souborový systém

Diskuze o linuxu, rady, návody, zajímavosti.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

souborový systém

Příspěvek od luky »

rád bych se zeptal, jaké máte zkušenosti s jinými souborovými systémy než je standardní doporučovaný ext4. Mám openSuse, potřeboval bych zvolit ideální FS pro archivaci dat (fotky, videa) tak, aby byl odolný proti poškození (vypnutí el. proudu, reset po zamrznutí počítače), aby bylo možno ztracené soubory (smazané) obnovit i s názvem a atributy času a data. Nebo v případě poškození tabulky oddílů provést snadno opravu.

Ono vůbec obnovování smazaných souborů na ext4 mi nepřijde jako legrace, sice můžu použít PhotoRec (TestDisk u smazané partition table), ale už neobnovím názvy souborů, natož adresářovou strukturu. Občas se setkávám s doporučením na ReiserFS, ale údajně tento fs není moc stabilní, tak netuším.

Ještě dodám, že je mi jasné, že nejlepší je zálohovat, pokud možno pravidelně, a to na druhý disk.
Pravidelné kontroly oddílů jsou nastaveny pomocí tune2fs
Díky.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: souborový systém

Příspěvek od xsouku04 »

luky píše:rád bych se zeptal, jaké máte zkušenosti s jinými souborovými systémy než je standardní doporučovaný ext4. Mám openSuse, potřeboval bych zvolit ideální FS pro archivaci dat (fotky, videa) tak, aby byl odolný proti poškození (vypnutí el. proudu, reset po zamrznutí počítače), aby bylo možno ztracené soubory (smazané) obnovit i s názvem a atributy času a data. Nebo v případě poškození tabulky oddílů provést snadno opravu.

Ono vůbec obnovování smazaných souborů na ext4 mi nepřijde jako legrace, sice můžu použít PhotoRec (TestDisk u smazané partition table), ale už neobnovím názvy souborů, natož adresářovou strukturu. Občas se setkávám s doporučením na ReiserFS, ale údajně tento fs není moc stabilní, tak netuším.

Ještě dodám, že je mi jasné, že nejlepší je zálohovat, pokud možno pravidelně, a to na druhý disk.
Pravidelné kontroly oddílů jsou nastaveny pomocí tune2fs
Díky.
Co se týče "nekorektního" vypínání, tak ext4 je docela dobrej. Co se týče výkonu, hlavně když máte spousty malých souborů, ke kterým musíte na přeskáčku přistupovat najdou se lepší. Na velké soubory bych ale u ext4 zůstal. Co se týče problémem s mazáním dobře si rozmyslete co mažete, nebo doporučuji místo mazání přemisťovat do koše a koš vyprazdňovat a ž když dochází místo. Přemístění do koše je okamžitá operace, pokud je koš na stejném disku jako daný disk. "Koš" tak může být libovolný adresář.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: souborový systém

Příspěvek od luky »

jedná se fotky (cca 3MB) a videa (300MB). Rychlost v tomto případě není důležitá. Z počátku během poznávání Linuxu a trvání na dual bootu s Win se mi čas od času podařilo poškodit FS. Naštěstí začátečnické nehody jsou pryč. Ale už se mi stalo, že jsem opravoval systém z Live Ubuntu (někdy z 2009), který měl nějaký bug pro ext4, takže potom byla práce s gparted devastující. Prostě vždycky hrozí nějaké poškození...
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: souborový systém

Příspěvek od luky »

Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: souborový systém

Příspěvek od xsouku04 »

luky píše:jedná se fotky (cca 3MB) a videa (300MB). Rychlost v tomto případě není důležitá. Z počátku během poznávání Linuxu a trvání na dual bootu s Win se mi čas od času podařilo poškodit FS. Naštěstí začátečnické nehody jsou pryč. Ale už se mi stalo, že jsem opravoval systém z Live Ubuntu (někdy z 2009), který měl nějaký bug pro ext4, takže potom byla práce s gparted devastující. Prostě vždycky hrozí nějaké poškození...
Ano při rozdělování snad nějaké riziko hrozí, jinak co se týče bezpečnosti je ext4 asi nejlépe vyzkoušený filesystém. Pokud má nějakou slabší stránku tak výkon v případě hodně malých souborů.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: souborový systém

Příspěvek od luky »

zatím to vypadá tak, že se dalším oficiálním FS stane i BTRFS, který jak jsem se dočetl má zajímavou funkci copy on write, která chrání integritu kopírovaných (měněných) souborů při náhodných kolapsech. Zkusím pro zajímavost spustit u ext4 žurnálování samotných dat, nejen metadat, byť za cenu zpomalení.... (u ssd disku by to ale nemělo mít nějaký vliv?)

