Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
leonell
Příspěvky: 22
Registrován: pon 08. dub 2013 11:28:58

Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od leonell »

Ahoj,
rodičům hodlám pořídit VoIP telefon. Internet tam je s dostatečným přesahem pásma a využívá se v podstatě jen na poštu a web. Nechci ale nechat nic náhodě a raději bych pořídil router, který bude danému telefonu garantovat pásmo.
Našel jsem, že TP-LINK TL-WR1043ND umí Bandwidth Control. Povolí se funkce Bandwidth Control, nastaví se tam standardní kapacita linky a pro jednotlivé počítače/rozsahy pak jejich minimální / maximální podíl na pásmu. Teoreticky by to mělo být to pravé ořechové, i cena routeru je ještě v akceptovatelné výši.
Raději se ale ptám na zkušenost či nějaký jiný tip, jak toto řešíte.
Děkuji,
L.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od Kabek »

Já si myslím, že to je škoda peněz. VoIP G.711a potřebuje každým směrem cca 100 kbit/sec. a to při nějakých cca 3 - 5 Mbitps se vždy najde. Problém by možná nastal při současném stahování velkého objemu dat a telefonování, ale kdy to nastane?! Spíše může být problém od Vás dál. Pak možná pomůže QoS, ale ne vždy.... Provozovatelé sítí to moc nemají nastavené pro VoIP, alespoň tak usuzuji z příspěvků na fóru.

Já bych si stáhl tady od Odoriku SIPtest a nechal ho běžet třeba i těch 8 hodin (maximum) a pak bych to posoudil. V době testování bych se choval u PC normálně, ba i bych více "lítal" po internetu a zatěžoval to, včetně testů....., pustil bych při tom třeba i čt24 atd.

Zásadní problém je jiter a případná ztráta paketů.
Naposledy upravil(a) Kabek dne pon 08. dub 2013 12:42:01, celkem upraveno 1 x.
leonell
Příspěvky: 22
Registrován: pon 08. dub 2013 11:28:58

Re: Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od leonell »

Připojení mám UPC FIBER BUSINESS 32
Přeměřená rychlost: 21 Mbit DL/3.4Mbit UL, ping neměřeno /ráno/
Přeměřená rychlost: 32 Mbit DL/3.6Mbit UL, ping <10 ms /večer/

Ono jde o to, že já v žádném případě nemohu potřebovat, aby tam někde něco blblo, protože to má být pro starší rodiče.
Kdyby šlo o mně, tak nad tím mávnu rukou - stahuji/stahuje si cosi aktualizaci -> nevolám.
U rodičů nemám s tímto technickým pohledem šanci - dnes tam je O2 a musí to fungovat úplně stejně.
SIP test zkusím, mně ESET varoval, že to napsalo nějaký AdWare, tak to budu ignorovat.
Dík.
L.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od Kabek »

Naposledy upravil(a) Kabek dne pon 08. dub 2013 12:44:18, celkem upraveno 1 x.
jlo
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od jlo »

Kabek píše:Problém by možná nastal při současném stahování velkého objemu dat a telefonování, ale kdy to nastane?!
:-) Právě tehdy, když bude uživatel například (automaticky) stahovat aktualizace sofware a někdo se mu v tu chvíli bude chtít dovolat. Nijak výjimečná situace, nepříjemná zejména pro neznalé uživatele.
Kabek píše: Spíše může být problém od Vás dál. Pak možná pomůže QoS, ale ne vždy.... Provozovatelé sítí to moc nemají nastavené pro VoIP, alespoň tak usuzuji z příspěvků na fóru.
Zásadní problém je jiter a případná ztráta paketů.....
S tím ovšem lze jen souhlasit.
jlo
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od jlo »

jlo píše: :-) Právě tehdy, když bude uživatel například (automaticky) stahovat aktualizace sofware a někdo se mu v tu chvíli bude chtít dovolat. Nijak výjimečná situace, nepříjemná zejména pro neznalé uživatele.
Teď vidím, že už na to upozornil původní přispěvatel, než jsem to dopsal. Omlouvám se za zbytečný příspěvek.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od Kabek »

Jestli u rodičů není O2 na optice, pak pochybuji, že tam dosáhnete obdobných rychlostí jako u Vás doma. To ale pro VoIP není až tak rozhodující. Ještě lze uvažovat o iLBC kodeku, který není tak náročný na rychlost jako G711. Ovšem je v určitých případech znatelně horší na poslech (hudba...).

