Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud máte telefonní číslo v síti T-mobile (netýká se čísel Odorik - tam problém vůbec není - už nás donutili zrušit i tohle), můžete zkusit požádat T-mobile, aby u vašeho čísla vypnul funkci Firewall - ochrana proti spoofingu - https://mobilmania.zive.cz/clanky/t-mob ... fault.aspx
Vypadá to, že se některým zákazníkům již podařilo T-mobile přesvědčit, aby jejich čísla neblokoval. (Informace z ČTÚ byla, že prý whitelist existuje) Je ale otázka, jestli je ochoten tohle nastavení provést všem svým zákazníkům, nebo to zatím dělá jen u těch, které si nemůže dovolit naštvat. Na případné odmítnutí zařazení do whitelistu si je ale možné poté stěžovat u ČTÚ.

Jak tato blokace funguje je popsáno např. zde.

https://mobilmania.zive.cz/clanky/t-mob ... fault.aspx

Je bezpečné vypnout si tuhle ochranu? Detaily whitelistu zatím neznáme (teoreticky to jde udělat bezpečně), ale i kdyby T-mobile povolil vaše číslo i u hovorů ze zahraničí, tak je to nebezpečné stejně, jako když pobýváte v roamingu, kde blokace stejně nefunguje. Nebezpečí ze spoofingu je tedy nanejvýš úplně stejné, jako při pobytu v roamingu. Velká výhoda je, že spoofing půjde provozovat jen u malého procenta telefonních čísel, což může být pro podvodníky komplikací, ale úplně zabránit mu zatím nepůjde ani s aktivní ochranou.


Na úterý 3.10.2023 je domluvená schůzka s T-mobile, tedy poté budeme vědět více.
Karel
Příspěvky: 40
Registrován: sob 19. bře 2016 23:10:51

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile ?

Příspěvek od Karel »

Dnes jsem požádal takzvaného virtuála kaktus o odblokování firewalu 2.1 na mém telefonním čísle, napsal jsem jim přes messenger tak jsem zvědavý jak to dopadne
Karel
Příspěvky: 40
Registrován: sob 19. bře 2016 23:10:51

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile ?

Příspěvek od Karel »

První odpověď od kaktusu. My nic takového u nás nemáme
Po zaslání odkazu na výše uvedený článek na mobilmánii, mně bylo odpovězeno, že můj požadavek předají kolegům a dají mně pak vědět

Opověď
Tak mám informaci, že úpravy na sítích na žádost neděláme Lucka
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile ?

Příspěvek od xsouku04 »

Úpravy na žádost dělají. Whitelist prý existuje. (informace z ČTÚ) Ale přístup do něj zdá se je nějak nerovný.
Děkuji za pokus. Asi bych nyní počkal, jak dopadne jednání. Protože popravdě přidávat lidi do whitelistu ručně po jednom by bylo moc práce.
A nějak to zautomatizovat by mohl být projekt u velkého korporátu na miliony. Tedy nejlépe mi vychází, kdybychom prověřování prováděli u nás jako doposud. Uvidíme.
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile ?

Příspěvek od helmut.niederman »

Karel píše: stř 27. zář 2023 13:47:28 Dnes jsem požádal takzvaného virtuála kaktus o odblokování firewalu 2.1 na mém telefonním čísle, napsal jsem jim přes messenger tak jsem zvědavý jak to dopadne
Myslím si, že v Kaktusu neví která bije, je s nimi špatná komunikace a je nadmíru jasné, že Kaktus rovná se T-mobile ale oni budou pořád mlet o tom, že oni s T-mobilem nemají nic společného, že jsou virtuálové, ale hlavně že všude na smlouvách mají že je provozovatelem Kaktusu T-mobile ale oni budou furt tvrdit, že T-mobile jim poskytuje jen síť ale oni nemají s nimi nic dočinění. Jediná komunikace je přes facebook a mají tam mladý holky, že ani neví co je to COLR a CLIR. :P
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2582
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile ?

Příspěvek od Pitomec »

Jediná komunikace není přes Facebook, samozřejmě lze např. reklamaci poslat i datovou schránkou do T-Mobile nebo doporučeným dopisem.
Obrázek
t152
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 08. črc 2021 15:39:29

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile ?

Příspěvek od t152 »

Proběhla ta schůzka s TM a je z toho nějaký závěr,že by nám ten clip umožnili?
mc1979
Příspěvky: 1
Registrován: úte 10. říj 2023 13:31:19

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od mc1979 »

Dobry den, neco noveho?
Appofis

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od Appofis »

Tak jsem taky napsal Kaktusu
drtic113
Příspěvky: 19
Registrován: ned 18. pro 2022 13:42:29

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od drtic113 »

Appofis píše: úte 10. říj 2023 17:15:07 Tak jsem taky napsal Kaktusu
A? Jak to dopadlo?
Odpovědět