Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od xsouku04 »

Wifi zásuvku co podporuje nejen ovládání přes internet, a měření spotřeby, ale i nastavování pravidel či jednoduché skriptování lze koupit od cca 300 Kč. https://zasuvky-pro-chytrou-domacnost.h ... /#prehled/
image.png
image.png (41.12 KiB) Zobrazeno 909 x

Takto vypadá webové stránka oné zásuvky.
image.png
image.png (68.06 KiB) Zobrazeno 901 x
Tasmota je opensource firmware.


V mém případě jsem si napsal pravidlo, které vždy každé ráno zkontroluje, jestli funguje internet a pokud ne, restartuje mi kabelový modem.

Stačí do koknozole vložit tohle pravidlo:

Kód: Vybrat vše

Rule1
  ON Time#Minute=360 DO backlog Ping4 81.31.45.51 ENDON
  ON Ping#81.31.45.51#Success==0 DO Backlog Power1 0; Delay 30; Power1 1; ENDON
Rule1 1
360 je počet minut od půlnoci, kdy se má kontrola internetu provést, tedy v 6 hodin ráno. 81.31.45.51 je ip adresa sip.odorik.cz a Delay 30 znamená zdržení na 3 vteřiny. Tedy modem bude bez elektřiny 3 vteřiny.

Jiné možnosti restartování modemu/routeru jsou popsány zde https://tasmota.github.io/docs/Rules/#w ... r-or-modem
Důležité je, že nemůžete internet kontrolovat třeba každé 3 minuty a provádět restart, protože kdyby internet vypadnul z jiného důvodu a restart to nespravil, tak si zbytečně budete ničit relátko a ten modem donekonečna. Řešením je při neúspěchu třeba interval restartů prodlužovat.


Pokud by jste chtěli něco restartovat či něco kontrolovat jen jednou za měsíc, překvapivě vymyslet to není úplně triviální a diskutuje se to zde https://github.com/arendst/Tasmota/discussions/17792

Komplikace v mém případě trochu byla to, že jsem si musel sám překompilovat firmware, abych si ta povolil příkaz Ping, který je defaultně vypnutý.
Jiná možnost je místo ping použít WebQuery jak popsáno na odkazu výše.
Abyste se mohli vyhnout kompilaci, přikládám mnou překompilovaný firmware. tasmota.bin.gz je v angličtině, tasmota-cz je firmware v češtině. Pokud se vám nedaří upgrade, protože je málo paměti, je třeba nejdříve provést upgrade na lite verzi - ta je menší, nějaké místo se uvolní. A teprve poté na plnou verzi.

Zařízení s chipem ESP32 (což ale tato zásuvka není), mohou používat plnohodnotný skriptovací jazyk Berry, tedy mohou zvládnout mohou i podstatně složitější věci. Tasmota může také spolupracovat s jinými Tasmota zařízeními v lokální síti a to bez nějakého prvku, který by musel běžet jako řídící.

Možnosti použití jsou velké. Např. tím je možné řídit boiler podle slunečního svitu, nebo mimo pracovní dobu vypínat část zásuvek tak, aby se zredukovala spotřeba a prodloužila životnost některých spotřebičů jako např. VoIP telefonů. Wifi zásuvka by dokonce mohla podle aktuální spotřeby poznat, že je někdo přítomen i po pracovní době a vypnutí v tom případě neprovést.

Přehled různých zařízení s firmware Tasmota.
Přílohy
tasmota.bin.gz
(454.41 KiB) Staženo 34 x
tasmota-lite.bin.gz
(354.82 KiB) Staženo 37 x
tasmota-CZ.bin.gz
(455.39 KiB) Staženo 30 x
dako
Příspěvky: 71
Registrován: pon 12. srp 2013 21:32:41
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od dako »

určitě to není špatná věc, nicméně pokud by se někdo sháněl po něčem co je na architektuře EPS32 konkrétně EPS8266 a tím využít arduino, tak dobrý tip je Sonoff S26 za nějakých cca 350,- , v arduinu je hromada knihoven, já to postavil na MQTT protokolu a to pak lze naroubovat prakticky na cokoliv, od různých automatů (nodered, home assistant) až po přímé ovládání z mobilní aplikace (např. MQTT dashboard, MQTT Dash)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od xsouku04 »

dako píše: pon 29. led 2024 13:32:44 určitě to není špatná věc, nicméně pokud by se někdo sháněl po něčem co je na architektuře EPS32 konkrétně EPS8266 a tím využít arduino, tak dobrý tip je Sonoff S26 za nějakých cca 350,- , v arduinu je hromada knihoven, já to postavil na MQTT protokolu a to pak lze naroubovat prakticky na cokoliv, od různých automatů (nodered, home assistant) až po přímé ovládání z mobilní aplikace (např. MQTT dashboard, MQTT Dash)
No mě se hlavně libí, že spoustu věcí to zvládne dělat úplně samostatně, bez nějakého řídícího centra. Problém např. s restartem internetu může být v tom, že když internet nejede, řídící centrum nemůže být na internetu, ale musí být lokálně a pokud zlobí např. i domácí wifina, tak je možné, že se ani to lokální centrum s wifi zásuvkou vůbec nespojí ...