....tak žurnálování dat zpomalilo zápis na cca 65 % původní rychlosti. To by ani nevadilo, spíš mě zarazilo, že tato varianta se moc nepoužívá, některé diskuze varují před parametrem data=journal, který je údajně neodzkoušený (nevyladěný) a funguje jen teoreticky

Na kernel.org píšou:
data=journal mode provides full data and metadata journaling. All new data is written to the journal first, and then to its final location. In the event of a crash, the journal can be replayed, bringing both data and metadata into a consistent state. This mode is the slowest except when data needs to be read from and written to disk at the same time where it outperforms all others modes. Currently ext4 does not have delayed allocation support if this data journalling mode is selected.

poslední větě moc nerozumím....Rád bych oddíl s důležitými daty chránil, nechci se ale pouštět do experimentů
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: souborový systém

Příspěvek od xsouku04 »

Linux prostě nedělá to, aby si nenávratně poškodil souborový systém jen proto, že vypnuly proud. Ext4 bez zapínání datového žurnálu je OK.
Co je ale výraznější nebezpečí je selhání hardware. A to nemusí být vždy jen disk, ale může též selhat třeba paměť RAM, která teoreticky může způsobit i poškození dat na disku. Spíš bych tedy raději zálohoval nebo si postavil raid, nebo oboje. Podle mne je to mnohem lepší , než se zabývat vybíráním nějakého málo používaný souborové systému. Tím, že je málo používaný samo o sobě rizika zvyšuje.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: souborový systém

Příspěvek od 4smart.cz »

Zdravím,

Myslím, že ext4 je pro Vás v současnosti tou nejlepší a nejjistější volbou. Ext4 vykazuje v určitých případech na rozdíl od ext3 mírně lepší odezvu.
Pokud lpíte na rychlosti, připojte svůj FS s parametrem noatime, který výrazně zlepší odezvu. Vypínat žurnál je nebezpečné a rozhodně to nelze doporučit.
Pokud jste majitelem klasického pevného disku, můžete zkusit experimentovat se změnou I/O plánovače na svém systému.
V určitých situacích můžete dosáhnout výrazně lepších ale i výrazně horších hodnot odezvy.
Pokud jste majitelem SSD disku, změna plánovače Vám nepřinese téměř žádné výsledky.

http://www.linuxhowtos.org/System/iosched.htm
http://www.cyberciti.biz/faq/linux-chan ... -harddisk/

V situacích, kdy je potreba opravdu vysoky vykon FS a požadavky na kapacitu FS jsou male, je technicky zajimavou variantou nasazeni ramfs nebo tmpfs.
Velikost takoveho FS se pak odviji od mnozstvi RAM, kterou oddilu priradite. Oba FS se ale lisi, zejmena v vlastnostech jako je dynamicky rust nebo pripadna ucast SWAPovaciho oddilu na takovem FS. To vse je pekne schrnuto zde:

http://www.thegeekstuff.com/2008/11/ove ... -on-linux/


Doporuceni na zaver:
tím nejlepším způsobem, jak navýšit výkon klasického FS, je sáhnout po novějším hardware.

J.M.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: souborový systém

Příspěvek od luky »

díky za odpovědi a tipy,
nemám u FS nároky na výkon (rychlost), spíše mi jde o zvýšení bezpečnosti a odolnosti FS proti nehodám. Nejde ani tak o výpadky elektřiny, to se mi na desktopu snad ani nestalo, leda tak za bouřky...

Spíše mi jde o to, že se někdy stane, že počítač zamrzne, přestane reagovat atd. A musí se ručně zrestartovat. Většinou se mi stalo po aktualizaci (výjimečně), stažení balíčku mimo oficiální repozitáře openSuse (snažím se, když už na to dojde, stahovat z důvěryhodných orig. zdrojů), špatné nastavení systému atd.... Pokud to jde a nezapomenu, tak nový software zkusím na virtualboxu. Někdy může dojít ke kolapsu při spouštění programů ve wine atd. atd.

V desktopu mám 2 HD, právě kvůli zálohování. Na RAID si netroufnu, i když jsem už o tom přemýšlel (RAID 1). Raději potřebné soubory zálohuju ručně, systém pomocí Yastu-Zálohování (nebo rsnapshot).

Díval jsem se, na to žurnálování metadat (defaultní nastavení data=ordered), tak se nejdříve zapíšou vlastní data, a když to dobře dopadne, pak se zapíšou metadata (oproti data=writeback), takže je to takový kompromis. A je vidět, že bohatě stačí...budu důvěřovat vývojářům.

.....vzpomněl jsem si, jak jsem kdysi pod dosem zkoušel ramdisk použitím ramdrive.sys v config.sys, to byla jiná doba
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: souborový systém

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud počítač zatuhne vypadá to na problém hardwaru, nebo kombinace software/hardware která se nemá ráda.
A když je problém v hardware tak zvolit jiný souborový systém nepomůže, protože jádro se může předtím než úplně zatuhne klidně nadobro pobláznit a poškodit data na disku ....
V případě bezdůvodného zatuhnutí nemusí korektně fungovat ani žurnál ...

Linux netuhne bezdůvodně, bývá to způsobeno hardwarem.
Zamčeno