dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Xnann
Příspěvky: 2
Registrován: pon 22. kvě 2023 10:03:05

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od Xnann »

Pitomec píše: stř 07. dub 2021 8:45:30 Dvě SIM rozhodně mobil nevybíjí nějak extrémně, jestli vůbec vybíjí víc, než jedno SIM. Už to provozuji spoustu let na spoustě mobilů a na výdrži baterie to nijak znát není.

Tomu požadavku na odlišení pracovních a soukromých příchozích hovorů by asi nejvíc mohla vyhovovat volba Povolených čísel, tj. příchozí hovory jsou přijímány pouze na daná čísla v tel. seznamu pod PIN 2.
Tato volba mě zajímá. Kde prosím najdu tento seznam povolených čísel? Hledal jsem v nastavení odoriku ale marně.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od Pitomec »

U Samsungu jsou to čísla pevné volby, video (v ENG) zde: a jiné telefony to mají obdobně.
Obrázek
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od alfi »

Xnann píše: pon 22. kvě 2023 10:06:03
Pitomec píše: stř 07. dub 2021 8:45:30 Dvě SIM rozhodně mobil nevybíjí nějak extrémně, jestli vůbec vybíjí víc, než jedno SIM. Už to provozuji spoustu let na spoustě mobilů a na výdrži baterie to nijak znát není.

Tomu požadavku na odlišení pracovních a soukromých příchozích hovorů by asi nejvíc mohla vyhovovat volba Povolených čísel, tj. příchozí hovory jsou přijímány pouze na daná čísla v tel. seznamu pod PIN 2.
Tato volba mě zajímá. Kde prosím najdu tento seznam povolených čísel? Hledal jsem v nastavení odoriku ale marně.
To je nějaká prehistorická funkce z dob černobílých telefonů (a nejspíš zamýšlená jako dětská pojistka, aby dítě nemohlo volat kamkoliv) :-) Dneska bych šel cestou přiřazení kontaktu do skupiny a povolení-zakázání vybrané skupiny podle času. To povolení nevím, jestli umí telefon automaticky nebo se musí přidat nějaká aplikace (umí to třeba Prefixer, ale není v oficiálním obchodě a nejspíš už se ani neudržuje)
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od 5uch »

alfi píše: úte 23. kvě 2023 9:52:47
Xnann píše: pon 22. kvě 2023 10:06:03
Tato volba mě zajímá. Kde prosím najdu tento seznam povolených čísel? Hledal jsem v nastavení odoriku ale marně.
To je nějaká prehistorická funkce z dob černobílých telefonů (a nejspíš zamýšlená jako dětská pojistka, aby dítě nemohlo volat kamkoliv) :-) Dneska bych šel cestou přiřazení kontaktu do skupiny a povolení-zakázání vybrané skupiny podle času. To povolení nevím, jestli umí telefon automaticky nebo se musí přidat nějaká aplikace (umí to třeba Prefixer, ale není v oficiálním obchodě a nejspíš už se ani neudržuje)

Ano. Pokud se bavíme o mobilech...
Např. klasické telefony Siemens měly docela propracovanou správu funkcí okolo hovorů. Šlo je přepnout do režimu, kdy se telefon dovolal jen na jedno číslo (nebo několik málo čísel) - a říkalo se tomu režimu "babysitter". Nemělo to ovšem nějakou pokročilou časově definovanou platnost.
A naopak - jako vlastnost profilu (V práci, doma, tichý...) šlo zvolit skupinu kontaktů, které se dovolají. Profily na Siemensu ale neměly časovou platnost, takže ani tam nešla nastavit nějaká automatika na filtrování pracovních hovorů během nepracovní doby (což je zřejmě to, co chce Xnann).

No a pokud jde o VoIP u Odorika - tam nevím, že by něco takového bylo možné. Čekal bych, že to jsou funkce, které jde nastavit na nějaké trochu lepší telefonní ústředně. Ale ne na jednoduché lince.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od Pitomec »

Ta funkce Povolených čísel není úplně prehistorická, protože se používá i dnes např. ve firemní sféře, kde je volání v rámci firmy gratis a není ani žádoucí, aby měli zaměstnanci možnost vyvolávat ze služebního telefonu kam se jim zlíbí. A pak samozřejmě použití v podobě již zmiňované dětské pojistky.

Jinak ta funkce nemá žádnou přímou souvislost s operátorem v tom smyslu, že tento by ji musel nějak spravovat, protože se to týká telefonu a SIM karty. Pouze kdysi byl problém s Eurotel Go, jelikož kvůli odečítání kreditu neumožňoval PIN 2, což je pro Povolená čísla nutnost. Ale dnes už PIN 2 umí každá SIM karta.
Obrázek
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od alfi »

Pitomec píše: úte 23. kvě 2023 16:15:30 Ta funkce Povolených čísel není úplně prehistorická, protože se používá i dnes např. ve firemní sféře, kde je volání v rámci firmy gratis a není ani žádoucí, aby měli zaměstnanci možnost vyvolávat ze služebního telefonu kam se jim zlíbí. A pak samozřejmě použití v podobě již zmiňované dětské pojistky.
A jak se ten seznam udržuje, když má firma třeba 20 nebo 100 čísel? Každý si to nakliká sám? Tolik se jich na SIM kartu pořádně ani nevejde. Nebo jediné povolené číslo je na šéfa? :-) (tohle se dá přece snadno řešit podrobným výpisem - firemní čísla se vynulujou, pokud třeba nejsou z roamingu apod. a vše ostatní se přeúčtuje zaměstnanci. Ten je navíc nadšený z firemního tarifu i volných minut :) )
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od Pitomec »

Na SIM se dneska tuším vejde až 500 čísel, ale ono je to fuk, protože použití Povolených čísel stejně není pro běžný firemní provoz, ale využívá se např. v nějakých velkých skladovacích halách a výrobnách, kde má firma spešl tarif od operátora s neomezeným voláním v rámci podnikové sítě a telefony tam slouží čistě pro vnitřní komunikaci (v podstatě náhrada dřívějších vysílaček nebo pevných linek) a není ani žádoucí, aby zaměstnanci mohli volat někam ven. Nehledě na to, že ty telefony ani nejsou trvale přiděleny konkrétním lidem, ale mají je čistě na své směně na konkrétním pracovišti. Podobně to třeba využívají bezpečnostní agentury při ostraze rozlehlých objektů pro vnitřní komunikaci mezi sebou.

