Nový ceník doplňkových služeb

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:K tomu přece lze nechat cenu za portaci, ne?
No to právě nejde.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od Pitomec »

On se měnil Zákon o elektronických komunikacích a je tam nově zákaz účtovat cenu za portaci čísel? Nevím, jenom se ptám.
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:On se měnil Zákon o elektronických komunikacích a je tam nově zákaz účtovat cenu za portaci čísel? Nevím, jenom se ptám.
Je tam, že změna operátora musí být bezplatná.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od Pitomec »

Tak tím je to vysvětleno.
Obrázek
jadu
Příspěvky: 145
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od jadu »

xsouku04 píše:
Pitomec píše:On se měnil Zákon o elektronických komunikacích a je tam nově zákaz účtovat cenu za portaci čísel? Nevím, jenom se ptám.
Je tam, že změna operátora musí být bezplatná.
Zavedení minimálního plnění jen na portovaná čísla by nic nezměnila na tom, že portace sama je bezplatná. Standardně pořízených čísel se to nemusí nijak týkat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od xsouku04 »

jadu píše:
xsouku04 píše:
Pitomec píše:On se měnil Zákon o elektronických komunikacích a je tam nově zákaz účtovat cenu za portaci čísel? Nevím, jenom se ptám.
Je tam, že změna operátora musí být bezplatná.
Zavedení minimálního plnění jen na portovaná čísla by nic nezměnila na tom, že portace sama je bezplatná. Standardně pořízených čísel se to nemusí nijak týkat.
Nejsem si úplně jist, jestli by to nebyla nějaká nedovolená diskriminace, veřejně říci, kdo má nárok na slevu a kdo ne. Běžná praxe je ale mít v ceníku vyšší cenu a pak dávat slevu jednotlivým zákazníkům, kteří o to požádají, nebo nakoupí něco v akci. Tohle je totiž běžná praxe, kterou se zdá se nikdo nikdy nenapadal. Celé to divadýlko je možné zautomatizovat, ale zdá se, že nutností je nebýt příliš transparentní, což je samozřejmě obrovská škoda a plýtvání časem všech zúčastněných.

Nikdy vám žádný operátor nenapíše, že extra slevu na neomezené volání nebo balíček nabízí hlavně těm, co moc nevolají/nedatují, tudíž neomezené volání vůbec nepotřebují. Základ je, zdá se, při tom mlžit, to se hůře pak napadá. A proto polovina lidí má neveřejnou nabídku či slevu.

Kuriózní je, že operátor, který pod tarif "Neomezené volání" napíše, že je to maximálně 3000 minut, dostane za to pokutu. (jeden člověk v soukromých hovorech zvládne provolat více jen hodně těžko) A ten, který jen mlží a nenapíše, kolik znamená "neomezeně" v reklamštině, zůstane bez trestu. Opravdu hodně volajících či SMSkujicích zákazníků se pak snaží zbavit třeba nařčením ze spamování či jinou pochybnou taktikou.

Přemýšlím, že bych podal dotaz na úřad, ale asi se nebudou chtít jednoznačně vyjádřit. Zatím to ale vypadá, že přesná pravidla poskytování slevy nemohu nikde veřejně napsat.
vrksah
Příspěvky: 33
Registrován: stř 04. pro 2013 15:22:40

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od vrksah »

Podle mě dobré a férové řešení a vše dobře vysvětleno.
pe.havel
Příspěvky: 223
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od pe.havel »

xsouku04 píše:To zavedení je hlavně ochrana, aby k nám někdo nenaportoval třeba 10 jednotlivých čísel s tím, že pak nebude skoro volat.
To asi narážíte na mě. Když jsem řešil portaci, nikde ani zmínka toho, že je to pro vás nákladné držet čísla. Myslel jsem, že poplatkem za portaci jsou vaše náklady pokryté. Počítám i s ročním poplatkem za číslo. Co se najednou změnilo? Nebo to je myšleno jen kvůli jednorázovému poplatku na portaci a nemožnosti ho vybírat?

Další věc, co se změnila v ceníku a nezmiňujete to:
SIP trunk: 50 Kč/měsíc (ještě nedávno zdarma)
To platí pro koho? Od kdy?