Při stahování aktualizací je někdy objem dat velký, ale to ještě neznamená, že prvky po cestě ostatní "odpojí" (HUB, Switch....). Já mám zkušenost, že na ten hovor to tam vždy něco zůstane a hovor nekoktá ani se nepřeruší.

Ještě je důležité, jaké zařízení rodičům pořídíte. Výběr a kombinací je dost - VoIP telefon, VoIP brána + analog (bezšňůrák)...... My máme zkušenosti s bránou Well ATA172, kterou někteří "nemusí", my si nemůžeme stěžovat.
WELL ATA172plus má dva ethernetové porty: WAN port je určen pro připojení k jakékoliv internetové konektivitě, druhým LAN konektorem propojíte VoIP bránu do síťové karty počítače nebo přes síťový přepínač do LAN sítě.
VoIP brána díky implementované QoS (DSCP) funkci označuje z ní vycházející hlasové pakety a pokud je v síti zařízení schopné tyto pakety identifikovat, umožní to upřednostnit VoIP hovory před běžným datovým tokem, čímž se zvyšuje kvalita hlasového provozu.

Výhodou této brány je také integrace NAT a DHCP serveru. Brána tak umožní uživateli velmi jednoduše sdílet internetovou konektivitu s dalšími počítači v síti bez nutnosti provozovat jiný router. Tyto funkce tak budou velmi přínosné zejména pro nasazení za kabelový modem, WiFi Access Point a pro uživatele metropolitních sítí rozvedených ethernetem. Konfigurace brány se provádí přes přehledné webové rozhraní nebo přes příkazovou řádku (Telnet).

Přeji Vám dobrý výběr! (je to jen o penězích)
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2589
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od Pitomec »

leonell píše:Ahoj,
rodičům hodlám pořídit VoIP telefon. Internet tam je s dostatečným přesahem pásma a využívá se v podstatě jen na poštu a web. Nechci ale nechat nic náhodě a raději bych pořídil router, který bude danému telefonu garantovat pásmo.
Našel jsem, že TP-LINK TL-WR1043ND umí Bandwidth Control. Povolí se funkce Bandwidth Control, nastaví se tam standardní kapacita linky a pro jednotlivé počítače/rozsahy pak jejich minimální / maximální podíl na pásmu. Teoreticky by to mělo být to pravé ořechové, i cena routeru je ještě v akceptovatelné výši.
Raději se ale ptám na zkušenost či nějaký jiný tip, jak toto řešíte.
Děkuji,
L.
S tímto routerem to udělat lze a kupodivu to i funguje :) Akorát měj na paměti, že po zapnutí Bandwidth Control je maximální rychlost mezi WAN a LAN omezena na cca 80Mbps, víc ten router neudělá. Ale s tarifem 30M od UPC to řešit nemusíš, je to spíš info do budoucna, kdyby měli třeba tarif 100M.
Obrázek
paty07
Příspěvky: 217
Registrován: úte 27. lis 2012 17:55:22

Re: Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od paty07 »

Vzhledem k tomu, že to je pro rodiče, tak pokud nejsou piráti, tak v horizontu několika let nebudou potřebovat navyšovat tarif na nějakejch 100M. To dřív odejde router :D
leonell
Příspěvky: 22
Registrován: pon 08. dub 2013 11:28:58

Re: Garance kapacity pro VOIP - TP-LINK TL-WR1043ND

Příspěvek od leonell »

No, rodiče piráti fakt nejsou :)
Informace od pana Pitomce mně potěšila a pokud se objeví náznak problému s pásmem tak holt ten router dokoupím.

Zatím tam dám VoIP telefon (je už na cestě) a nechám to, aby všechno vytáčeli přes Odorik. Příchozí holt zatím půjdou na stávající telefon.
Po ověření, že s tím nebude problém (pár těch příchozích volání tam pro ověření zatelefonuju já), požádám o převod čísla a navodím tak finální stav.

Ještě potřebuji něco vědět k přenosu čísla, ale to už pro přehlednost přidám do nového vlákna.

Děkuji,
L.
Odpovědět