4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Informace o novinkách a změnách na 4smart.cz
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

4smart.cz rozšiřuje svoji nabídku zpoplatnění virtuálních serverů.
Nově nabízíme tzv. variantu START, která zpoplatňuje provoz virtuálního serveru (základní služba) pouze paušálním měsíčním poplatkem ve výši 33 Kč,
Neúčtuje se za spotřebované systémové prostředky. Varianta start představuje virtuální server
o diskovém prostoru 2GB, 1 GB RAM a CPU ekviv. 800MHz jedno jádro. Síťový traffic, ani diskové přenosy nejsou omezeny.
Účtování podle varianty START je vhodné pro menší projekty.

Varianta PROFI - původní způsob zpoplatnění na základě skutečné spotřeby kreditu podle platného ceníku.
Zde se nic nemění.

Ve svém uživatelském účtu na 4smart.cz můžete mít virtuální servery varianty START i varianty PROFI současně.
Je možný přechod z varianty START na variantu PROFI, naopak přechod z varianty PROFI na variantu START možný není.


4smart.cz
xtonda
Příspěvky: 760
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: 4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od xtonda »

A co se vejde na 2 GB? Já mám na VPSce Ubuntu server 16.04 + Xfce a jen /usr + /lib + /var mi zabírají přes 3 GB, samotný /usr 1.8 GB

Nebo jsou na OpenVZ soubory OS sdílené a nezapočítávají se?

Každopádně je to ale krok vpřed, účtování podle zdrojů mi přijde šíleně nepredikovatelné, zejména CPU a diskové přenosy.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: 4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

Varianta START je určena pro nenáročné projekty, tedy nepředpokládám, že by tam někdo instaloval Xfce a další závislé balíky.
Variantu START lze pohodlně použít v kombinaci s minimálními instalacemi prostředí v naší nabídce, dále instalacemi pro provoz webu LAMP, RoR, případně phpbb, apod.
Zbylý diskový prostor dostatečně poslouží pro jednoúčelový provoz, např. malé MySQL databáze a/nebo webových stránek, případně jiných vlastních aplikací nebo scriptů.
Varianta START se samozřejmě nehodí pro šablony typu Elastix, FreePBX, BigBlueButton, a není pro to určená.

Bude-li o tuto formu zpoplatnění zájem, mohou být do budoucna zařazeny další paušální tarify.

J.M.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 7953
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: 4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od xsouku04 »

K čemu by měl virtuál sloužit? Instalovat na něj Xfce mi nepřijde jako dobrý nápad pro naprostou většinu použití. Na serveru by toho mělo být vždy co nejméně tak, aby byla zachována požadovaná funkcionalita. Každá další aplikace či knihovna představuje další teoretická bezpečnostní rizika a také potencionálně zvyšuje nároky na systémové prostředky. Když nic jiného tak vždy zabírá místo na disku.
xtonda
Příspěvky: 760
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: 4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od xtonda »

Ano, VPS sice znamená virtual private server a i služba co používám má v názvu server, ale proč bych to musel používat jako server, resp. jen jako server? Když sem před rokem a půl narazil na opravdu levné a přitom celkem schopné VPSko (do té doby sem žil v tom, že VPSka se pohybují ve stovkách měsíčně), tak sem si to prostě pořídil jako hračku a tak to i používám. Běží mi tam pár osobních blbůstek, sem tam si tam zkouším různé věci a teď když končí SixXS, tak zvažuju, že si přes to udělám IPv6 tunel.
Naposledy upravil(a) xtonda dne čtv 30. bře 2017 16:53:56, celkem upraveno 1 x.
alfi
Příspěvky: 679
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: 4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od alfi »

Možnost je to určitě zajímavá, ale taky mám problém na více strojích vejít se do 2GB na disku - velkou část spolkne systém, více aktualizací zaplní /var/cache/apt, čistá instalace ubuntu server zabere cca 2GB (jinde, ne tady)... s databází a nějakými daty jsou reálné tak 4-5 GB.
Na druhou stranu, i malý web, který si při provozu vystačí s 512 MB RAM, ale který potřebuje php composer a v něm víc závislostí, skončí na tom, že jen spuštění toho composeru spotřebuje klidně i 3 GB RAM (a nebo vyžaduje swap) = na START tarifu neuspěje.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: 4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od mobilemanic »

Já se trochu vrátím k původnímu tématu... Hypoteticky: tato nová možnost tedy znamená, že si mohu nainstalovat server START + nginx a tím se více méně u zbytku virtuálů úplně vyhnout poplatku za přenesená data?

