O2 Internet a keepalive Odoriku

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
telefob
Příspěvky: 4
Registrován: pon 22. črc 2013 17:54:33

O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od telefob »

DSL připojení k Internetu O2 nemá veřejnou IP adresu. Veřejná IP by mohla být za příplatek 120Kč měsíčně.
Použitá VOIP brána neumí posílat keeepalive pakety a je součást adsl modemu s routerem(D-Link DVA G3671B). Jestli jsem to zjistil dobře pomocí soft. sip telefonu,který keepalive umí a tcpdump, Odorik posílá pakety po cca 49s. Jenže spojení vydrží asi 40s. A pak už se nedá na číslo dovolat. (Na soft. telefon se dá dovolat kdykoliv i když je mezi ním a ústřednou o jeden NAT víc)
Bylo by tedy asi potřeba aby Odorik posílal pakety za méně než 40s nebo O2 nechávala porty otevřené déle než 49s.
Zajímalo by mě jestli má někdo z uživatelů podobnou zkušenost.
Uživatelský avatar
kovik
Příspěvky: 505
Registrován: stř 16. lis 2011 11:07:52

Re: O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od kovik »

Zdravim, pres noc nastavim keep alive na 39s.
martin1
Příspěvky: 40
Registrován: stř 17. črc 2013 10:51:45

Re: O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od martin1 »

To je nějaká novota. Když jsem měl před pár lety ADSL, měl jsem pevnou IP zdarma. Sice jsem měl modem trvale zapnutý, ale i po resetu nebo výpadku jsem získal vždy stejnou IP.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2582
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od Pitomec »

O2 dokáže vždycky překvapit, teď nově tím, že nedává veřejnou IPv4 :(
Obrázek
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od Kabek »

Zjistil jsem, a jistě nejsem sám, že u některých zařízení je "keep alive" schováno například pod označením: "Zpráva UDP pro ověření" (zapnout) a další následný parametr je "Interval pro ověření UDP (sekundy)".
Konkrétně to je u telefonů Well SIP-T22P a následných v té řadě.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od xsouku04 »

U telefonů, kde nejde keep alive nastavit vůbec může býtmožnost to obejít tím, že zkrátíme interval registrace třeba na 30 vteřin. Vždy je lepší když dělá keep alive telefon a ne sip proxy.
Pokud zapnete keep alive na telefonu, vypněte jej u nás na lince (směr proxy telefon), protože mít dvojí keep alive z obou stran je zbytečné a někdy to může způsobovat i problémy.
telefob
Příspěvky: 4
Registrován: pon 22. črc 2013 17:54:33

Re: O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od telefob »

kovik píše:Zdravim, pres noc nastavim keep alive na 39s.
Děkuji. Já se do té lokality abych to mohl vyzkoušet dostanu asi příští týden.
xsouku04 píše:U telefonů, kde nejde keep alive nastavit vůbec může býtmožnost to obejít tím, že zkrátíme interval registrace třeba na 30 vteřin. Vždy je lepší když dělá keep alive telefon a ne sip proxy.
To je mi celkem jasné. Konkrétně tady by vzhledem ktomu, že zařízení obnovuje registraci v určitém předstihu, stačilo nastavit expiraci na cca 60s.
Kabek píše:Zjistil jsem, a jistě nejsem sám, že u některých zařízení je "keep alive" schováno například pod označením: "Zpráva UDP pro ověření" (zapnout) a další následný parametr je "Interval pro ověření UDP (sekundy)".
Konkrétně to je u telefonů Well SIP-T22P a následných v té řadě.
Tady u té VOIP části ani žádná pokročilá natavení nejsou.
chovanecm
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. kvě 2013 11:04:54

Re: O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od chovanecm »

martin1 píše:To je nějaká novota. Když jsem měl před pár lety ADSL, měl jsem pevnou IP zdarma. Sice jsem měl modem trvale zapnutý, ale i po resetu nebo výpadku jsem získal vždy stejnou IP.
O2 rádo nabízí jako zpoplatněnou službu něco, co (negarantovaně) nabízí i zdarma. Třeba ta veřejná pevná IPv4 adresa. Já pak na chvíli zajásal, že bych mohl mít i IPv6 adresu, ale jak jsem zjistil pouze za poplatek. Tak se to dělá... IPv4 adres je nedostatek, proto mám veřejnou zdarma a za IPv6 bych si měl připlatit (zároveň s tím bych ale přišel o veřejnou IPv4). Přijde mi to vtipné.
kubisek78
Příspěvky: 20
Registrován: pát 05. srp 2011 14:04:34

Re: O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od kubisek78 »

chovanecm píše:
martin1 píše:To je nějaká novota. Když jsem měl před pár lety ADSL, měl jsem pevnou IP zdarma. Sice jsem měl modem trvale zapnutý, ale i po resetu nebo výpadku jsem získal vždy stejnou IP.
O2 rádo nabízí jako zpoplatněnou službu něco, co (negarantovaně) nabízí i zdarma. Třeba ta veřejná pevná IPv4 adresa. Já pak na chvíli zajásal, že bych mohl mít i IPv6 adresu, ale jak jsem zjistil pouze za poplatek. Tak se to dělá... IPv4 adres je nedostatek, proto mám veřejnou zdarma a za IPv6 bych si měl připlatit (zároveň s tím bych ale přišel o veřejnou IPv4). Přijde mi to vtipné.
Za IPv6 se u O2 neplatí, ale tím, že vám zřídí IPv6 vám automaticky dají IPv4 jen za NATem. Něco jako kdyby např. vodárny řekly, že zavedením teplé vody zároveň přestane být studená voda pitná.

Veřejná adresa IPv4, pokud si neplatíte statickou, se může kdykoliv a bez upozornění změnit (v praxi se mi to stalo za tři roky snad jednou).
chovanecm
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. kvě 2013 11:04:54

Re: O2 Internet a keepalive Odoriku

Příspěvek od chovanecm »

Máte pravdu, popletl jsem to. IPv6 by byla zdarma, ale pokud bych chtěl veřejnou v4, tak si musím připlatit.
Odpovědět