root a wheel

Diskuze o linuxu, rady, návody, zajímavosti.
Zamčeno
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

root a wheel

Příspěvek od luky »

dobré dopoledne,
i v dobrých rodinách se občas stane, že člověk udělá v nepozornosti chybu. V openSuse v Yastu v nastavení Zabezpečení jsem si prohlížel předvolené typy zabezpečení (Normální, bezpečné, paranoidní) a koukal, k jakým změnách dochází, co se omezuje. Nechal jsem omylem nastaven "profil" paranoidní a Yast zavřel.
V opensuse se přihlašuji běžným uživatelem s heslem, pro root mám jiné heslo. Protože tito uživatelé nejsou ve skupině wheel, tak jsem si volbou paranoidní v Zabezpečení naběhl na problém, protože se teď nemůžu přihlásit jako su (systém mě na potřebu být v skupině wheel upozorňuje).
V souboru /etc/pam.d/su v takových situacích obvykle bývá
auth required pam_wheel.so
nic takové jsem tam nenašel. Ani snaha o změnu souboru /etc/group mi nepřinesla efekt. Např. doplnit soubor o wheel:x:10:mojejmeno (napadá mě, nezkoušel jsem ještě wheel:x:10:root)
Netuším totiž co všechno se tím zvýšeným zabezpečením nastavilo...
Neměli byste někdo tip jak z toho ven? (/etc zálohu jak na potvoru u této mašiny bohužel nemám)
Díky
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: root a wheel

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den.

Chybama se člověk učí :-).
Naklikal jsem si YaST a v nápovědě čtu, že:
Nastavení oprávnění pro celý systém je ukládáno v souboru /etc/permissions.secure nebo /etc/permissions.easy. Který ze souborů bude použit, záleží na výběru. Spuštění skriptu SuSEconfig dojde k nastavení podle obsahu /etc/permissions.*. Tak dojde k opravě nesprávných nastavení práv.
Doporučil bych postupovat tak, že si stroj nabootujete s pomocí nějaké live distribuce (Ubuntu),
přimountujete si kořenový oddíl Vašeho disku a pomocí následujícího příkazu v /etc si uděláte výpis konkrétních souborů, přičemž
se zaměříte na datum a čas poslední změny, který tento příkaz produkuje:

Kód: Vybrat vše

ls -al | grep permissions
Vaše soubory pak můžete porovnat se soubory v příloze (z mého desktopu).

J.M.
Přílohy
moje_soubory.tar.gz
(5.52 KiB) Staženo 344 x
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: root a wheel

Příspěvek od luky »

díky moc, zkusím to
L.
Zamčeno