To by pro mne výrazně rozšířilo použitelnost 4smartu i na jiné než naprosto minoritní projekty, nebude to ale pak vzato jako obcházení pravidel?
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: 4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od 4smart.cz »

Účelem varianty START je zmapovat zájem ze strany zákazníků o paušální tarify na 4smart.cz.
Nejde tady o to nabídnout variantu pro obcházení, ale případně nabídnout další přímé varianty za pevnou měsíční cenu, pokud o ně bude zájem,
Nástřelem varianta za paušálních cca 100 Kč měsíčně a varianta za paušálních 200 Kč měsíčně (cena bez veřejné IPv4 adresy) lišící diskovým prostorem, dostupnou RAM a přiděleným časem CPU.
Uvedené částky nutno brát nyní pouze orientačně.

I v tomto případě by si zákazník mohl vybrat, zda:

1) použije veřejnou IPv4 adresu (doplňková služba), za kterou si připlatí 37 Kč a nebude potom platit za přenesená data
2) použije neveřejnou IPv4 adresu + reverzní HTTP proxy servery 4smart.cz (doplňková služba), přičemž bude platit za traffic, ale nebude platit za propůjčenou IPv4 adresu
3) nepoužije ani jedno z řešení, protože je nepotřebuje - vystačí si s neveřejnou IPv4 adresou/IPv6 adresou, mapováním portů za což se na 4smart.cz neplatí a zůstane tak u ceny za základní službu

Hlavní výhodu paušálních tarifů vidím v tom, že zákazník bude mít jakousi jistotu, že jeho měsíční výdaje nebudou významně kolísat.
Nevýhodu potom v pevně daném diskovém prostoru a přidělené operační paměti, kde může narážet na jejich limity
a také to, že zastavením VPS účtovaného paušálně neušetříte poplatek za základní službu.

Osobně si myslím, že vytvářet si vlastní reverzní HTTP proxy servery je tak trochu nošení dříví do lesa. Výhodou těch na 4smart.cz je to, že jsou dva, troufnu si říct odladěné,
adaptabilní při změně konfigurace (přidání/odebrání nastavení) a jsou v nich vychytány neduhy spojené s provozem na OpenVZ jádře na které se za provozu narazilo.
Nehledě na to, že pokud by varianta START do budoucna podražila (zatím není předpokládáno), může takové vlastní řešení vyjít do prázdna.
Takže jde o to zvážit výhody a nevýhody. V každém směru si myslím, že paušální tarif by mohl být zajímavou alternativou k současnému placení za spotřebované zdroje (varianta PROFI).

J.M.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: 4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od MaT »

Já myslím, že je to za tu cenu fajn nabídka. Ale asi bych se také přimlouval za to, aby za nějakou podobnou (tzn. ne příliš vyšší) byla možnost mít toho diskového prostoru aspoň 5 GB. Obecně diskový prostor dnes na VPS zase tak moc nestojí, více se obvykle platí za jiné zdroje - strojový čas (procesory) a operační paměť. Ne že bych si na VPS instaloval zrovna XFCE (nebo jakékoliv jiné desktopové věci - jinak mimochodem zrovna XFCE na několika strojích používám - ale na serveru opravdu nechápu proč).

Jinak nevím jak "rozežrané" je zrovna Ubuntu, co si pamatuji, existovala nějaká speciální edice pro servery, ve které toho moc nainstalovaného nebylo a ta snad tolik místa nezabírala. Ale jestli někdo na VPS instaluje klasické Ubuntu (příp. Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu a jiné odnože), tak to asi moc dobrý nápad není. Já většinou na serverech nasazuji Debian. Když se použije nějaká minimální instalace (netinst) a doinstaluje se jen třeba Nginx/Apache, Mysql/PostgreSQL, Python/PHP, tak se člověk do 400-500 MB může vejít. Pak i ty 2 GB můžou na leckteré aplikace být v pohodě... Ale těch 5 GB by bylo prostě lepších, aby to člověk nemusel tak hlídat - čistit pořád stažené balíčky po aktualizacích, při rotaci logů je nemazat po dvou týdnech, ale nechat třeba rok a podobně.
megi
Příspěvky: 8
Registrován: pon 03. dub 2017 9:43:46

Re: 4smart.cz VPS server za paušálních 33 CZK měsíčně.

Příspěvek od megi »

Hezká nabídka. Asi bych jí i využil, do diskového prostoru bych se vešel i nyní, ale bylo by to nepříjemně limitující. To už bych radši koupil 5GB třeba za 50Kč + veřejná IP za 37 Kč.

Třeba forpsi má nabídku, kde za 30Kč dává podobnou VPSku s 20GB HDD i s IP adresou, ale úplně to zabíjejí podmínkami použití ve kterých mají, že když se IP adresa objeví na SPAM blacklistu (nepíší na kterých a nejde to z nich dostat, takže bůhví co kontrolují) tak člověk může o VPSku přijít. Takže je to k ničemu pro cokoliv co odesílá mail a má být spolehlivé.

https://www.forpsicloud.cz/vps/virtualni-server.aspx

Klidně zaplatím 3x víc jen za to, že poskytovatel nemá pitomé podmínky užití, kde můžu o službu přijít na základě něčeho nad čím nemám kontrolu a ani není jasně definované.
Zamčeno