MQTT jsem si zprovoznil kvůli logování a kontroli, že zásuvka žije odkudkoli.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od xsouku04 »

Já jsem si nyní objednal tuhle Wifi/bluetooth zásuvku. Měla by mít totiž v Číně vyvinutý chip ESP32C3, který má ještě více paměti a tak je na ní možné spustit obecný skriptovací jazyk Berry a naprogramovat téměř cokoli. Tedy jestli jsem to dobře pochopil.

Specifikace chipu ESP32-C3

Jednojádrový 32-bitový RISC-V Procesor s až 160 MHz (ARM se vyhnuli, aby nemuseli platit licenční poplatky)
400 KiB SRAM, 384 KiB ROM, and 8 KiB RTC SRAM
Wi-Fi 2.4 GHz (IEEE 802.11b/g/n)
Bluetooth 5 (LE)
S možností až 4 MB flash.

Obrázek


Tedy zásuvka má podobné parametry jako běžný stolní počítač před 35 lety.
jaara
Příspěvky: 38
Registrován: úte 08. dub 2014 10:49:48

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od jaara »

Protože jsem drobný škudlil a internet na chalupě přes zimu neplatím, jelikož tam nejsem, dal jsem přednost GSM zásuvce s teplotním čidlem, která mi řídí přímotop a kdyby bylo nejhůř, mám souseda, co má klíče.
Ale ta zásuvka je jinak prima.
dako
Příspěvky: 71
Registrován: pon 12. srp 2013 21:32:41
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od dako »

Dobré je, že to umí měřit spotřebu, otázka je,od jakých hodnot. Mám zkušenost že tyhle zásuvkové "měřiče" nezměří nic pod 3-5W. Dá se to nějak vyzkoušet?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od xsouku04 »

dako píše: úte 30. led 2024 9:16:04 Dobré je, že to umí měřit spotřebu, otázka je,od jakých hodnot. Mám zkušenost že tyhle zásuvkové "měřiče" nezměří nic pod 3-5W. Dá se to nějak vyzkoušet?
Ty nízký hodnoty to měří hodně nepřesně, co jsem se setkal, tak některé zásuvky naměří cca 1-2W spotřebu, i když vůbec nic puštěné není, a kalibrace nepomůže. Jiné tím netrpí, ale v každém případě takto nízké hodnoty nejsou úplně přesné. Ale na druhé straně spotřebu zařízení kolem 1W asi nepotřebujeme sledovat tak přesně a větší hodnoty to měří lépe. Hlavně ta zásuvka pozná, jestli jedou větší spotřebiče a může se podle toho zařídit a např. nevypnout elektřinu v době, kdy v kanceláři ještě někdo je.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od xsouku04 »

jaara píše: úte 30. led 2024 8:05:23 Protože jsem drobný škudlil a internet na chalupě přes zimu neplatím, jelikož tam nejsem, dal jsem přednost GSM zásuvce s teplotním čidlem, která mi řídí přímotop a kdyby bylo nejhůř, mám souseda, co má klíče.
Ale ta zásuvka je jinak prima.
Můžu se zeptat, jaké zařízení jste si pořídil? Já měřím teplotu na chatě wifi teploměrem https://www.aliexpress.com/item/1005005698537661.html Výhoda je, že funguje na baterky a překvapivě docela dlouho.
Kdyby se kousnul kotel nebo přestala jít elektřina, musím volat souseda.
jaara
Příspěvky: 38
Registrován: úte 08. dub 2014 10:49:48

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od jaara »

xsouku04 píše: úte 30. led 2024 11:34:22 Můžu se zeptat jaké zařízení jste si pořídil? Já měřím teplotu na chatě wifi teploměrem https://www.aliexpress.com/item/1005005698537661.html Výhoda je, že je funguje na baterky a překvapivě docela dlouho.
Kdyby se kousnul kotel nebo přestala jít elektřina, musí volat souseda.
Mám pět roků tuto https://www.hutermann.cz/produkt/gsm-za ... ny-mobilem?
Dají se sehnat i levnější.
dako
Příspěvky: 71
Registrován: pon 12. srp 2013 21:32:41
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: Wifi zásuvka Tasmota, co detekuje nefunkční internet a restartuje modem

Příspěvek od dako »

xsouku04 píše: úte 30. led 2024 11:27:37
Ty nízký hodnoty to měří hodně nepřesně
Dik, myslel jsem si to, to že to něco měří i bez připojeného spotřebiče by vysvětlovalo, že to měří vlastní spotřebu. Mám totiž změřeno že jen vlastní čip EPS8266 ve špičkách odebíra při 5V až 120mA, když vemete spotřebu dalších podpůrných obvodů, účinnosti měničů, sepnutých relé a pod. rázem taková zásuvka jen ve vlastní režii odebere 1-2W.
Nicméně, alespoň na testování 2ks objednám z Ali. MQTT to podporuje a scriptovací jazyk je taký velký bonus.
Odpovědět