektřina téměř zadarmo, topit čerpadlem/klimatizací, a pokud by cena byla vysoká (nebo mrazy příliš velké) topit raději plynem.
Jiná možnost je si např. dobít baterii v době, kdy je elektřina téměř zadarmo a pak prodávat v době vyšší ceny. Teoreticky by tak mohlo elektroauto vydělat na část své kupní ceny. Nebo záměrně neužívat elektřinu vyrobenou ze solárních panelů ale dobíjet si raději baterku na dobu, kdy bude elektřina dražší.

Jinak se to nesmí, ale ušetřit by mohli i ti, co by míchali spotřebu ze dvou různých hodin.

Proč se tohle děje? Prostě protože trh nefunguje dobře. Ne že by nulová nebo záporná cena elektřiny v budoucnu zmizela, ale bude hlavně v létě, v zimě bude naopak hodně vysoká. Takže majitelé tepelných čerpadel, co nemají alternativu ani energeticky úspornou budovu, se pravděpodobně prohnou.

Jaká je budoucnost? Spotové ceny nám budou vnucovány čím dál více, a kdo se dovede přizpůsobit se spotřebou, v budoucnu bude schopen hodně ušetřit. Jen se spotovými cenami je možné výrazně přizpůsobovat odbyt elektřiny podle množství, které se zrovna vyrábí nespolehlivými obnovitelnými zdroji. Politici, zdá se, tohle nechápou a netlačí na větší zavedení spotových cen, alespoň pro ty, pro které je to výhodné. Nebo je v mé úvaze někde chyba?

Mám malou domácí solární elektrárnu 10 Kwp a přebytky prodávám za pevnou cenu 3500 Kč/MWh, na kterou mám smlouvu. Když to na vlastní spotřebu, pokud teď v zimě elektrárna nestačí, kupuji na spotovém trhu za cenu obvykle 0-2000 Kč/MWh. Spotové ceny jsou v průměru nižší.

Jinak jsem moc zvědav, co se stane, až se nebude vyplácet výroba elektřiny v ČR z uhlí, kvůli velmi drahým povolenkám. Kde vezmeme těch 40% elektřiny, které se nyní vyrábí z uhlí? Nebude to znamenat další obří inflaci, rozklad průmyslu a zbohatnutí ČEZu? Díky módním tepelným čerpadlům a povinným autům na baterky by mohla spotřeba elektřiny výrazně růst. Hlavně v zimě.

Dlohodobý vývoj ceny elektřiny https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elek ... eur-3-roky
obrazek.png
obrazek.png (109.52 KiB) Zobrazeno 621 x
mymartin
Příspěvky: 150
Registrován: čtv 11. úno 2016 22:36:45

Re: Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od mymartin »

Děkuji za zajímavý pohled.
Na podzim jsem uzavřel fixaci na 2 roky za cenu 3 390 Kč/MWh bez DPH.
Mohu ještě bez sankce odstoupit do 15. ledna.
Myslíte si, že fixace byla zbrklá?
Chápu, že nemáte křišťálovou kouli, ale oslabení průmyslu v německu může způsobit pokles cen energií v kombinaci s vysokým přebytkem z větrných elektráren.
Chápu, že povolenky a případné odstávky jaderných elektráren mohou způsobit krátkodobý cenový šok.
Případně zákaz ruského paliva pro slovenské jaderné elektrárny či kompletní embargo na ruské produkty bez vyjímek by znamenaly další vlnu inflace, která by mohla být devastující.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2566
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od Pitomec »

Pokud by mně někdo aktuálně nabídl fixaci výhodnější, tak bych od té původní odstoupil. Jinak ne. A sázet na spotové ceny, že na nich mohu ušetřit, to je asi stejná sázka do loterie, jako obchodování na burze - může to vyjít (když je člověk znalý), ale reálnější je, že dotyčný spíš prodělá gatě.
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8117
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od xsouku04 »

Já jsem měl spotovou cenu celou dobu i přes ten nehorázný výkyv. Zálohy sice vzrostly z 1500 Kč/měsíčně na 4500 Kč/měsíc, ale nakonec hrozně moc vraceli, protože podobně rychle jak to stouplo, to i kleslo. Tedy nebylo to zdaleka tak hrozné a dost možná výhodnější, než kdybych se poté, co to trochu vzrostlo, upsal na 2 roky.