Obecně:
Co by se muselo změnit, aby portace nebyly tak nákladné? Co by pro to mělo udělat ČTÚ? Řeší se to s nimi? Může dávat podnět k systémovým změnám na ČTÚ i běžný uživatel?
Popravdě, irituje mě to dlouhodobě s těmi portacemi čísel. Proč to nemůže být jako s doménami? Vlastním doménu, ale službu na ní mohu provozovat kdekoliv, a kdykoliv změnit hosting, aniž bych musel někomu platit za portaci domény k jinému provozovateli. Provozovatel nenese žádnou zodpovědnost a náklady za domény.
Vždyť, když to extrémně zjednoduším svou neznalostí, snad by pro směrování tel. čísel v ČR snad stačilo pár hloupých tabulek, které by spravovala jedna organizace: Jaké číslo směřuje na jakého operátora, seznam plánovaných změn (od kdy se bude číslo směrovat k novému operátorovy) a seznam operátorů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od xsouku04 »

Nákladné není čísla držet, ale portovat. Co se týče ceny za trunk, nová cena je pro nové zákazníky, co si neřeknou o slevu. Trunk vždycky nastavujeme ručně. Někteří se jinak diví, že za trunk máme zdarma. Posunul jsem platnost.

Co se týče nákladů na portaci. Cena se skládá ze třech částí. Poplatek opouštěnému operátorovi, to je myslím 150 Kč, dále jsou to náklady za nesmyslný a komplikovaný systém pro předávání žádostí o portaci mezi operátory, který se jmenuje OHS. To je největší díl.
A třetí věc je databáze portovaných čísel, která je také nesmyslně předražená, náklady se ale nezvyšují s každou další portací.
No je to uměle navýšené, aby se ztížil život menším operátorům. Uvidíme, jestli s tím půjde něco udělat.

pe.havel píše:
xsouku04 píše:To zavedení je hlavně ochrana, aby k nám někdo nenaportoval třeba 10 jednotlivých čísel s tím, že pak nebude skoro volat.
To asi narážíte na mě. Když jsem řešil portaci, nikde ani zmínka toho, že je to pro vás nákladné držet čísla. Myslel jsem, že poplatkem za portaci jsou vaše náklady pokryté. Počítám i s ročním poplatkem za číslo. Co se najednou změnilo? Nebo to je myšleno jen kvůli jednorázovému poplatku na portaci a nemožnosti ho vybírat?

Další věc, co se změnila v ceníku a nezmiňujete to:
SIP trunk: 50 Kč/měsíc (ještě nedávno zdarma)
To platí pro koho? Od kdy?

Obecně:
Co by se muselo změnit, aby portace nebyly tak nákladné? Co by pro to mělo udělat ČTÚ? Řeší se to s nimi? Může dávat podnět k systémovým změnám na ČTÚ i běžný uživatel?
Popravdě, irituje mě to dlouhodobě s těmi portacemi čísel. Proč to nemůže být jako s doménami? Vlastním doménu, ale službu na ní mohu provozovat kdekoliv, a kdykoliv změnit hosting, aniž bych musel někomu platit za portaci domény k jinému provozovateli. Provozovatel nenese žádnou zodpovědnost a náklady za domény.
Vždyť, když to extrémně zjednoduším svou neznalostí, snad by pro směrování tel. čísel v ČR snad stačilo pár hloupých tabulek, které by spravovala jedna organizace: Jaké číslo směřuje na jakého operátora, seznam plánovaných změn (od kdy se bude číslo směrovat k novému operátorovy) a seznam operátorů.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Nový ceník doplňkových služeb

Příspěvek od alfi »

jadu píše: U mobilu si to se skřípěním zubů dovedu představit, u VOIP nikoliv. Snad možná u těch přenesených, tam by to mohla být ona 'cena za portaci' rozprostřená v čase. V takovém případě bych očekával, že to skončí ve chvíli, kdy se portace tím zaplatí. Ale u nových geografických/nomadických čísel v žádném případě. To raději zvednout jednorázový poplatek za číslo, je to transparentní, jednorázové a je to moje rozhodnutí, zda si ho za tu cenu pořídím. Ale strhávat pak navždy 30 Kč/měsíc je chucpe. Honem jsem si tedy pořídil ke všem svým linkám geografická čísla, když to platí až od zítřka. Nepotřebuji je v této chvíli, ale co když je budu potřebovat a pak to bude s povinnou útratou...
Souhlas. Proč by se to mělo projevit i u nových čísel, když s portací nemají nic společného? :-(
Odpovědět