Jenom pro úplnost dodám, že u Samsungu aktuálně funguje volba Povolených čísel už pouze na odchozí hovory a nedají se tím blokovat hovory příchozí, tj. pro účely blokování (nebo výběru čísel) příchozích hovorů je potřeba hledat jiné řešení.
Obrázek
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od helmut.niederman »

Pitomec píše: úte 23. kvě 2023 16:15:30 Ta funkce Povolených čísel není úplně prehistorická, protože se používá i dnes např. ve firemní sféře, kde je volání v rámci firmy gratis a není ani žádoucí, aby měli zaměstnanci možnost vyvolávat ze služebního telefonu kam se jim zlíbí. A pak samozřejmě použití v podobě již zmiňované dětské pojistky.

Jinak ta funkce nemá žádnou přímou souvislost s operátorem v tom smyslu, že tento by ji musel nějak spravovat, protože se to týká telefonu a SIM karty. Pouze kdysi byl problém s Eurotel Go, jelikož kvůli odečítání kreditu neumožňoval PIN 2, což je pro Povolená čísla nutnost. Ale dnes už PIN 2 umí každá SIM karta.
Není pravda, dodnes mobilní operátor O2 nenabízí PIN2, respektive virtuální operátoři pod O2 počínaje BleskMobilem a konče ČEZ Mobilem či SIMPLE CZ. Jednou jsem byl na messengru s O2 gurů tak on mi odvětil, že PIN2 mi může k telefonnímu číslu a SIM kartě sdělit jen pokud by telefonní číslo a SIM karta byla paušální. U předplacených karet GO, prostě PIN2 neexistuje, tedy nemůže mi ho sdělit. Proto i operátoři v síti O2, když distribují SIM karty, tak tam najdete jen PIN1 a PUK1. Nedávno jsem volal na TescoMOBIL a chtěl jsem vyzvídat ohledně PIN2, ještě jsem se jim tam musel prolustrovat, že to žádám k tomu číslo, sdělil jsem výrobní číslo SIM karty, aktuální zůstatek kreditu a další jiné podrobnosti k verifikaci a operátorka mi sdělila, žádný PIN2 mi nemůže sdělit, a sama se mylně mystifikovala, protože měla za to, že se jedná o BPIN takzvané smart bankovnictví ale na kartách už neprovozuje se. Takže mi mohla sdělit jen PUK1.

Dokonce už začíná být problém u virtuálních operátorů pod Vodafonem, tam taky už je problém získat PUK2 a PIN2 ale u Vodafone je to možné zjistit ze samoobsluhy. :roll:

Na zahraničních SIM kartách už PIN2 a PUK2 nemáte vůbec, respektive není na kartě uveden. Jinak u paušálních SIM karet O2 vám operátor stejně nesdělí PIN2, ale rovnou PUK2, kterým si to PIN2 změníte. Je to stejně zvláštní, na SIM kartách od O2 a virtuálních operátorů O2 na SIM kartách je PIN2 a PUK2 a tedy v paměti SIM karty v čipu je to nahrané uložené, ale oni operátoři nemají přístup do databáze a pokud jste anonymní prepaid zákazník tak vás odbydou, že nic takového už neexistuje a že to roky už nenabízí. Což je horší varianta přístupu než u klasického O2, kde vám sdělí, že toto funguje jen u paušálních služeb. :mrgreen:
jlo
Příspěvky: 150
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od jlo »

Pitomec píše: pát 26. kvě 2023 10:53:58 použití Povolených čísel stejně není pro běžný firemní provoz, ale využívá se např. v nějakých velkých skladovacích halách a výrobnách, kde má firma spešl tarif od operátora s neomezeným voláním v rámci podnikové sítě a telefony tam slouží čistě pro vnitřní komunikaci (v podstatě náhrada dřívějších vysílaček nebo pevných linek)
Je to mírně mimo téma, ale aby nevzniklo zmatení: Pozor, vysílačky se mnohde stále používají (a budou používat) a má to velmi dobré důvody; asi nejzřetelnější je ten, že vysílačka jede bez problému v režimu „každý slyší každého“ (historicky je základní), což je v mnoha provozech nutnost; x násobný konferenční hovor by se skládal a udržoval fakt špatně. (A uskutečnit s vysílačkou cílený hovor jen s někým na jiném kanále problém není.)
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: dve mobilni cisla s jednou SIM kartou

Příspěvek od Pitomec »

@helmut.niederman Je to tak, opravdu PIN2/PUK2 u předplacenky od O2 není, teď jsem to kontroloval na Datamanii. Popravdě mě ale vůbec nenapadlo, že by tomu tak bylo i v dnešní době...

@jlo U té vysílačky je asi největším problémem šifrování komunikace. Levné modely to neumí a do těch dražších se zase nezřídka nechce firmám investovat a řeší to přes mobily. Které mají samozřejmě výhodu v tom, že jsou dostupné pro příjem hovorů i z telefonní sítě. To už si ale musí každá firma rozhodnout sama, jaké řešení zvolí.
Obrázek
Odpovědět