Nejhorší byl srpen/září 2022 moje vyúčtování. Rozhodně to bylo nejvýhodnější, protože měsíce kdy byla cena hodně vysoká narážela na vládní strop, a kdy byla nižší dalo se ušetřit.
image.png
image.png (42.11 KiB) Zobrazeno 503 x
image.png
image.png (94.03 KiB) Zobrazeno 503 x
Pro srovnání jeden ceník na dobu neurčitou platný od 1.1.2024
.
image.png
image.png (207.66 KiB) Zobrazeno 490 x
tedy cena 3960 Kč/min bez DPH.Spotové ceny ale bohužel může mít jen ten, kdo má speciální elektroměr, co dovede elektřinu měřit v reálném čase a informaci odesílat. Ostatním to naše vláda zakázala jako reakci na zdražování elektřiny. Spotovou cenu pořád mají jen ti, co si podepsali před tím zdražením. Ale je to spotová cena zprůměrovaná, takže se nedá tolik ušetřit např. topením v době, kdy je cena nejnižší.

Spotové ceny by mohly být dobré především pro ty, co mají možnost volby. Např. mohou zatopit v krbu nebo v kotli, kdyby to hodně vyrostlo. Ono totiž při těch největších špíčkách je už levnější si vyrábět elektřinu sám pomocí elektrocentrály, než to kupovat za spotové ceny.

Většina výrobců a obchodníků zjevně neprodává ani nenakupuje za spotové ceny. Takto se zjevně obchoduje jen přebytek elektřiny, takže to až tak reálnou cenu zjevně neukazuje. I tak mám ale pocit, že je spotová cena v průměru nižší než ta zajištěná.

Dlouhodobě očekávám, že cena elektřiny půjde spíše nahoru, protože není vůbec vyřešené odkud vezmeme tu elektřinu, co nyní vyrábí uhelné elektrárny, které se plánují vypnout. Kdy přesně, to ale bude mít vliv na ceny, ale netuším
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8117
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od xsouku04 »

Ač jsou ceny elektřiny nyní výrazně vyšší - mrzne a fabriky už fungují, maximální denní ceny jsou zhruba stejné jako zafixované ceny na dva roky.
obrazek.png
obrazek.png (55.99 KiB) Zobrazeno 333 x

Podle tohoto odkazu je roční spotřeba ČR cca cca 60,4 TWh https://www.srovnejto.cz/blog/jaka-je-p ... neho-domu/

Během jedné hodiny se na spotovém trhu (je to vidět z obrázku) zobchodují cca 3 GWh elektřiny za hodinu. Za den je to 3*24 = cca 72 GWh a za rok 72 * 365 = 26 TWh. Tedy na spotovém trhu se zobchoduje cca polovina spotřeby české republiky. Asi to bude tím, že velká část průmyslu nakukupuje za spotové ceny.

V případě, že by cena opět vystřelila nesmyslně vysoko, není to tak hrozné, protože česká vláda nejspíše po půl roce váhání opět zavede stropy.
Horší by to bylo pro průmysl. V každém případě, myslím, že rušit si vytápění na plyn jen kvůli montáží tepelného čerpadla, není rozumné. Tepelnému čerpadlu totiž klesá účinnost s větším mrazem a to dost výrazně. A pokud by v budoucnu byly velké mrazy, bude spotová cena elektřiny hodně vysoká a účinnost tepelného čerpadla hodně nízká. V tom případě je asi lepší opět zapnout topení na plyn, nebo zatopit v krbu. Tedy pro ty, co mají možnost volby, u topení bych se spotových cen nebál. Nebo je v mé úvaze někde chyba?
Naopak pokud je venku kolem 10 stupňů, topením třeba i klimatizací se naprosto vyplácí, protože účinnost je velmi vysoká. A mírná zima bývá mnohem delší dobu než -10 a více.

Úplně na tom jsou nejhůře lidi s teplárnou, kde se na tom všem ještě dost možná přiživí majitel teplárny a zajistí tak úplně nejvyšší možnou cenu tepla.

