Odorik bude virtuální mobilní operátor

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
Stepijana
Příspěvky: 58
Registrován: sob 24. lis 2012 10:40:01

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od Stepijana »

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Díky svým špatným zkušenostem s bleskmobilem jsem se naučil studovat VOP a hledat zde skulinky.
Uživatelský avatar
okindl
Příspěvky: 37
Registrován: pát 13. dub 2012 21:17:34
Bydliště: Nad Šárkou 132

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od okindl »

No to máš úplně stejný jako mašinky. TT ti na HO taky nepojedou i když to vyrábí (vyráběla) východoněmecká firma PIKO. To je přece každýmu jasný ne, voe! :D :D :D
Uživatelský avatar
okindl
Příspěvky: 37
Registrován: pát 13. dub 2012 21:17:34
Bydliště: Nad Šárkou 132

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od okindl »

Ale mám dotaz do pranice....
Předu se svým mobilním číslem k novému operátorovi XXXX (zaplatím převod, mám na to i nějaký papír - fakturu atp.). Operátor třeba za 3 měsíce zkrachuje, či jinak ukončí provoz a to třeba i tak, že vůbec nekomunikuje, nebo je mu zastavena činnost (ČTÚ atp.) - NEPŘIJDU O SVOJE ČÍSLO?

Kde to číslo bude?
Jak ho přehlásím k jinému (fungujícímu) operátorovi?

p.s. - možná se to tu někde řeší a přehlédl jsem to. Ale myslím že tato otázka je na místě. Dodávám že Odorika takřka miluji a nic takového mu nepřeji!!!!
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8193
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od xsouku04 »

Nemám sice nějaký extra přehled, ale protože v ČR operátoři běžně nekrachují, nepředpokládám, že by tato situace byla nějak ošetřena. Takže předpokládám, že ČTÚ začne v této věci vymýšlet, až se to poprvé stane. A jelikož je ČTǓ hodně pomalý, bude to na dlouho. Nemám žádné extra informace, je to jen moje logická dedukce.

Na druhé straně existující zákazníci mají vždy nějakou cenu, takže je pravděpodobné, že je krachující operátor odprodá nebo převede nějakému nekrachujícímu bez toho, aby musel zasahovat úřad.

Vlastně máme zde operátora, který krachuje pořád dokola. Zbytky Ufona. Ale nikdy se nestalo, že by přestal komunikovat a zákazníci zůstali najednou s nefunkčním číslem. Předpokládám, že jeho síť se možná rozpadne, ale o zákazníky se určitě někdo postará převodem do GSM.
paty07
Příspěvky: 217
Registrován: úte 27. lis 2012 17:55:22

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od paty07 »

Já bych si tipnul, že si je přebere operátor, který poskytuje síť, protože SIMky se do jeho síťe umí přihlásit. Jenom si je budou muset zahrnout do systému účtování. Podle mě by to byla nejschůdnější varianta.
Uživatelský avatar
okindl
Příspěvky: 37
Registrován: pát 13. dub 2012 21:17:34
Bydliště: Nad Šárkou 132

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od okindl »

V této větvi se řeší 99mobile a jak to "utáhnou" když pojedou na paušály a levné volání - tedy (laicky) velké riziko že zákazníci obratem společnost potopí. Prostě provolají a nezaplatí. A předpokládám že "mateřský" operátor to hovorné bude požadovat nekompromisně - tak jako vznikají budou asi někteří zanikat.

Jo a volal jsem na 99mobile jak je to s přenositelností.....
Ano umějí a (300 Kč) a trvá to tři až čtyři týdny - operátorka mi nebyla schopna vysvětlit co během té doby. :D
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od ViR »

okindl píše:Jo a volal jsem na 99mobile jak je to s přenositelností..... Ano umějí a (300 Kč) a trvá to tři až čtyři týdny - operátorka mi nebyla schopna vysvětlit co během té doby. :D
Viz OOP č. 10 zde: https://www.ctu.cz/predpisy-a-opatreni/ ... cleId=9722

