Věc se má tak, že lidé, co internet opravdu na cestách používají pravidelně, hromadně vyměňují 3G wifi modemy za 4G. (nebo používají USB modemy či zabudovaný modem v notebook/tabletu či sdílejí internet z mobilu) Rozdíl je opravdu zásadní. Např. při jízdě vlakem z Brna do Prahy je 3G modem za jízdy po většinu času nepoužitelný. S LTE se ve stejném vlaku už po většiny cesty dá pracovat. Tedy spoustě lidí leží někde v šuplíku, což by mělo zásadně snížit jejich cenu z druhé ruky.
http://aukro.cz/3g-wifi-modem-huawei-e5 ... 88752.html Pokles ceny asi brzdí hlavně to, že většina lidí se prodejem neobtěžuje. Zrovna tento mám a asi bych jej i prodal.
Pravda je, že pokud jej chcete použít jen na jednom či několika místech, kde je 3G OK, nebo se celou dobu pohybujete po městě s dobrým 3G pokrytím, je to celkem jedno.
Nicméně zjišťuji, že někdy volat přes VoIP přes 3G začíná být problém, protože 3G internet je nyní, zdá se, méně kvalitní než před několika lety, kdy 3G síť ještě nebyla tolik vytížená. Na jiné použití než volání je ale 3G (pokud jste v dosahu 3G pokrytí) OK. Katastrofa je jen 2G.
A nestačil by obyčejný USB modem, třeba tohle?
http://aukro.cz/huawei-e173-usb-modem-3 ... 92531.html nebo jeho trochu dražší LTE varianta?
http://aukro.cz/2g-3g-4g-lte-usb-modem- ... 09892.html
Telefony s LTE začínají už na ceně cca 1800 Kč
https://www.czc.cz/4g-lte-mobilni-telefony/produkty (nechte si seřadit od nejlevnějšího), a i ty by měli fungovat v režimu wifi hotspot (ověřte si). Oproti originálním wifi LTE modemům mají možná horší výdrž baterie? Nemusí, ale možná mají.
Pokud si objednám wifi router s USB portem
TP-LINK TL-WR842ND nebo model s neodnímatelnými anténami (a snad více paměti)
TP-LINK TL-WR842N(EU) za cca 800 Kč (
rozdíly v hardwarových verzích jednotlivých modelů jsou dobře popsány na openWRT projektu- bohužel je to jedno písmenko, jiná verze hardwaru a dvojnásobná paměť je na rozlišovací schopnost většiny eshopů ), Ta verze bez "D" je novější s dvojnásobkem paměti a výkonnějším procesorem, ale svobodný firmware ještě není k dispozici.
nahraji tam nějaký svobodný firmware jako dd-wrt, pravděpodobně pak budu schopen připojit
všechny některé
USB 3G i LTE modemy (bohužel LTE jsou z větší části problémové). Celé to vyjde levněji a mám router s několika ethernet porty a s bohatými možnostmi nastavení. A výměnným LTE USB modemem, který může sloužit třeba i jen jako záložní připojení k internetu. Mohu si jej též občas vypůjčit na cesty.
Jako celek to ale nemá baterii.
Právě s tím hodlám experimentovat, i když onen USB modem hodlám používat spíše na odesílání SMS. DD-WRT je Linux a v něm se dá dělat cokoli, ale přitom to má
webové rozhraní, jak je většina lidí zvyklá. Důvěru v proprietární firmware routerů totiž vůbec nemám. Je totiž plná zbytečných funkcí jako třeba
SIP ALG, podstatné a užitečné věci si výrobce často vůbec pohlídat nedovede. Pravda je, že i tohle se zlepšuje (např. SIP ALG nyní bývá často defaultně vypnuto), opensource firmware je ale stále výrazně napřed. Problém je hlavně v tom zkoumat kompatibilitu s různým hardwarem, které se zrovna někdo v ČR ráčí prodávat. To, že je tolik různých hardwarových modelů, je prokletí. Někdy problémy může způsobovat i hardware samotný. (jako třeba nestabilní wifi). Tento router jsem si objednal v Alze na pondělí (a připlatil možnost vrátit do dvou měsíců), pokud bude zájem, mohu popsat své zážitky s fungovaní dd-wrt na něm. Je totiž možné, že modem bude nestabilní (jednou za týden potřebný restart, aby fungovala wifi slušně rychle - potkal jsem u Asusu s tomato firmwarem) třeba kvůli hardware a pak nezbude než tam vrátit původní firmware a celé to Alze vrátit. Předpokládám ale, že se potíže nevyskytnou.
Nejlevnější router, který
podle jejich doporučení umožňuje nahrát firmware dd-wrt, je
TP-Link TL-WR740N za cca 400 Kč, ten ale nemá USB port a frekvenci wifi jen 2,4 GHz.