A ještě jeden postřeh, jaká je cena elektřiny v Rakousku. Každý měsíc cenu aktualizují. Tento měsíc je cena viz obrázek.
obrazek.png
obrazek.png (17.19 KiB) Zobrazeno 320 x
Tedy bez daně stojí v lednu 2024 elektřina 3 Kč/KWh + 88 Kč/měsíc + cena za distribuci .

Podzimní nabídka fixace je ale výrazně dražší než běžný tarif. Tedy 4 Kč/KW bez DPH + 130 Kč + cena za distribuci.

obrazek.png
obrazek.png (29.63 KiB) Zobrazeno 318 x

A ještě jeden postřeh. Všimněte jak jsou jejich ceníky jednoduché.

Pro úplnost ještě přidám ceny v době největší drahoty (ceny bez DPH a poplatků za distribuci). Hodiny s dálkovým odečtem jsou automaticky bez příplatku.
obrazek.png
obrazek.png (77.11 KiB) Zobrazeno 307 x
jan.hradil
Příspěvky: 51
Registrován: stř 03. dub 2013 22:13:31

Re: Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od jan.hradil »

S cenou elektřiny je u nás problém v tom, že obsahuje hromadu různych poplatků (cena za jistič, poplatek regulatorovi trhu, poplatek za obnovitelné zdroje atd.). Takže celková cena se počítá dost složitě.
Dobrá zpráva ale je, že když člověk vybírá dodavatele, tak je možné většinou skoro celé ty složite ceníky nebo kalkulačky ignorovat, a porovnat jen obchodní část ceny, a měsíční platbu obchodníkovi (obojí bez DPH). To jsou jediné 2 položky, které může obchodník měnit. Všechny ty ostatní poplatky jsou pro vaše odběrní místo předem určené Energetickým regulačním úřadem, a ani vy ani obchodník s tím nic neuděláte.
Takže já si vždy vynásobím svoji přibližnou roční spotřebu cenou silové elektřiny, přičtu 12x měsíční paušál, a tuto cifru porovnávám mezi obchodníky. Když má člověk malou spotřebu, tak ten měsíční poplatek může být důležitější, než nízká cena elektřiny.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8117
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od xsouku04 »

jan.hradil píše: čtv 11. led 2024 19:51:28 S cenou elektřiny je u nás problém v tom, že obsahuje hromadu různych poplatků (cena za jistič, poplatek regulatorovi trhu, poplatek za obnovitelné zdroje atd.). Takže celková cena se počítá dost složitě.
Dobrá zpráva ale je, že když člověk vybírá dodavatele, tak je možné většinou skoro celé ty složite ceníky nebo kalkulačky ignorovat, a porovnat jen obchodní část ceny, a měsíční platbu obchodníkovi (obojí bez DPH). To jsou jediné 2 položky, které může obchodník měnit. Všechny ty ostatní poplatky jsou pro vaše odběrní místo předem určené Energetickým regulačním úřadem, a ani vy ani obchodník s tím nic neuděláte.
Takže já si vždy vynásobím svoji přibližnou roční spotřebu cenou silové elektřiny, přičtu 12x měsíční paušál, a tuto cifru porovnávám mezi obchodníky. Když má člověk malou spotřebu, tak ten měsíční poplatek může být důležitější, než nízká cena elektřiny.
Ano, tak je nutné to dělat. Problém je, že se musí tyto dvě čísla složitě hledat, protože je neuvádí obchodníci na prvním místě, aby to šlo dobře porovnávat jako v Rakousku, kde nic jiného pro jednoduchost do aktualizace ceníku ani nepíší. Chtělo by to nějakou srovnávací tabulku, která dovede obchodníky seřadit jen podle těchto dvou čísel.
Místo toho všichni vymýšlí přesložitělé a předražené kalkulačky, které ale mají za úkol hlavně vytáhnout kontaktní údaje na zákazníka, aby jej mohli vodit za nos. A samotný energetický regulační úřad, místo aby především zveřejnil jednoduchou tabulku, tak opět vymýšlí kalkulačku. https://srovnavac.eru.gov.cz/

Pak je tam ještě problém s tím, že než by někdo prodělal na fixu, tak raději zavře krám. Takže vybrat si nejlevnější fixaci, nemusí být nakonec nejlepší volba.
jan.hradil
Příspěvky: 51
Registrován: stř 03. dub 2013 22:13:31