Pozor - jsou dvě platné verze. Jedna je ještě účinná (do 31.8. t.r.) a podle druhé bude postupováno od 1.9. t.r. Ta nová by měla výrazně zkrátit dobu přenosu čísla a zajistit přenositelnost i u čísel účastníků, u nichž již běží výpovědní lhůta (i při výpovědi z jiného důvodu, než je přenesení čísla) což podle současného OOP není možné, byť je to v rozporu s legislativou EU.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od ViR »

okindl píše:Předu se svým mobilním číslem k novému operátorovi XXXX (zaplatím převod, mám na to i nějaký papír - fakturu atp.). Operátor třeba za 3 měsíce zkrachuje, či jinak ukončí provoz a to třeba i tak, že vůbec nekomunikuje, nebo je mu zastavena činnost (ČTÚ atp.) - NEPŘIJDU O SVOJE ČÍSLO? Kde to číslo bude? Jak ho přehlásím k jinému (fungujícímu) operátorovi?
Čísla v rozsahu číslovacího plánu s prefixem +420 (dle ITU-T) jsou tzv národním bohatstvím a "patří" státu. Jménem státu tato čísla (na základě číslovacího plánu vydaného MPO vyhláškou 117/2007 Sb.) spravuje a přiděluje ČTÚ.

Účastnická čísla (tedy čísla v národním rozsahu, začínající 2 až 799, mimo čísel začínající číslem 700) přiděluje ČTÚ k užívání pouze osobám, které jsou držiteli oprávnění k podnikání v komunikacích dle § 14 ZoEK (operátorům), a to v blocích čísel po sobě jdoucích s inkrementem 1, jejichž minimální velikost stanovil úřad po dohodě s operátory a jejich asociacemi (typicky 1000 či 10000 čísel). Ostatní čísla může úřad přidělovat i jiným subjektům, je-li pro takové přidělení důvod. (U nepodnikajích fyzických osob jde prakticky pouze o možnost individuálního přidělení tzv. osobního "UPT" čísla, začínajícího na 700).

Účastnická čísla, tedy běžná čísla geografická a mobilní, operátoři přidělují k užívání svým účastníkům. Z uvedeného je zřejmé, že čísla jsou nadále "ve vlastnictví" státu, operátoři a účastník, jemuž bylo číslo přiděleno, má jen právo číslo užívat. Čili NENÍ "jeho" :-).

Nicméně, ZoEK v souladu s legislativou EU zavedl omezené "dispoziční právo" účastníka, spočívající v právu účastníka ponechat si "své" (přidělené) telefonní číslo při změně poskytovatele služeb, a to tak, že: "Podnikatel zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací je povinen zajistit, aby každý účastník, který o to požádá, si mohl ponechat své telefonní číslo, popřípadě čísla, z rozsahu číslovacího plánu, nezávisle na podnikateli, který službu poskytuje, v případě a) geografických telefonních čísel na určeném území, b) negeografických telefonních čísel kdekoli na území státu. Tato povinnost se nevztahuje na přenositelnost telefonních čísel mezi veřejnou pevnou a veřejnou mobilní komunikační sítí. To neplatí v případě telefonních čísel, u kterých to stanoví prováděcí právní předpis podle § 29 odst. 4."

Jinak, pokud se týká "ukončení provozu operátora", tak to v podstatě bez zajištění převzetí účastníků jiným operátorem nikdo udělat nesmí. Nějaké "zkrachování" není důvod :-). Kdyby přesto k něčemu takovému došlo, řešilo by se to ad hoc.

A to patrně tak, že by se úřad napřed pokusil dohodnout s operátorem, který zajišťuje síť, na převzetí účastníků, což by bylo technicky nejjednodušší, nebo by to některému operátorovi nařídil. V každém případě by však nedopustil, aby několik stovek či tisíc účastníků zůstalo bez veřejně dostupné telefonní služby z tak banálního důvodu, jako je krach jejího poskytovatele :-). Osobně mám ovšem za to, že pár stovek nebo tisíc účastníků by někdo od operátora, který má potíže, rád a bez větších problémů převzal.
paty07
Příspěvky: 217
Registrován: úte 27. lis 2012 17:55:22

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od paty07 »

A přiřadil by jim jako bonus automaticky tarif "Krachujeme převádíme" s lichotivou sazbou 10 Kč minuta :D
Host

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od Host »

Laický dotaz: Zavedení měsíčního poplatku/paušálu je bič na "nevolače". Z mobilu skoro vůbec nevolám, používám jen voip a back call, ale mám hodně příchozích hovorů. Tzn. že by za příchozí hovory virtuál inkasoval poplatek od operátora, pokud se nemýlím?
Odpovědět