Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od 5uch »

alfi píše: pát 15. zář 2023 16:08:43 Ano, jenže to pozná jen v případě, že volám do TM sítě a zároveň volající číslo je z TM sítě. Tj. neřeší to jiné sítě ani jiná čísla, aneb pro větší část provozu to stejně nezafunguje..
Takže je to (zatím) celkem k ničemu. Podvodníci nebudou používat ke spoofování čísla TM a pojedou vesele dál.
Dokud to nezačnou blokovat stejným způsobem všichni operátoři, nebude problém tohle omezení překonat.

Krom toho - pokud vím, spoofují se hlavně nemobilní čísla - 8xx a čísla pevných linek (oficiální čísla institucí). Ale možná se trend mění (poučte mne když tak).
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od alfi »

5uch píše: sob 16. zář 2023 14:20:24 Takže je to (zatím) celkem k ničemu. Podvodníci nebudou používat ke spoofování čísla TM a pojedou vesele dál.
Dokud to nezačnou blokovat stejným způsobem všichni operátoři, nebude problém tohle omezení překonat.

Krom toho - pokud vím, spoofují se hlavně nemobilní čísla - 8xx a čísla pevných linek (oficiální čísla institucí). Ale možná se trend mění (poučte mne když tak).
Přesně tak. Dokud nedomluví nějaký protokol na sdílení stavu SIM mezi sebou, pak můžou blokovat vždycky jen menší část provozu do vlastní sítě - a větší část zůstane neomezená. Aneb security by obscurity, která nefunguje :(
t152
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 08. črc 2021 15:39:29

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od t152 »

Včera jsme byl překvapen,když mě volala dcera z odoriku na tmobil číslo,že se nezobrazil klip a ted jsem si všiml této diskuze. To je pro mně docela problém,že se mi pak zákazník nedovolá na mobil,protože nebude vědět že jsem mu volal já?
pe.havel
Příspěvky: 228
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od pe.havel »

Prosím, stěžujte si oficiálně u Odoriku, kdo jste přímo ovlivněni, jak doporučoval pan Soukup, ať to dojde až k ČTÚ a zabývají se tím.
xtonda
Příspěvky: 770
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od xtonda »

Tyhle články jsou jen přepisy tiskové zprávy T-Mobile. Sám tuhle funkčnost používám pro callback i VoIP abych mohl volat s číslem svého mobilu za lepší sazby než nabízí můj operátor a pokud by se tohle rozšířilo i k ostatním operátorům tak mě to omezí, ale objektivně vzato pokud od Odorika odchází hovor identifikovaný číslem, které je u jiného operátora, tak to prostě je spoofing.
xtonda
Příspěvky: 770
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od xtonda »

Článek, kde se autor na tím pokouší zamýšlet např. zde:
https://www.lupa.cz/clanky/podvodnych-t ... le-nedela/
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od alfi »

xtonda píše: čtv 21. zář 2023 12:05:36 objektivně vzato pokud od Odorika odchází hovor identifikovaný číslem, které je u jiného operátora, tak to prostě je spoofing.
To není vždycky pravda, třeba u přesměrování je to jediné možné a logické chování (č1 volá č2, to je přesměrované na č3 = volaný č3 vidí hovor z č1 přicházející ze sítě č2. S příznakem "přesměrování" to taky funguje i dneska ze sítě TM do TM :) ). Nastavení CLIP na mobilní číslo taky před lety akceptoval ČTÚ jako doplňkovou službu (btw. nemá někdo odkaz, kde je to od ČTÚ popsáno? Na googlu se mi to nepodařilo najít)
pe.havel
Příspěvky: 228
Registrován: pát 02. zář 2016 10:34:20

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od pe.havel »

alfi píše: čtv 21. zář 2023 12:34:33
xtonda píše: čtv 21. zář 2023 12:05:36 objektivně vzato pokud od Odorika odchází hovor identifikovaný číslem, které je u jiného operátora, tak to prostě je spoofing.
To není vždycky pravda, třeba u přesměrování je to jediné možné a logické chování (č1 volá č2, to je přesměrované na č3 = volaný č3 vidí hovor z č1 přicházející ze sítě č2. S příznakem "přesměrování" to taky funguje i dneska ze sítě TM do TM :) ). Nastavení CLIP na mobilní číslo taky před lety akceptoval ČTÚ jako doplňkovou službu (btw. nemá někdo odkaz, kde je to od ČTÚ popsáno? Na googlu se mi to nepodařilo najít)
Přesně tak. Spoofing je to ve chvíli, kdy někdo zneužívá (podvrhuje) telefonní číslo. Ale pokud ho používá oprávněná osoba, je věcně jedno, kudy hovor teče. Problém je jen s tím, jak technicky poznat, že je to podvrh. Na to měla sloužit DB u ČTÚ, kde by se (jestli chápu dobře) mělo evidovat, jaká čísla mohou technicky chodit odkud, případně zjednodušeně, jestli může přijít odjinut, než od fyzického operátora. Většina lidí/firem by měla zakázáno, jen malá skupina, co chtějí používat CLIP, by povolili.
Nechápu systém, který vymyslel T-mobile, který je tak omezený, že většinu podvrhů nevyřeší. A navíc si myslím, až podvodníci zjistí, že stačí používat příznak přesměrování, tak se vyhnou blokování úplně (nepletu se technicky? což pak vyvrací myšlenku DB od ČTÚ?)
xtonda
Příspěvky: 770
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Konec služby CLIP - chystá se svévolná blokace od mobilních operátorů

Příspěvek od xtonda »

O přesměrování se samozřejmě nebavím ani o něm není tato diskuse a už tu bylo zmíněno, že při něm problém nevzniká, předpokládám, že v signalizaci se přenáší informace, že jde o přesměrování a co a odkud se přesměrovává.

Což mě přivádí na myšlenku, nedalo by se tohle na straně Odorika obejít tak, že by se hovor s CLIP tvářil nikoliv jako od Odorika pocházející, ale pouze Odorikem přesměrovaný?
Odpovědět