Re: Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od jan.hradil »

Kalkulačky se snaží vypočítat konečnou cenu, proto jsou tak komplikované (ty povinné poplatky závisí na poloze distribuce, jaký máte tarif, ...). Ale jak jsem psal, tak jediny rozdil mezi obchodníky, který je pro nás koncové zákazniky důležitý je cena silové elektřiny a měsíční poplatek.Sice tak neznáme konečnou cenu, ale spolehlivě poznáme nejlevnějšího dodavatele.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8117
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od xsouku04 »

jan.hradil píše: čtv 11. led 2024 22:20:19 Kalkulačky se snaží vypočítat konečnou cenu, proto jsou tak komplikované (ty povinné poplatky závisí na poloze distribuce, jaký máte tarif, ...). Ale jak jsem psal, tak jediny rozdil mezi obchodníky, který je pro nás koncové zákazniky důležitý je cena silové elektřiny a měsíční poplatek.Sice tak neznáme konečnou cenu, ale spolehlivě poznáme nejlevnějšího dodavatele.
Ano, rozumím. Ale i tak si myslím, že je v tom záměr dělat to složitější. Protože ty kalkulačky, když vypíší výsledky a nějaké pořadí, tyto dvě hodnoty nezobrazují, aby nebylo snadné si pořadí zkontrolovat. A různé kalkulačky vrací různá pořadí.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8117
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nulové spotové ceny elektřiny jsou letos v zimě běžné

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše: úte 02. led 2024 9:25:12 Pokud by mně někdo aktuálně nabídl fixaci výhodnější, tak bych od té původní odstoupil. Jinak ne. A sázet na spotové ceny, že na nich mohu ušetřit, to je asi stejná sázka do loterie, jako obchodování na burze - může to vyjít (když je člověk znalý), ale reálnější je, že dotyčný spíš prodělá gatě.
Troufám si nesouhlasit. Bohužel, pokud se spotové ceny zblázní, promítne se to velmi rychle i do nově fixovaných cen. Navíc za spotové ceny nakupuje velká část podniků, takže to stejně zaplatíme všichni. A pak to stejně rychle opadne, jak se to zbláznilo a ti s novou fiksací budou ještě roky platit nesmyslně vysokou cenu, protože se na ni fixovali. Myslím, že když se to zprůměruje, tak spotové ceny vyjdou prostě lépe. Zastropování fungovalo i na ty spotové ceny, a když pak klesly, hned to znamenalo značnou úsporu.

Cena plynu na spotovém trhu je nyní stabilně cca 30 EUR/MWh = 750 Kč/MWH, to ale nebrání tomu, aby nejlevnější fixované nabídky byly za dvoj a více násobek, přestože plyn se dá skladovat celkem dobře.

Spotové fixované ceny elektřiny jsou alespoň o 1/3 vyšší než průměrné spotové za několik měsíců a to se čeká další pokles. A ty nefixované ceníky mají často více jak dvojnásobné ceny oproti spotu, přitom také mohou kdykoli zdražit.

Nejlepší jsou spotové ceny, když má člověk kam utéci. Např. kdyby hodně zdražila elektřina, tak se vrátit k topení plynem (s fixací), nebo dřevem. A obráceně. Myslím, že kdyby se to zprůměrovalo, tak ti, co celou dobu nakupovali za spotové ceny, jsou na tom prostě lépe. I když nejlépe na tom byli ti, co si to zafixovali těsně před zdražením na 3 roky a jejich dodavatel neukončil činnost.

Pokud máte ale malou elektrárnu, tak není dobré prodávat za spotové ceny, protože v době, kdy svítí slunce, cena znatelně klesá. V létě navíc hrozí i záporná cena, tedy dodavatelé platí odběratelům. V době nízké ceny lze ale např. ohřívat vodu, nebo čerpat teplo do zásoby.

Za spotové ceny nakupovali všichni ti, co po zdražení ukončili činnost, přestože si hráli na hru s fixováním. Spotové ceny prostě v průměru dlouhodobě vychází výhodněji a oni to moc dobře věděli.
Odpovědět