Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net ?

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
helmut.niederman
Příspěvky: 1013
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net ?

Příspěvek od helmut.niederman »

Dnes jsem narazil na tuto zajímavou stránku FUN Numbers ( http://wiki.ekiga.org/index.php/Fun_Numbers ) a zajímalo by mne proč se na ta čísla nedá dovolat ? Zkoušel jsem to ze sw aplikace X-lite a na displeji jsem měl hlášku a to u snahy volat na číslo sip:520@ekiga.net následující hlášku " Call Failed : Proxy Authentication Required ". Co to znamená ?
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net

Příspěvek od ViR »

helmut.niederman píše:Dnes jsem narazil na tuto zajímavou stránku FUN Numbers ( http://wiki.ekiga.org/index.php/Fun_Numbers ) a zajímalo by mne proč se na ta čísla nedá dovolat ? Zkoušel jsem to ze sw aplikace X-lite a na displeji jsem měl hlášku a to u snahy volat na číslo sip:520@ekiga.net následující hlášku " Call Failed : Proxy Authentication Required ". Co to znamená ?
To prostě znamená, že ta proxi vyžaduje autentifikaci, čili nedovolí na to SIP URI volat nikomu, koho nezná. Nebo-li nikomu, kdo na "ekiga.net" nemá účet. To je celkem běžná situace. Anonymní volání povoluje dnes spíš menšina operátorů.
helmut.niederman
Příspěvky: 1013
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net

Příspěvek od helmut.niederman »

Ale já přece nemám anonymní číslo, používám nomandické číslo a tak to není anonymní. Anonymní by muselo být, kdybych potlačil identifikaci ( tak jako třeba se to děje u mobilů, kdy před volaným číslem zadám kód #31# ) nebo-li CLIR.

A u některých čísel není vyžadován účet přesto mi to hlásí volané číslo neexistuje, jak je to možné ?
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net

Příspěvek od ViR »

helmut.niederman píše:Ale já přece nemám anonymní číslo, používám nomandické číslo a tak to není anonymní. Anonymní by muselo být, kdybych potlačil identifikaci ( tak jako třeba se to děje u mobilů, kdy před volaným číslem zadám kód #31# ) nebo-li CLIR.
Z hlediska sipproxy "ekiga.net" jste anonym, protože Odorik s ní nemá dohodnutý peering. A ani vy sám u ní nejste registrován. Ta anonymita s nomadickým či jakýmkoli jiným E.164 veřejným číslem nemá v prostředí internetu vůbec souvislost. To by ekiga musela být v systému veřejné telefonní sítě a i v ní by ten hovor musel být routován povoleným způsobem/adresací, především na základě veřejného čísla, dle normy ITU-T E.164.

Ale tímto voláním jste zcela mimo veřejnou telefonní síť a pokoušíte se volat do "alternativního" privátního systému. Je to, jako byste se chtěl nabourat třeba do nějaké podnikové (policejní, železniční) neveřejné ústředny/sítě.
Kristovec
Příspěvky: 1529
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net

Příspěvek od Kristovec »

Dobry den. Mel bych cástecne podobny dotaz.Proc nejde z O2 prozvonit callback
+421 233 889 880 a vys,ale +421 233 889 879 z O2 prozvání naprosto spolehlive?
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net

Příspěvek od ViR »

Kristovec píše:Dobry den. Mel bych cástecne podobny dotaz.Proc nejde z O2 prozvonit callback
+421 233 889 880 a vys,ale +421 233 889 879 z O2 prozvání naprosto spolehlive?
Podle O2 (sděleno při reklamaci) jim to blokuje u celé té dekády od 880 koncová ústředna v cíli volání. Jinak třeba zrovna kolem víkendu ta 879 také nešla. BTW, když si zavoláte na odoričí podporu, řeknou vám náhradní prozváněcí čísla (případně si někde můžete udělat sám vlastní řadu).
helmut.niederman
Příspěvky: 1013
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net

Příspěvek od helmut.niederman »

O2 to blokuje protože jinak přicházi o ušlý zisk, je jasný, že kartelová dohoda třech operátorů brání přirozenému rozvoji na telekomunikačním trhu a zdravé konkurenci. Nicméně lepší je SMSka.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net

Příspěvek od ViR »

helmut.niederman píše:O2 to blokuje protože jinak přicházi o ušlý zisk...
My si to sice myslíme, že to O2 blokuje, ale důkaz na to nemáme. Může být, že je tam skutečně nějaký problém na tranzitu který používá. A oni "jen" nevyvíjejí přílišné úsilí k tomu, aby ten směr zprůchodnili... Navíc skupinu čísel, na kterou se nikdy nikdo nedovolal, mohou důvodně považovat za čísla, která mají nějakou poruchu. (Ve statistikách to snižuje "úspěšnost" operátora...)
alfi
Příspěvky: 727
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net

Příspěvek od alfi »

ViR píše: Z hlediska sipproxy "ekiga.net" jste anonym, protože Odorik s ní nemá dohodnutý peering. A ani vy sám u ní nejste registrován.
...
přímý peering sice nemá, ale přes čísla SIP broker by se mělo dát dovolat :-)
tedy vytočit některé z čísel tady http://www.sipbroker.com/sipbroker/action/pstnNumbers, prefix *673 = ekiga.net, cílové číslo a # :-)
jestli by fungovalo i SIP volání na číslo@sipbroker.com jsem nezkoušel-nenašel.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Proč se nedá dovolat z Odorika na Fun Numbers Ekiga.net

Příspěvek od ViR »

alfi píše:...přímý peering sice nemá, ale přes čísla SIP broker by se mělo dát dovolat :-)
Nedá, protože Ekiga neautorizovaná volání blokuje, a to i přes Sipbroker. I to je pro ekiga.net dnes anonym, jako každý jiný.
Odpovědět